![]() |
Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | |
|
посилання на авторитетні джерела, статистичні відомості, виступи преси, белетристичні образи, свідчення очевидців та ін. Використання аргументів у різних видах журналістських текстів має свою специфіку Скажімо, в деяких різновидах текстів як аргументи автор може використати не тільки логічні докази та раціонально-логічні побудови, але й емоційно-експресивні, емоційно-риторичні, художні структури, художні деталі, а у фейлетонному (сатиричному) тексті - навіть окремі дотепи, каламбури і т. ін.: Комуністи! Любіть Україну вона ще майже радянська! (Володимир Голобородько)\
Факт у структурі журналістського тексту відіграє дуже важливу роль, оскільки він тут є текстоутворювальним чинником, тобто саме факт формує специфіку журналістського тексту (порівняйте його, скажімо, з художнім чи ін.). Обсяг фактичного матеріалу, поданого в журналістському тексті, характер фактологічної основи твору, сам добір фактів значною мірою обумовлені специфікою жанрово-стильового різновиду тексту Залежно від різновиду тексту автор може використовувати окремий факт чи цілу систему фактів. Зредукований до натяку, ремінісценції факт використовують автори окремих художньо-публіцистичних різновидів газетно-журнального тексту2. Про найважливіші характеристики та ознаки тексту йшлося тут під час розгляду тексту як основного об'єкта редакторського аналізу (Тема 2, п.1). Однією з найприкметні-ших таких його ознак є когерентність тексту (від лат. сопаегепііа -зв'язок, зчеплення) - зв'язність, цілісність тексту; взаємозалежність елементів, фрагментів тексту, а також кожного такого фрагмента з цілим текстом; взаємообумовленість складових частин тексту й цілого тексту
2. Методика редакторського оцінювання композиції рукопису. Працю над композицією рукопису редактор зазвичай розпочинає з аналізу структурних особливостей тексту Вивчаючи методику оцінювання композиції рукопису, варто ознайомитися з правилами побудови твору, з основними вимогами до композиції рукопису, з прийомами роботи редактора над композицією твору. Основні правила побудови твору такі: послідовність частин має бути вмотивованою, частини спів-мірними, а прийоми композиції визначає зміст і характер твору.
1 Українська афористика/Упорядники Р.Коваль, В.Шевчук, М Михальченко. -К... Просвіта, 2001 -С.216. 2 Про особливості використання фактів у різних журналістських текстах див. докладніше тут Тему 7. |
Міцності конструкції публіцистичного твору досягають виокремлен-
............................ Редагування в засобах масової інформації..............................
ням центральної проблеми, вмінням відібрати потрібне й відмовитися від усього зайвого, гармонійністю поєднання частин. Композиційна повнота, необхідність і єдність - вимоги спільні для побудови всіх творів. Зазвичай розрізняють композицію художнього твору, що ґрунтується на сюжеті, й композицію нехудожнього твору (того, який не належить до творів художньої літератури), що ґрунтується на плані, тобто йдеться про художній образ у першому випадку й логічну побудову -в другому1.
Композиція журналістського твору залежить від екстралінгвістичних і від власне лінгвістичних чинників, під упливом яких перебуває автор як суб'єкт дії. Тут виразно розрізняють два аспекти: зовнішній - конфлікт і внутрішній - проблема. Перший лежить на поверхні, другий журналіст має виявити. Проблема, яку порушить журналіст у тексті, має пройти певні стадії розвитку на шляху до її вирішення. І тут автор виконує роль організовувального чинника. Тому в плані змісту важливу роль відіграють такі композиційні вузли:
а) опис і аналіз події, яка спричинила проблему (констатація фактів);
б) аналіз причин виникнення проблеми;
в) характеристика учасників події;
г) загальна оцінка конфліктної ситуації, соціальної проблеми, яка
стоїть за конфліктом;
ґ) шляхи до практичного вирішення проблеми. Композиційні вузли в журналістському тексті можуть бути розміщені в довільному порядку. Розміщення композиційних вузлів на площині тексту, як і мовностилістичне втілення їх, залежить від авторського задуму і є засобом виявляння образу автора.
Лінгвістика й літературознавство в понятті, позначеному словами "образ автора", виокремлюють кілька його аспектів:
1 Див.: Накорякова К.М. Редактирование материалов массовой информации. - М.: Изд-во Моск. ун-та, 1982.-С.34-36. |
1. автор біографічний, про якого ми знаємо, коли він народився, де жив і т. ін.;
2. автор художнього чи публіцистичного твору як об'єкт літературо-, медіазнавчих досліджень;
3. образ автора, певною мірою схожий на інші образи художнього чи публіцистичного твору, проте менш експлікований (це своєрідний об'єкт, з яким спілкується читач під час ознайомлення з текстом, заглиблення в нього).
Дата публикования: 2015-09-18; Прочитано: 1266 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!