Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Метод Гаусса. Метод Гаусса – метод послідовного виключення змінних – полягає в тому, що за допомогою елементарних перетворень система рівнянь шляхом послідовного виключення



Метод Гаусса – метод послідовного виключення змінних – полягає в тому, що за допомогою елементарних перетворень система рівнянь шляхом послідовного виключення змінних приводиться до рівносильної системи східчастого (або трикутного) виду, з якої, починаючи з останніх (за номером) змінних, знаходять всі інші змінні.

Метод Гаусса є універсальним методом розв’язання систем лінійних рівнянь (1.8). Метод Гаусса реалізується в два етапи, які розділяються на декілька кроків. Перший етап полягає у приведенні системи лінійних рівнянь до трикутного вигляду.

І етап - прямий хід виключень:

І крок - припустимо, що коефіцієнт (у протилежному випадку можна поміняти місцями рівняння у системі). Поділимо перше рівняння на і за його допомогою виключимо з усіх інших рівнянь системи змінну . Для цього слід одержане перше рівняння помножити на , …, та додати відповідно до другого, …, т -го рівнянь системи. Таким чином одержимо еквівалентну вихідній систему лінійних рівнянь, яка містить змінну тільки у першому рівнянні.

ІІ крок - перше рівняння залишаємо без змін. Далі припустимо, що коефіцієнт при у другому рівнянні одержаної системи відрізняється від нуля. Слід розділити на нього друге рівняння і аналогічно першому кроку виключити змінну з усіх рівнянь системи. Змінна , таким чином, залишається тільки в першому та другому рівняннях.

ІІІ крок - Перше і друге рівняння залишаються без змін. За основу беруть третє рівняння і за його допомогою виключають змінну .

Процес послідовного виключення змінних продовжується до приведення вихідної системи лінійних рівнянь до системи лінійних рівнянь трикутного вигляду:

(1.13)

де , - нові коефіцієнти при невідомих.

Другий етап передбачає знаходження значень невідомих з одержаної системи рівнянь, проводячи рух у протилежному напрямку.

ІІ етап - обернений хід методу Гаусса:

І крок - з останньої рівності модифікованої системи визначаємо вираз змінної через змінні , …, .

ІІ крок - з передостанньої рівності визначаємо вираз змінної через змінні , …, з урахуванням виразу змінної .

Далі проводяться аналогічні перетворення для знаходження виразу всіх інших змінних до . В результаті подібних розрахунків одержимо

(1.14)

Невідомі називають базисними змінними, а невідомі називають вільними змінними.

Ранг основної матриці системи (1.8) дорівнює кількості базисних змінних.

Розглянемо застосування цього методу на конкретному прикладі.

Приклад 1.10. Розв’язати методом Гаусса систему лінійних рівнянь:

Розв’язання. Перший етап: приведемо вихідну систему до трикутного вигляду. Перше і третє рівняння поміняємо місцями і розділимо перше рівняння на :

Перше рівняння перепишемо без змін. Помножимо перше рівняння на та і додамо до другого та третього рівнянь:

Третє рівняння розділимо на 10 і поміняємо місцями з другим:

Перше і друге рівняння перепишемо без змін. Друге рівняння помножимо на і додамо до третього:

Другий етап: знайдемо значення невідомих. З останньої рівності одержимо і підставимо у друге рівняння, з якого визначимо . Підставимо значення і в перше рівняння системи і одержимо . Отже, розв’язок вихідної системи є таким: , , .

На практиці зручним виявляється застосовувати ідею методу Гаусса для перетворення елементів розширеної матриці системи лінійних рівнянь, а не до самих рівнянь. Така модифікація методу Гаусса заснована на використанні правила прямокутника.

Прямий хід методу Гаусса, тобто приведення розширеної матриці до трикутного вигляду, реалізується згідно наступного алгоритму.





Дата публикования: 2015-04-07; Прочитано: 974 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.008 с)...