Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Вивчення мети і завдань психопрофілактичної та просвітницької роботи



Загальна мета даного напряму роботи була представлена вище. її необхідно пам'ятати при плануванні та реалізації усіх форм роботи, а також при постановці конкретних завдань. Завдання висуваються на досить осяжний відтинок часу (півроку, рік), з урахуванням специфіки школи, рівня її готовності до ро­боти в цьому напрямі, а також виходячи з кількості часу, який психолог планує відводити саме на цю роботу.

Планування

При плануванні зазначаються ті форми роботи, найбільш оптимальні для даного навчально-виховного закла ду. Вимоги до планування — цілеспрямованість, система тичність і цілісність заходів. Намічається графік тих чи іЮ1^ робіт. До планування належить і розробка програми Д1** ності тих, хто буде залучений до профілактичної і просВ 484


яядької роботи — вчителів, батьків, дітей. Це можуть бути, ад проведення вечорів психології разом з дітьми і

«чятелями; ділові ігри, спрямовані на вирішення якихось ліясособистісних проблем; підготовка тем із психології для педрад чи засідань методоб'єднань; складання комп'ютерних програм для підрахунків анкетних матеріалів тощо. Планувати програми діяльності слід разом із тими, хто буде залучений до їх виконання. Хоча, звичайно, вони будуть більш схематичні, івх плани роботи психолога.

4. Організація виконання (облік, контроль і корекція)

Після того як план складений, він має бути завірений адміністрацією школи та психологічною службою району (міста, області). Контроль за його виконанням здійснюють як психолог, так і адміністрація школи (коли це пов'язане з курсом психології чи психологічним гуртком, виступами вчителів тощо). Якщо в ході роботи певні форми себе не виправдовують, психолог може їх скоригувати, вносячи зміни до плану.

У процесі просвітницької та профілактичної роботи необхідно суворо дотримуватися положень Етичного кодексу психолога. Додамо до нього ще кілька поло­жень:

психолог має право і повинен займатися роботою, пов'язаною тільки з психологією. Не слід брати на себе не свої справи — проблеми педагогіки, методики — те, що не належить до психологічних проблем. У навчально-виховному закладі є більш досвідчені фахівці з цих дис­циплін. Психолог, якщо спитають його думку, може розглянути лише психологічні аспекти тієї чи іншої про­блеми. У протилежному випадку він може дискредитувати себе і науку, яку він представляє;

не варто робити все самому — якщо є можливості, тре­ба залучати до активної співпраці вчителів, батьків, учнів. Це полегшить роботу психолога, спонукає помічників до активних дій, чим підвищить силу психологічного впливу на них, а також авторитет психолога;

спільна робота всіх суб'єктів навчально-внховного про­цесу з психологом має бути добровільною і вмотивованою;

психолог має постійно контролювати, щоб всі форми профілактичної і просвітницької роботи становили єдину картину і були підпорядковані певній меті. Для цього тре-

9-ез

І


ба вміло поєднувати свої дії з діями батьків, учител» ■
учнів, передбачати засоби їх взаємодоповнення і взаєм '
впливу. °~

5. Форми психопрофілактичної та просвітницької роботи

Ці форми можуть бути найрізноманітнішими. Наведещ0 лише деякі з них, які стали вже традиційними. це обов'язково використовувати всі форми. Доцільно брати тс що найбільше привертає увагу та імпонує, можна й доповни­ти запропоновані варіанти своїми знахідками.

Робота з батьками

Батьки — це люди, що, як правило, справляють найбіль­ший вплив на дитину. Тому грамотна робота психолога з батьками вкрай необхідна. Батьків необхідно поінформувати, хто такий шкільний психолог, чим він займається, яка його мета; попередити, що з дітьми буде проводитися певна пси­хологічна робота; спитати їхньої згоди на це. Батьки мають відчути увагу до своїх дітей, до їхнього розвитку, до їхніх про­блем. Мета психолога в тому, щоб батьки відчули відпо­відальність за психічний та особистісний розвиток своїх дітей і потребу забезпечити їм умови такого розвитку.

Психологічні лекторії. Це традиційна форма роботи з бать­ками. Звичайно, лекторії проводяться окремо для батьків учнів молодшої, середньої, старшої школи. Теми лекцій найрізноманітніші. Це й актуальні для відповідного віку про­блеми, і вікові особливості спілкування дітей із батьками, і актуальні соціальні проблеми та шляхи їх розв'язання, і но­винки в психології та їх можливе використання, і роль батьків у розвитку дитини тощо. Лекторії мають проходити система­тично, за певним планом і бути підпорядкованими певній меті й завданням.

Виступи на батьківських зборах. Це більш камерна форма просвіти. У цьому випадку батьки, більш розкріпачені під час сприйняття і обміну інформацією, більшою мірою здатні ста­вити запитання, обговорювати запропоновану проблему. Те­ми виступів — різноманітні. Це вікові особливості дітей' особливості даного класу (наприклад, розвиток його як груп* тенденції щодо профорієнтації і т. п.); практичні рекомей-


- батькам з організації режимних моментів, вправ для роз-

^ псвних психічних процесів тощо. Бажано, щоб перед було Щ>°веДсно дослідження в цьому класі з тієї, то буде обговорюватися на зборах. Результати цдж наводяться в узагальненому вигляді. Тих батьків, о зацікавляться даними обстеження їхніх дітей, можна за­просити на індивідуальну бесіду.

Індивідуальні консультації батьків. Вони можуть бути Ініційовані як батьками, так і психологом. Проводяться за оезультатами досліджень або з проблеми дитини (цю пробле-лу побачили психолог, сама дитина, яка попередньо відвідала його, вчитель або батьки). Необхідно звернути увагу на те, що психолог має заздалегідь повідомляти батьків про те, що ди­тина братиме участь у психологічному дослідженні. Якщо батьки забороняють дослідження дитини, психолог не має права його проводити.

Індивідуальні консультації батьків готуються ретельно. Ан­кетний матеріал (опитувальні листи, бланки тощо) показувати батькам забороняється. Під час консультації інформація по­дається у вигляді, прийнятному для конкретних батьків і має підкорятися єдиній меті — допомога дитині.

Шкільний психолог не зобов'язаний консультувати з при­воду особистісних конфліктів між батьками або іншими чле­нами родини. Ці проблеми його можуть торкатися тільки в плані їхнього безпосереднього впливу на дитину. Треба довес­ти батькам, що вони несуть пряму відповідальність за вплив своєї поведінки на розвиток і психічне здоров'я дитини. Для допомоги у вирішенні проблем між батьками існують спе­ціальні сімейні консультації.

батьків

Робота з групою батьків, діти яких мають подібні проблеми. Перед зборами таких батьків готується інформація щодо пси­хологічної суті даних проблем, форм їх прояву і трансформа­цій, можливих шляхів допомоги дітям, щодо складання про­грами такої допомоги. На наступних зборах, які проводяться У Формі батьківської ради, можна поділитися успіхами і не­вдачами, своїми знахідками у вирішенні проблем дітей. Пси-олог має всіляко заохочувати батьків до надання допомоги своїм дітям, а також сприяти неформальній взаємодопомозі

одне одному.


Робота з учителями

Більшу частину свого часу діти проводять у навчально виховних закладах. Постійно поруч з ними дорослі люди -І професіонали-вихователі, вчителі. Від їхньої психологічної ^ педагогічної компетентності багато в чому залежить той тдоу розвитку, яким ідуть діти. Тому психопрофілактичній і просвітницькій роботі з учителями надається велике значен­ня, їхнє ставлення до цієї роботи та участь в ній суттєво впливають на її результати.

Робота з учителями може будуватися у двох площинах. Перша — ставлення до них як до фахівців. У цьому випадку задача психолога полягає в тому, щоб поновити їхні психо­логічні знання і вміння використовувати ці знання на прак­тиці, допомагати у психологізації навчально-виховного про­цесу, залучати вчителів до співробітництва у психопрофілак­тичній та просвітницькій діяльності.

Друга площина — вчителі як безпосередні суб'єкти нав­чально-виховного процесу. Психолог має стежити за їхнім психологічним станом, навчати саморегуляції, сприяти осо-бистісному зростанню.

Звичайно, ці дві площини у практичній роботі з учителями взаємопов'язані та взаємопереплетеш. Нами ж вони відо­кремлені штучно, для кращого розуміння процесу роботи.

Працюючи з учителями, радимо дотримуватись таких рекомендацій:

займатися виключно психологічними проблемами — питання педагогіки й методики викладання не входять у компетенцію психолога, їх мають розглядати фахівці, тобто вчителі;

доречно підкреслювати компетентність вчителів у ви­рішенні та розгляді питань педагогіки й методики;

плануючи роботу, не слід розпорошуватися і обіляти багато; краще зробити менше, але якісно, довести роботу до кінця і використати від методики все, що можливо.

Традиційні форми роботи з учителями подібні до форм роботи з батьками, але мають інше змістове значення.

Виступи на педагогічних радах і методоб'єднаннях. Лектор'1 для вчителів. Бажано, щоб виступи на педрадах планувалися заздалегідь і доповнювали перспективний план навчально-виховної роботи школи на рік, а також плани методоб'єД* 48$


Протягом навчального року може з'явитися необхід­на8*' спеціальному висвітленні конкретної проблеми — виступів та їхній зміст коригуються психологом. або лекція мають ознайомити вчителів із не­знаннями з психології і показати, як їх можна

і практиці.

''змістом виступи й лекції можуть бути присвячені особ-того чи іншого віку учнів; віковим новоутворенням; розвитку певних психічних якостей (пам'яті, тощо), питанням оптимізації навчально-виховного про-(наприклад, психологічна рецензія планів школи та ме-тодоб'єднань), розгляду психофізіологічних та психогігієніч-нях факторів, які впливають на навчання. У виступах та лек­ціях необхідно враховувати специфіку школи. Наприклад, у школі з мистецьким ухилом більше уваги доцільно приділяти питанням розвитку уяви і творчості дітей; у школі-ліцеї "Лі­дер» _ формуванню якостей лідера, навчанню комуніка­тивним якостям; у фізично-математичній школі — питанням розвитку абстрактного мислення і т. д.

Виступаючи на педрадах або методоб'єднаннях, необхідно наводити дані, отримані в ході дослідження того чи іншого питання в школі (звичайно, усереднені). Бажано, щоб у своїх виступах психолог приділяв увагу науковій організації праці вчителів, питанням підтримки їхнього психічного здоров'я (зняття напруги, стресів) тощо.

Індивідуальні консультації. Вони проводяться з учителями Для спільного розв'язання міжособистісних конфліктних си­туацій з питань розвитку класу як групи, допомоги в ро­зумінні конкретних учнів і т. д. Психолог має проводити кон­сультації з адміністрацією школи, з класними керівниками, з Учителями (якщо у цьому є необхідність) і за результатами Досліджень. Консультації в цих випадках проходять у формі Рекомендацій — як усних, так і письмових. У ході консульта­цій необхідно актуалізувати ті психологічні поняття, які не­обхідні для правильного розуміння результатів досліджень.

Ознайомлення з психологічною та психологічно-педагогічною Л^ПеР°Щрою. Виступам на педрадах і методоб'єднаннях та овсультаціям мають передувати виставки рекомендованої літератури з питання, що розглядається. Прак-оформлення постійно діючої виставки нової психо-


логічної та психологічно-иедагогічної літератури. Якщо
можливості виставляти книжки, можна складати списки лл
ратури з короткими анотаціями змісту кожного рекомендов!
ного видання й вивішувати ці списки на дошці оголощевь
учительській. *

Психологічне методоб'єднання. Назва цієї форми робот* умовна. Суть її полягає в тому, що за власним бажанням св стематично збираються разом ті вчителі, чий інтерес до псв холош є більш глибоким. Заздалегідь обговорюється і планується тематика цих зустрічей, які мають не лише пізнавальний, а й практичний характер. На таких зборах можна навчати, напри­клад, найпростіших методів психодіагностики, проведення не­складних психогімнастичних вправ для учнів, психологічно доцільної побудови уроків, навичок саморегуляції і т. д.

Робота в кімнаті психологічного розвантаження. Кімната психологічного розвантаження створює сприятливі умови для повноцінного проведення з учителями психогімнасти-ки, релаксації і т. п. Тут же можна проводити засідання методоб'єднань із психології, психологічно-педагогічні консиліуми.

Психологічно-педагогічні консиліуми. Це досить поширена і дійова форма роботи. Консиліум являє собою збори, на яких педагоги, психологи та інші зацікавлені фахівці (можливо, медики, інспектори у справах неповнолітніх тощо) радять­ся з приводу проблемної, нестандартної чи важкої ситуації, що пов'язана з конкретною дитиною чи класом. У ході всебічного аналізу ситуації ставиться діагноз та намічають­ся шляхи розв'язання проблеми. Присутність на кон­силіумі дитини чи групи дітей, з приводу яких радяться, залежить від ситуації. Слід зазначити, що інтереси дитини мають бути вищі над усе. Таким чином, на педагогічних радах і методоб'єднаннях обговорюються стратегічні напрями робо­ти вчителів і психологів, а на психологічно-педагогічному консиліумі — тактичні питання розв'язання конкретних си­туацій.

Робота з учнями

Оптимальний особистісний і психічний розвиток дітей ~~ головна мета, заради якої працюють і вчителі, і батьки, і пс хологи. Психопрофілактика і просвіта всіх учасників навчадь


вНОГо процесу опосередковано впливають на до-80 яня саме цієї мети. Але найважливіше завдання психо-сягяе^ задучати дО ц реалізації самих дітей. Необхідно, щоб лоГа де саМопізнання і саморозвиток увійшли до системи орієнтацій дитини.

Працюючи з учнями, слід дотримуватися певних правил: будь-яка психопрофілактична і просвітницька робота

має бути по можливості замаскованою та цікавою;

зміст і форми цієї роботи мають базуватися на вікових

особливостях дітей.

Наведемо деякі можливі форми психопрофілактики і про­світи серед учнів.

Психопрофілактика через навчальні дисципліни. Це опосе­редкована форма роботи, принцип якої: "з учнем — до предмета". Разом з учителем складаються конспект уроку або блоку уроків під конкретних учнів, ураховуючи їхні індивідуальні особливості й уподобання. Кінцевим резуль­татом цієї роботи можна вважати відсутність проблем із приводу навчання в дітей, повноцінне безконфліктне ово­лодіння предметом.

Психогімнастика. При діагностиці виділяються групи учнів з подібними проблемами і труднощами як в особистісному розвитку, так і в міжособистісних стосунках. З такими група­ми за необхідності проводиться цикл цілеспрямованої пси-хогімнастики. Найзручніше приміщення для цього — кімната психологічного розвантаження. Можливо також навчити еле­ментів психогімнастики вчителів (особливо це стосується кла-соводів початкової школи), які будуть проводити певні пси-хогімнастичні вправи на перервах, на уроках як засіб зняття напруги тощо. У цьому випадку вправи підбираються з ураху­ванням специфіки класу, в тому числі вікової.

Факультативний курс із психології. Як правило, цей курс вводиться у розклад уроків у старших класах. Його мета — Пщвищення психологічної культури, системне опанування основами психологічних знань. Введення цього курсу для аРШих підлітків та юнаків психологічно виправдане, адже Ме Цеи вік є сензитивним для активного самопізнання й морозвитку. Заняття з психології допоможуть зрозуміти світ ^ переживань, розпізнати свої здібності та інтереси, що для вибору професії, налагодити міжособистісні стосун-


ки. Знайомство з системою психологічних знань саме в дасть змогу пов'язати їх з іншими навчальними дисципліна ^ що сприятиме формуванню адекватного світосприйняття. ^^^

Ця форма впроваджена в основному в ліцеях і гімназ' але було б доцільно використовувати її в інших навчальн виховних закладах.

Факультатив планується згідно з відведеною на нього пев ною кількістю годин на початку навчального року або до Пп чатку другого півріччя. Він має бути прорецензований в ол ному з психологічних центрів району, області чи міста і за-тверджений дирекцією школи.

Зміст факультативу не повинен копіювати програми вищих чи середніх спеціальних закладів. Основними принципамн при проведенні такого курсу мають бути забезпечення висо­кої мотивації навчання дітей; урахування вікових особли­востей; цікава форма викладу, яка надає можливість практич­но використовувати отримані знання; науковість, системність і доступність у викладі матеріалу.

Психологічний гурток. Перш ніж організувати такий гурток, психолог має ознайомитись з тим, що саме цікавить дітей у цій науці. На підставі цього складається план діяльності гурт­ка, який затверджується так само, як і план факультативу. З графіком роботи гуртка має бути ознайомлений широкий за­гал школярів.

На відміну від факультативного курсу, на якому € обов'язковою присутність усіх учнів класу, гурток відвідують добровільно ті, хто цікавиться психологією. Тому психологові доцільно пройти по класах і розповісти дітям про те, чим во­ни будуть займатися, про що нове дізнаються, навіщо їм це, а також повідомити графік роботи гуртка.

Мета психолога під час гурткової роботи збігається з метою проведення факультативу: викликати в учнів зацікавленість пси­хологією як наукою; собою як особистістю, що розвивається, допомога в активному самопізнанні й саморозвитку. Принци1111 ведення гуртка також подібні, але особливе значення макяь яскрава форма викладу і забезпечення високої мотивації.

біля"

За змістом заняття в гуртку мають бути дуже цікавими, рисними, з використанням найрізноманітніших форм заох" чення. Якщо завдання факультативу — дати системні йн»

з основ психології, то під час гурткової роботи можна 492


гаво розглядати актуальні для дітей теми, які, втім, ДСютьвіДПОвідати принципу науковості. *Лк> наведених форм роботи з учнями можна додати інди- рьні та групові консультації з ініціативи учнів; виступи на класних годинах, спільний з учнями випуск

ВСіягазет психологічного спрямування, підготовку тематичних 01 рів тощо. Розмаїття цих форм залежить передусім від обистості шкільного психолога, його прагнення працювати Щомога ефективніше.

Запитання й завдання

1. В чому специфіка профілактичної та просвітницької робо­
ти психолога навчально-виховного закладу?

2. Перелічіть складові планування роботи за цими напрямами.

3. Які форми психопрофілактичної і просвітницької роботи
Вам відомі? Які з них Ви вважаєте недоцільними?

4. Складіть приблизний план виступів на лекторіях для
батьків у молодшій школі.

5. Якими принципами має керуватися психолог у просвіт­
ницькій та профілактичній роботі?

6. Навіщо, на Вашу думку, потрібен психолог у навчально-
виховному закладі?

Література

Бондаренко О. Ф. Психологічна допомога особистості.

Харків, 1996.

Воробейчик Я. Н., Поклитар Е. А. Основи психогигиеньї.

Киев, 1989.

Гільбух Ю. 3. Темперамент і пізнавальні здібності школяра:

психологія, діагностика, педагогіка. Київ, 1993.

Гитенрейтер Ю. Б. Общаться с ребенком. Как? Москва, 1995. Жутикова Н. В. Учителю о практике психологической по-мощи. Москва, 1988.


Кондратенко Л. О. Весела грамота: Методичні мса
для вчителів та вихователів початкової школи. Київ, 1993
Лещинская Е. А. Тренинг общения для учащихся 4—6
классов. Программа и методические рекомендацна ддї
психологического кружка "Учимся общению" Кн*
1994. ' '■





Дата публикования: 2014-11-18; Прочитано: 1072 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.006 с)...