Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Матеріалістична (економічна) теорія походження держави



До представників матеріалістичної теорії, яка сформувалася у другій половині XIX — на початку XX ст., належать К. Маркс, Ф. Енгельс, В. Леніна.

Питання про причини виникнення держави, стверджують марксисти, це питання про умови, через яких органи родового ладу втратили своє соціальне значення і були замінені державними настановами. Коріння цього процесу перебувають в основній передумові виникнення держави — розвитку землеробства. Різкі й глибокі зміни в характері родового колективного виробництва, яке завдяки зростанню продуктивності праці та суспільному поділу стало змінюватися індивідуальним, створили нову соціальну структуру суспільства. Це було зумовлено тим, що економічні відносини призвели до розшарування на групи з різними інтересами, які зацікавлені у створенні принципово нових настанов, які б замінили органи родового ладу. На певному етапі економічного розвитку, що був пов'язаний із розколом суспільства на класи, виникла держава, яка стала внаслідок цього розколу необхідністю.

Друг К. Маркса, його соратник Ф. Енгельс пояснював феномен появи держави тим, що суспільство, яке розкололося на непримиренні протилежності і заплуталось у нерозв'язній суперечності із самим собою, самостійно позбутися цього не могло. Щоб ці протилежності, класи з різними економічними інтересами, не знищували один одного в боротьбі, для цього необхідна сила, яка б не допускала зіткнення. Цією силою є держава, яка будучи породженою самим суспільством, піднімається над ним і дедалі більше від нього віддаляється. Звикне держава так само, як і виникла, — разом із зникненням класів. [6, с. 76]

Отже, в узагальненому вигляді суть матеріалістичної теорії зводиться до того, що держава виникла з економічних причин» зокрема, завдяки трьом великим поділам праці, коли від землеробства відокремилося скотарство і ремесло, а також соціальна група, зайнята тільки обміном. Подібний поділ праці і пов'язане з ним удосконалювання знарядь праці дали поштовх зростанню його продуктивності. Виник надлишковий продукт, що врешті-решт і привів до виникнення приватної власності, у результаті чого суспільство розкололося на забезпечених і незаможні класи, на експлуататорів і експлуатованих.

Найважливішим наслідком появи приватної власності є виділення публічної влади, що вже не збігається із суспільством і не проявляє інтереси всіх його членів. Владна роль переходить до багатих людей, що перетворюються на категорію керуючих. Вони створюють для захисту своїх економічних інтересів нову політичну структуру — державу, яка насамперед є інструментом реалізації волі забезпечених. Тобто держава виникла переважно з метою збереження і підтримки панування одного класу над іншим, а також з метою гарантії існування і функціонування суспільства як цілісного організму.





Дата публикования: 2015-06-12; Прочитано: 878 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.005 с)...