Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | ||
|
Підвалини теорії мовленнєвої діяльності закладені ще у 30-ті р. р. у працях радянського психолога Л.Виготського. Датування ж її як офіційної концепції радянської психолінгвістики починається з 1966 р., коли у межах першого семінару із психолінгвістики під керівництвом О.Леонтьєва теорія мовленнєвої діяльності отримала назву психолінгвістики.
Психологічний аспект теорії мовленнєвої діяльності започаткований Л.Виготським, який трактував мовлення з позицій діяльнісності, мотивованості, евристичності, соціальної та предметної зумовленості, розробив оригінальну фазово-ступеневу теорію процесу продукування мовлення. Апологетом психолінгвізму стала Московська психолінгвістична школа (60-х р.р. XXст.), створена О.Леонтьєвим, до якої належали І.Горєлов, О.Залевська, І.Зимня, О.Лурія, Ю.Сорокін, Є.Тарасов, Н.Уфімцева, О.Шахнарович.
Теорія мовленнєвої діяльності як діяльнісна концепція мови у єдності спілкування й узагальнення була спрямована на дослідження:
1) процесів продукування та сприйняття мовлення, мовленнєвих операцій і механізмів,
2) мотивованості мовленнєвої активності у складі структури немовної діяльності людини як члена соціуму,
3) організації пам’яті,
4) типів знань,
5) зв’язку мислення й мовлення, значення та слова в мовленнєвому механізмі людини,
6) нейропсихологічного підґрунтя мовленнєвих процесів,
7) стратегій оволодіння мовою та її використання.
Головними принципами теорії мовленнєвої діяльності є:
1) інтегрованість, цілісність дослідження процесу породження мовлення як низки фаз – операцій переходу від мотиву до думки, далі – до внутрішнього мовлення (програми) і через етап семантико-словесного синтаксису до зовнішнього мовлення;
2) спонтанність аналізу мислення й мовлення з огляду на контроль першого над другим;
3) мотивованість і цілеспрямованість мовленнєвої діяльності;
4) послідовний семантизм як обов’язкове урахування значеннєвої природи синтаксичних структур;
5) предметність мовленнєвої діяльності як кореляція її із середовищем, навколишнім світом; її суспільна і соціальна зумовленість;
6) вертикальна організація діяльності на всіх рівнях мови;
7)імовірнісне прогнозування діяльності на підставі власного досвіду.
Дата публикования: 2015-04-08; Прочитано: 2767 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!