Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | ||
|
Розвиток соціально-психологічних досліджень у нашій країні значною мірою було стимульовано потребами практики.
Це наклало відбиток на становлення самої наукової дисципліни.
Практичні запити вимагають досить швидких рішень.
Така ситуація породжує як позитивні, так і негативні моменти для розвитку соціальної психології.
Позитивні моменти: різні галузі народного господарства і культури фінансують соціально-психологічні дослідження і тим самим створюють сприятливі можливості для розвитку науки; негативні моменти породжені тим, що соціальна психологія часто ще не готова відповісти на деякі питання, поставлені практикою, але в умовах гострої суспільної потреби вона дає ці відповіді, що іноді означає відносно низька якість прикладних досліджень.
Розвиток прикладної соціальної психології як свого найважливішого умови має розвиток фундаментальних досліджень, що стосуються основних проблем даної науки.
Будь-яке соціально-психологічне дослідження, проведене «в полі», тобто втручання дослідника в життя реальної групи, де складаються певні взаємовідносини.
Прихід соціального психолога не повинен зруйнувати цей природний процес.
Тут є ряд труднощів, пов'язаних з особливостями методик дослідження.
Вся стратегія прикладного дослідження побудована на постійній взаємодії дослідника з людьми, включеними в реальний процес життєдіяльності.
Емоційна оцінка ситуації в момент проведення дослідження може дати зрушення в даних, який спотворить всю картину взаємин.
Усі соціально-психологічні методики громіздкі, їх застосування вимагає значного часу.
Якщо дослідження проводити в робочий час, воно може порушити виробничий ритм, якщо після робочої зміни, доведеться затримати людей на тривалий час, залишити «добровольців» - допустити зміщення вибірки.
У кожному конкретному випадку доводиться приймати рішення про шлях, на якому будуть найменші втрати.
Необхідно і дотримання етичних норм.
Соціальний психолог, який проводить прикладне дослідження, виконує замовлення керівництва.
Виявлення ряду характеристик груп тягне за собою певні критичні зауваження на адресу тих людей, від діяльності яких залежить недоліки і які є замовниками дослідження.
Дослідник повинен бути обачний, щоб своїм втручанням не ускладнити відносин в колективі.
Виникає трудність щодо мови.
Проблема полягає в адаптації цієї мови по відношенню до випробуваному.
Інша проблема мови пов'язана із застосуванням деяких спеціальних соціально-психологічних термінів, які в силу ряду обставин виявляються як би скомпрометованими їх вживанням за межами науки («конформіст», «авторитарний лідер» і т. д.).
Соціальний психолог не може не рахуватися з нормами повсякденного вживання термінів.
Проведення прикладного дослідження вимагає від соціального психолога високих моральних якостей і почуття соціальної відповідальності.
Промислове виробництво - один з головних замовників на прикладні соціально-психологічні дослідження.
Головна проблема - формування виробничих колективів, що дозволило поставити завдання побудови загальної моделі психологічної служби промислового підприємства.
Найбільш загальні для всіх галузей промислового виробництва, для будь-яких підприємств теми - психологічний клімат колективу, задоволеність працею, плинність робочої сили, атестація кадрів, адаптація новачків.
Темою прикладних досліджень є проблема управління, що має відношення до різних ланках суспільного організму, будь то велика організація або система охорони здоров'я і т. п.
Одним з важливих є питання про необхідні керівнику психологічних якостях.
Розвиток організації - самостійний блок проблем.
У самому широкому сенсі слова організаційний розвиток означає створення особливої культури з використання різних технологій для вдосконалення поведінки індивідів і груп в організації.
Система засобів масової інформації та пропаганди не може розвиватися, не спираючись на дослідження соціальних психологів, тому проблематика соціально-психологічних досліджень у цій сфері розробляється досить активно.
Об'єкти прикладних досліджень: комунікатор, повідомлення, аудиторія, канал, ефективність.
У дослідженнях проблем школи, здійснюваних у рамках педагогіки та педагогічної психології, бере участь і соціальна психологія.
Весь комплекс проблем освіти: спілкування, функціонування колективу, міжгрупові відносини, питання соціалізації.
Створюються спеціальні психологічні служби.
Основні види діяльності шкільного психолога - психологічне просвітництво, психологічна профілактика, психологічне консультування, психодіагностика, психокорекція.
Одна з відносно нових сфер докладання соціальної психології - сфера наукової діяльності.
Зростає значення колективних форм діяльності, і це значною мірою ламає стійкий стереотип наукової творчості як творчості окремих видатних особистостей.
Змінюється тип вихідної соціальної клітинки з виробництва наукових знань: якщо раніше такий осередком виступала наукова школа, то тепер це дослідницький колектив.
Суб'єктом дослідницької праці стає мала група.
Дата публикования: 2014-11-28; Прочитано: 379 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!