Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Поняття внутрішньої картини хвороби. Типи ВКХ. Фактори, що впливають на ВКХ: економічні чинники, досвід, стать, вік, професія, темперамент, характер, особистість



Внутрішня картина хвороби - поняття, введене вітчизняним терапевтом Р.А. Лурія, характеризує уявлення хворого про своє захворювання. В її структурі виділяються Сентизивні компонент, що включає в себе комплекс хворобливих відчуттів і пов'язаних з ними емоційних станів, і інтелектуальний, що представляє собою раціональну оцінку хвороби. Для виявлення індивідуальних особливостей внутрішньої картини хвороби використовують, як правило, клінічну бесіду та спеціальні опитувальники.

Класифікація та характеристика типів реагування на хворобу:
I. Типи реагування, при яких соціальна адаптація не порушується
а) гармонійний - твереза ​​оцінка свого стану без схильності перебільшувати його тягар і без підстав бачити його в похмурому світлі, але і без недооцінки важкості хвороби. Прагнення у всьому активно сприяти лікуванню. Небажання обеременять інших тяготами догляду за собою. У разі несприятливого результату - перемикання інтересів на ті області життя, які залишаться доступними хворому.
б) ергопатіческій - "відхід від хвороби" в роботу, трудяться з жорстокістю, з ще більшим завзяттям, ніж до хвороби, лікуються так, щоб залишалася можливість працювати
в) анозогнозіческій - активне відкидання думок про хворобу, про можливі наслідки
II. Типи реагування, що супроводжуються психологічною дезадаптацією у зв'язку із захворюванням
1) интрапсихическая спрямованість
а) тривожний - безперервне занепокоєння і недовірливість у відношенні несприятливого результату, пошук нових можливостей лікування, спрага додаткової інформації
б) обсесивно-фобічний - помисливість стосується насамперед побоювань не реальних, а малоймовірних ускладнень; уявні небезпеки хвилюють більше, ніж реальні; захистом є ритуали, прикмети.
в) іпохондричний - зосереджені на суб'єктивних відчуттях, прагнення розповісти про це іншим. Перебільшення побічної дії ліків. Вимога обстеження і боязнь його.
г) неврастенічний - поведінка за типом «дратівливої ​​слабкості». Спалахи роздратування, виливаються на першого-ліпшого і завершуються каяттям. Вимога негайного результату лікування.
д) меланхолійний - пригнічений хворобою, невіра в успіх, суїцидальні думки, песимізм
е) апатичний - повну байдужість до своєї долі, до результату хвороби, до результатів лікування. Пасивне підпорядкування процедурам, лікуванню.
2) интерпсихическая спрямованість
а) сенситивний - надмірна заклопотаність можливим несприятливим враженням, яке можуть справити на оточуючих відомості про їх хвороби. Побоювання, що оточуючі стануть уникати їх, вважати неповноцінними, зневажливо ставитися, розпускати плітки або несприятливі відомості про причини і природу хвороби. Боязнь стати тягарем для близьких через хворобу і неблагожелательного відносини з їх боку в зв'язку з цим
б) егоцентричний - «відхід у хворобу», виставляння напоказ своїх страждань і переживань з метою заволодіти їх увагою. Вимога виняткової турботи. Розмови оточуючих швидко переводять на себе. В інших людях, які потребують уваги і турботи, бачать тільки конкурентів і ставляться до них неприязно. Постійне бажання показати своє особливе положення, свою винятковість
в) Паранояльний - упевненість в тому, що хвороба - результат чийогось злого наміру. Крайня підозрілість до ЛЗ і процедурам. Прагнення приписувати ускладнення лікування або побічні дії ЛЗ халатності або злого наміру персоналу. Звинувачення і вимоги покарання в зв'язку з цим.
г) ейфоричний - необгрунтовано підвищений настрій, нерідко награне. Зневага, легковажне ставлення до хвороби і лікування. «Само собою все обійдеться». Бажання отримувати від життя все, незважаючи на хворобу. Легко порушують режим, хоча це може несприятливо позначатися на перебігу хвороби.
Аномальна поведінка хворого у зв'язку з хворобою:
а) заперечення хвороби
б) затвердження хвороби
1) соматизація
- Гостра (панічний розлад)
- Підгостра (депресивний стан, генералізований тривожний розлад)
- Хронічна (соматизований, соматоформні больове, іпохондричний розлади)
2) симуляція
- Свідома (патомімікріческое розлад, власне симуляція)
- Неусвідомлювана (діссоціатівние розлад)
Способи психологічного захисту:
а) витіснення - процес мимовільного усунення в несвідоме неприйнятних думок, спонукань чи почуттів. Коли дія цього механізму для зменшення тривожності виявляється недостатнім, підключаються інші захисні механізми, що дозволяють витісненому матеріалу усвідомлюватися в спотвореному вигляді.
1) витіснення + зсув - сприяє виникненню фобических реакцій (нав'язливий страх матері, що маленька донька захворіє важкою хворобою - захист проти ворожості до дитини)
2) витіснення + конверсія (соматическая символізація) - основа істеричних реакцій.
б) регресія - неусвідомлене сходження на раніший рівень пристосування, що дозволяє задовольняти бажання; в нормі виявляється в іграх, в реакціях на неприємні події (хворий, як дитина, вимагає підвищеної уваги і опіки).
в) проекція - механізм віднесення до іншої особи або об'єкту думок, почуттів, мотивів і бажань, які на свідомому рівні індивід у себе відкидає (людина некритичний до своїх недоліків, але з легкістю помічають їх тільки в інших).
г) інтроекція - символічне включення в себе людину або об'єкта (засвоювання дитиною батьківських цінностей та ідеалів).
д) раціоналізація - захисний механізм, який виправдовує думки, почуття, поведінку, які насправді неприйнятні, допомагає зберігати самоповагу, уникнути відповідальності і провини.

е) інтелектуалізація - перебільшене використання інтелектуальних ресурсів в цілях усунення емоційних переживань і почуттів (замість реальної любові - розмови про любов).
ж) компенсація - несвідома спроба подолання реальних і уявних недоліків; компенсація може бути соціально прийнятною (сліпою стає знаменитим музикантом) і неприйнятною (компенсація інвалідності - грубістю і конфліктністю).
з) реактивне формування - захисний механізм, що підміняє неприйнятні для усвідомлення спонуки гіпертрофованими, протилежними тенденціями (перебільшене слащавое і ввічливе поведінка може приховувати ворожість)
і) заперечення - механізм відкидання думок, почуттів, бажань, потреб або реальності, які неприйнятні на свідомому рівні (у дітей якщо заховати голову під ковдрою, то реальність перестане існувати).
к) зсув - механізм спрямування емоцій від одного об'єкта до більш прийнятною заміні (зсув агресивних відчуттів від працедавця на членів сім'ї або інші об'єкти).





Дата публикования: 2015-02-03; Прочитано: 10980 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2025 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.005 с)...