Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Поняття загальної афінної системи координат. Координати точки



Розглянемо на площині деяку точку та відкладемо від неї вектори довільного базису . Тепер для довільної точки площини можна побудувати вектор (так званий радіус-вектор точки ), який розкладається за базисними векторами. Нехай . Числа та у розкладі вектора називають координатами точки (відповідно абсцисою та ординатою) та записують .

Розклад єдиний, оскільки координати вектора відносно зафіксованого базису визначаються однозначно. Тому координати кожної точки відносно вибраної системи координат теж визначаються єдиним способом.

Трійку елементів називають загальною афінною системою координат на площині. Точку називають початком координат цієї системи. Прямі, які проходять через початок координат паралельно до векторів та , називають координатними осями – осями а бсцис та ординат відповідно. На даних осях (їх часто позначають та ) за допомогою стрілки показують додатний напрям, який відповідає напрямку відповідного базисного вектора, а також відмічають одиницями кінці базисних векторів. Таким чином, довжини базисних векторів стають одиницями вимірювання на кожній із осей (рис.1). Після позначень масштабних одиниць на координатних осях, базисні вектори, як правило, не зображають.

Аналогічно, як і у випадку площини, вводиться поняття загальної афінної системи координат у тримірному просторі. Для цього довільно вибирають точку (початок координат) та через неї проводять три прямі (координатні осі), які паралельні векторам деякого базису . На даних осях (їх часто позначають , та називають осями абсцис, ординат та аплікат) стрілками вказують додатні напрямки, які відповідають напрямкам відповідних базисних векторів, а також відмічають одиницями кінці базисних векторів. Одержуємо загальну афінну систему координат у тримірному просторі (рис.2). Тепер для довільної точки простору, побудувавши її радіус – вектор та розклавши його за базисними векторами, дістаємо (зауважимо, що такий розклад єдиний).

Числа та називають координатами точки (абсцисою, ординатою та аплікатою відповідно) та записують .





Дата публикования: 2015-09-17; Прочитано: 713 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.006 с)...