![]() |
Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | |
|
Вимоги до інформаційного заголовка: він має бути гранично простим і зрозумілим, становити найпростішу синтаксичну конструкцію; бути максимально коротким. Мотивувальний заголовок має шокувати, трансформувати відому фразу, використовувати гру слів, сполучати слова в несподіваний спосіб тощо1. У визначенні функцій заголовка, які передають його зв'язок із текстом, ми схильні дотримуватися класифікації, яку запропонувала Л.Г.Кайда. Вона виокремлює такі функції саме газетного заголовка: рекламна, називна, інформативна, апеля-тивна, емотивна."Заголовок називає текст (називна функція), повідомляє про щось (інформативна функція), він є першою фразою, яка встановлює контакт між автором і читачем (апелятивна функція), він передає ставлення автора до повідомлення (емотивна функція), він покликаний привернути увагу до тексту (рекламна функція)"2. Водночас у "Гіді журналіста" названо такі "чотири функції заголовка": 1) заголовок дозволяє читачеві зробити вибір, що саме він читатиме; 2) заголовок спонукає прочитати текст; 3) заголовок дозволяє структурувати полосу; 4) заголовок працює на імідж видання3.1 хоча не можемо визнати таку класифікацію повною, вона разом з тим передає низку цікавих спостережень за журналістською практикою не тільки у Франції. Що ж до типів зв'язку заголовка з текстом, то, за цілком обґрунтованим, на наш погляд, визначенням Л.Г.Кайди, їх три: прямий, асоціативний і змішаний, що об'єднує два перших4.
Отже, редакторський аналіз заголовка є насправді набагато складнішим процесом, ніж може здатися на перший погляд. Редактор має встановити зв'язки заголовка з текстом, визначити відповідність назви твору тим вимогам, про які тут ішлося, з'ясувати, які функції й наскільки ефективно виконує заголовок. На думку М.М.Сікорського, до аналізу заголовка редактор вдається декілька разів: за першого ознайомлення з текстом, а також тоді, коли оцінює композицію, характеризує розробку теми. А остаточного висновку щодо заголовка доходить лише тоді, коли завершує редакторський аналіз5. Аналіз рубрикації загалом пов'я-
1 Гід журналіста. - К.: Ін-т масової інформації, 1999. - С.65-68.
3 Кайда Л.Г. Зффективность публицистического текста. - М.: Изд-во Моск. ун-та, 1989. -С.91.
3Див.: Гід журналіста.-К.: Ін-т масової інформації, 1999.-С.66.
4 Див.: Кайда Л.Г. Зффективность публицистического текста. - М.: Изд-во Моск. унта, 1989.-С94.
5 Див.: Сикорский Н.М. Теория и практика редактирования. - М.: Вьісш. шк., 1980. -С227.
............................ Редагування в засобах масової інформації..............................
заний з глибоким аналізом змісту й форми, композиції тексту, архітектоніки сторінки, номера газети, журналу та ін.
4.Типовізмістово-структурні, жанрово-стильові та композиційні помилки:
1. Невідповідність змісту й структури розповіді темі, задекларованій у заголовку, в анонсі, в концепції циклу передач.
2. Невідповідність оформлення студії спрямуванню передачі.
3. Невідповідність музичного оформлення передачі її спрямуванню.
4. Невідповідність попередніх записів (сюжетів) спрямуванню передачі (циклу передач) у прямому ефірі.
5. Неспівмірність частин журналістського твору (газетного чи журнального тексту, радіо- чи телепередачі).
6. Гіпертрофований "образ автора", його надмірна роль у структурі твору, функціонально не обумовлене випинання авторського "я".
7. Применшення ролі "образу автора" в структурі текстів тих жанрово-стильових різновидів, у яких він необхідний, унаслідок чого виникає враження, що автор або не був на місці події, або ж просто все вигадав, бо не навів ні точної адреси, ні промовистих деталей, які б прив'язали текст до певного місця чи до певних осіб: Окремі репортажі під рубрикою "Журналіст змінює професію" в газеті "Експресу 1996- 1998 рр.
8. Набридливе переповідання в закадровому тексті того, що глядачі й так бачать на екрані.
9. Розповідь у закадровому тексті про те, що не має жодного стосунку до зображення на екрані: Футбольні репортажі на СТБ та Інтері.
Ю.Байдужий, млявий коментар того, що відбувається в кадрі: Футбольні репортажі на УТ-1 коментаторів "староїшколи".
11. Технічно недосконалий монтаж радіоролика чи телесюжету ("в'юки"; "перестрибування" зображення в кадрі; у "синхроні" неповний збіг артикуляції в кадрі й звукової доріжки тощо).
12. Невдалі кольори в позастудійних записах унаслідок неправильного обрання місця зйомок чи низької якості плівки.
13. Невдало поставлене освітлення, яке спотворює риси учасників передачі та інтер'єр.
14.Зайвий синхрон у коротких інформаційних сюжетах, який нічого не додає до того, що сказав автор (не містить додаткової інформації, цікавих деталей).
15.Відсутність синхронів у телесюжетах, які входять до випусків новин: "Репортер" М (на 5-му каналі); "Вісник"на ЛТБ.
Дата публикования: 2015-09-18; Прочитано: 578 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!