![]() |
Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | |
|
лення включає в себе всі види розгортання поняття. Воно побудоване як два види послідовностей1.
У композиції тексту виокремлюють поняття нормативного, "нульового" рівня композиції та засоби її ускладнення. Є такі чинники ускладен-ня (трансформації) композиції тексту: конкретизація, трансмутація, адаптація, адитація, іммутація. Виокремлюють також при цьому екстенсивний (який спирається на змістово-логічні поняття) та інтенсивний (пов'язаний зі швидким і значним ускладненням композиції для досягнення виражального ефекту й з використанням емоційно-художніх структур) види розгортання2. Характеристику основних композиційних типів подаємо в такій таблиці3:
Трансформаційний Вид розгортання
чинник екстенсивне інтенсивне
Конкретизація Розмежування Ілюстрація
Трансмутація Індукція ОгсІо агМісіаІіз
Адаптація Дискретне Ампліфікація
(пунктирне)
Адитація Сходинкове Концентричне
Іммутація Апагогічне Паралелізм
(контраст)4.
Чіткість побудови - неодмінна вимога до журналістських текстів. Редактор має подбати про те, щоб структуру матеріалу було точно визначено. "Поділ тексту на частини - процес далеко не механічний... Механічне членування матеріалу на частини, прагнення кількісно зрівняти їх завжди завдає тільки шкоди... На газетних шпальтах суцільний текст має вигляд нудний, тому його часто вже на останній стадії підготовки номера штучно розривають"5.1 саме це, на думку К.М.Накоряко-вої, завдає чималої шкоди насамперед змістові твору. Традиційна порада редакторам - ретельно аналізувати композицію не тільки великого тексту, а й невеликої замітки. Завжди виокремлення якоїсь частини
1 Див. докладніше: Одинцов В.В. Стилистика текста. - М.: Наука, 1980. - С.206-249.
2 Див. докладніше: Одинцов В.В. Стилистика текста.-М.: Наука, 1980.-С.120-160.
3 Наведено за дослідженням В.В.Одинцова. Див.: Одинцов В.В. Стилистика текста. -М.: Наука, 1980.-С.151.
4 Дцитація - додавання нових думок, положень, фактів; апагогічне розгортання - неповний паралелізм або інколи вдаваний паралелізм; огсіо аіііїісіаііз - неприродний, штучний порядок.
5 Накорякова К.М. Редактирование материалов массовой информации. - М.: Изд-во Моск. ун-та, 1982.-С.36.
............................ Редагування в засобах масової інформації..............................
тексту в самостійний елемент структури має бути обґрунтоване його змістом, метою, задумом автора. Перевіреним прийомом редактора в оцінюванні композиції журналістського твору вважають1 аналіз його плану. Проте значна частина журналістських творів ґрунтується, як було вже зазначено, не на раціонально-логічних схемах, а на образних конструктивних прийомах. І тут редактор мусить виходити насамперед із відповідності використанння тієї чи іншої структури задумові автора, темі твору, змістові матеріалу Загалом композиція будь-якого журналістського твору має бути вмотивована саме цими чинниками. Л.Г.Кай-да вважає мотив стильовою домінантою композиції2. Рекомендуємо також зважати на залежність композиції твору від жанру журналістського матеріалу та від засобу масової інформації, типу видання. "Сама публіцистика є особливою системою, в якій жанрова своєрідність диктує й форму висловлювання авторського погляду, і композицію. Своєрідність тексту в такому разі визначає характер взаємодії форми й змісту - специфіку композиції"3.
1 Див., наприклад: Накорякова К.М. Редактирование материалов массовой информации. -М.: Изд-во Моск. ун-та, 1982. -С.37. 2 Див.: Кайда Л.Г. Зффективность публицистического текста. - М.: Изд-во Моск. унта, 1989.-С.52. 3 Кайда Л.Г. Зффективность публицистического текста. - М.: Изд-во Моск. ун-та, 1989. -С.59. 4 Див.: Сикорский Н.М. Теория и практика редактирования. - М.: Вьісш. шк., 1980. -С.223^225. 5 Григораш Д.С. Радянська газета: Семінарій. - Львів: Вид-во Львів, ун-ту, 1987. -С.43-44. |
3. Текст і заголовок. Методика редакторського аналізу рубрикації. Заголовок є необхідним компонентом тексту. Він репрезентує твір, з нього читач розпочинає ознайомлення з текстом. Ясна річ, що заголовок має бути тісно повязаним із текстом, становити з ним цілісність. Типові вимоги до заголовків найповніше сформулював М.М.Сікорський. Заголовок має відповідати змістові й задумові твору, бути точним, ясним, простим, стислим, оригінальним4. Проте Д.С.Григораш додає до них ще й вимоги конкретності та емоційності, позаяк абстрактний заголовок позбавлений оцінного елемента, не виявляє ставлення автора до фактів, приховує в собі тенденцію до того, щоб уникати узагальнень5. Як стверджують укладачі "Гіда журналіста", у французьких дослідженнях із журналістики заголовок називають "тріумфальною аркою" до публікації. У цих дослідженнях заголовки поділяють на інформаційні та мотивувальні (ті, що інтригують, принаджують читача).
Дата публикования: 2015-09-18; Прочитано: 654 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!