Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Дослідження переключення уваги



Мета: визначити рівень переключення уваги.

Матеріал та обладнання:

1. Модифікована Ф. Д. Горбачовим цифрова таблиця Шульте, на якій у 49 квадратах у випадковому порядку розміщено числа чорного (від 1 до 25) та червоного (від 1 до 24) кольорів у випадкових ком­бінаціях. Розміри квадратів клітин із цифрами 5 х 5 см, вони роз­міщені рядами: 7 по горизонталі та 7 по вертикалі. Лінії, які поді­ляють аркуш на клітини, тонкі, чорного кольору.

2. Секундомір.

Хід виконання роботи. У тестуванні беруть участь три особи: експериментатор, досліджу­ваний, спостерігач-протоколіст. Дослід складається із 3 серій. У першій серії досліджуваному про­понують водночас назвати та вказати за допомогою указки всі чорні цифри у зростаючому порядку. Друга серія полягає в одночасному називанні та показуванні всіх червоних цифр у порядку спадання. У третій серії слід назвати та показати червоні та чорні цифри попе­ремінно. Причому чорні цифри називаються у порядку зростання, а червоні – у порядку спадання.

Спостерігач-протоколіст та експериментатор слідкують за ходом проведення досліду, визначають помилки досліджуваного, фіксують затрачений час, ведуть протокол дослідження (табл. Д.1).

Таблиця Д.1 – Протокол дослідження

Досліджуваний______________ Дата_______

Експериментатор_____________ Час_______

І серія II серія І і IIсерії III серія
Час Помилки Час Помилки Час Помилки Час Помилки
               

Якщо досліджуваний у процесі виконання завдання будь-якої серії помиляється, то він сам має знайти помилку. Секундомір при цьому не зупиняють. Після закінчення роботи досліджуваний робить само­звіт, у якому визначає стратегію пошуку цифр та особливості ви­конання завдання.

Обробка та аналіз результатів:

Під час обробки результатів слід:

1) побудувати графік часу, затраченого досліджуваним на виконання трьох серій досліду;

2) встановити час переключення уваги як різницю часу між III сері­єю і сумою І та II серій за формулою:

Т = Т3-(Т1+Т2), (Д.1)

де Т – час переключення уваги; Т1 – час, затрачений досліджуваним на виконання І серії; Т2 – час, затрачений досліджуваним на виконання IIсерії; Т3 – час, затрачений досліджуваним на виконання III серії.

Рівень розвитку переключення уваги згідно рангам:

Час переключення Т (с) Ранг Рівень переключення уваги

Менше 60 с 1 Високий

60 – 90 2 Високий

91 –100 3 Середній

101 – 120 4 Середній

121 – 150 5 Середній

151 – 180 6 Середній

181 – 200 7 Середній

201 – 250 8 Низький

251 і більше 9 Низький

2 Методика «Віднімання»

Мета: дослідити ступінь виснажливості уваги, інертність нерво­вих процесів.

Матеріал та обладнання: секундомір.

Хід виконання роботи. Досліджуваному пропонують здійснити віднімання від 100 по 7 або від 200 по 13. Наприклад, 100 – 7 = 93; 93 – 7 = 86; 86 – 7 = 79 тощо. Віднімання необхідно проводити вслух. Час фіксується секундоміром.

Обробка та аналіз результатів. При підвищеній втомленості та виснажливості уваги тривалість пауз наприкінці підрахунків збільшується, незважаючи на те, що за­вдання стає більш легким.

Зазвичай під час виконання завдання спостерігається два варіанти помилок:

1. Помилки в одиницях, головним чином при переході через десятки, що може свідчити про можливу «інтелектуальну» недостатність;

2. Помилки в десятках, що характеризують нестійкість уваги.





Дата публикования: 2015-09-17; Прочитано: 2175 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2025 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.871 с)...