Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Дослідження мимовільної пам'яті



Інструкція: вам буде запропоновано 7 завдань. Причому спочатку буде наданий текст завдання, а потім інструкція, що саме ви повинні робити. Після того, як прочитаєте текст завдання, закрийте його рукою і відповідайте на запитання, поставлені до нього.

Відповідайте швидко.

Завдання 1

Укажіть, у якому зі слів: ШВЕЦЬ, ПІДВАЛ, ТРУБА, ЗАЛП, АНТРАКТ є літера «Д».

Завдання 2

Припустимо, що Вам дали наступне завдання: Підіть у кімн. 325 і в правій нижній шухляді столу візьміть статтю «Уряд і лівий рух в Англії». Занесіть її мені.

1) з лівої чи правої шухлядки потрібно взяти статтю?

2) який номер кімнати: 235, 325 чи 225?

Завдання З

У переліку слів: РОТ, МОТ, РІК, КРІТ, ПІТ другим словом стоїть...?

Завдання 4

Тетянка попросила Василя купити: м'ясо, масло, мило, сір­ники.

Він купив: масло, сало, сірники і м'ясо.

1. Що він забув купити?

Завдання 5 Запам'ятайте 3 числа: 14, 34, 52

2. Що він купив зайве?

 

1. У якій геометричній фігурі було число 14?

2. У якій геометричній фігурі було число 52?

Завдання 6

Спробуйте уявити собі великого темно-зеленого крокодила. Уявіть, як він пливе у каламутній воді, як він починає повільно випов­зати на берег.

Завдання 7

Спробуйте впродовж трьох хвилин жодного разу не згадати про темно-зеленого крокодила. Чи вдається це вам?

13 Методика «Продуктивність запам'ятовування» (за Н. А. Литовцевою)

Методика дозволяє визначити продуктивність запам'ятову­вання як комплексного показника рівня пам'яті.

Інструкція: підготуйте папір, ручку і годинник із секундною стрілкою. Вам буде запропоновано три завдання, які потрібно буде виконати за визначений час.

Завдання 1. За 40 секунд спробуйте запам'ятати 20 запропо­нованих слів та їхній порядковий номер.

Таблиця Г.7 – Група слів

  Українець   Масло
  Економіка   Папір
  Каша   Тістечко
  Татуювання   Логіка
  Нейрон   Стандарт
  Кохання   Дієслово
  Ножиці   Прорив
  Совість   Дезертир
  Глина   Свічка
  Словник   Вишня

Продуктивність запам'ятовування визначається за формулою: кількість правильно відтворених слів / кількість запропонованих слів.

Завдання 2. Зробіть те саме з числами і їх порядковими номерами. Час на запам'ятовування – 40 секунд. Відсоток правильних відповідей обчисліть за тією самою формулою.

Таблиця Г.8 – Група чисел

           
           
           
           
           
           
           

Завдання 3. Упродовж 60 с прочитайте текст. У ньому виділені жирним шрифтом і пронумеровані 10 головних ідей. Спробуйте відтворити їх, зберігаючи вказану послідовність.

1912 р. в Атлантичному океані сталася катастрофа. Великий пасажирський лайнер «Титанік», який здійснював свій перший рейс з Європи до Америки, зіштовхнувся в тумані з плаваючою льодяною брилою – айсбергом (1), отримав велику пробоїну і почав тонути (2). «Спустити шлюпки!» – скомандував капітан. Але шлюпок виявилося недостатньо (3). Їх вистачало лише на половину пасажирів. «Жінки і діти – до сходів, чоловікам одягнути рятувальні пояси!» (4) – пролунала друга команда. Чоловіки мовчки відійшли від перил. Лайнер повільно занурювався у темну холодну воду (5). Одна за одною відходили від потопаючого судна шлюпки із жінками і дітьми. Нарешті почалася посадка в останню шлюпку (6). Раптом до перил з криками кинувся якийсь товстун з перекошеним від страху обличчям (7). Розштовхуючи жінок і дітей, він роздавав матросам пачки грошей і намагався заскочити у переповнену людьми шлюпку (8). Почувся неголосний сухий тріск – це капітан вистрілив із пістолета (9). Боягуз упав на палубу мертвим (10), але ніхто навіть не обернувся у його бік».

Результат. Додавши показники за результатами трьох тестів і поділивши суму на три, ви отримаєте середню продуктивність запам'ятовування:

90 – 100 – відмінний результат;

70 – 90 – дуже хороший;

50 – 70 – хороший;

0 – 10 – дуже поганий.

Через тиждень знову виконайте завдання за цими трьома тестами, не заглядаючи у збірник. Спробуйте відтворити і слова, і числа, і текст тільки по пам'яті, інакше ви не зможете з'ясувати, як довго здатна Ваша пам'ять зберігати отриману інформацію.

Якщо результат виявиться хорошим — це означає, що пам'ять у вас достатньо чіпка і не підведе. А якщо результат поганий, не падайте духом і не втрачайте надії – пам'ять піддається тренуванню і за бажання її можна покращити.

14 Методика «Чи хороша у вас пам'ять?»

Методика дозволяє оцінити вашу пам'ять у різних життєвих ситуаціях. Вона включає три ігрові ситуації, у яких використовується короткотривале і довготривале запам'ятовування. Тест можна використовувати для тренування пам'яті.

Гра1

Спробуйте пограти у гру, описану нижче. Якщо вам це вдається легко, то у вас чудова механічна пам'ять. Запишіть один бал, якщо без помилок запам'ятаєте 5 слів, і додавайте по одному балу за кожне слово після п'ятого (тобто 2 бали за 6 слів; 3 – за 7 слів і т. д.) Називається гра «Бабуся складає валізу». Кількість учасників не обмежена. Наприклад, вас троє. Перший учасник говорить: «Бабуся вкладає у свою валізу... хамелеона». Другий повторює початкову частину, додаючи: «... хамелеона, ремінь». Третій: «... хамелеона, ремінь, міст» і т. д.

Завдання спрощується, коли гравці вибирають не звичайні речі, а ті, які насправді не можна покласти у валізу (тому їх легше запам'ятати). Першим з гри вибуває той, хто не може повторити назви предметів у відповідному порядку або пропустить хоч одне слово.

Гра 2

Друга гра пов'язана із повсякденними ситуаціями. Уявіть собі, що Вам потрібно зробити покупки. І в попередньому переліку є наступне: «Купити хліб, тісто, тістечко, печиво..., у м'ясному відділі — котлети, курча, сосиски, ковбасу..., у бакалії — цукор, вермішель, олію, сірники...». У цю гру ви можете грати самостійно. Прочитайте складений вами список п'ять разів (не більше і не менше), відкладіть убік, спробуйте написати слова по пам'яті, а потім перевірте зі старим переліком товарів. У списку повинно бути не менше 12 предметів.

Запишіть собі десять балів за безпомилковий перелік предметів і відніміть від десяти по одному балу за кожну помилку або неправильну черговість переліку.

Гра 3

Називається «Чи пам'ятаєте ви?». Спробуйте швидко, не замислюючись, відповісти на кожне із цих запитань.

1. Хто був більш ненажерливим, Гаргантюа чи Пантагрюель?

2. Чи легко ви впізнаєте голос товариша з перших слів, промовлених по телефону?

3. Якою була політична приналежність Михайла Грушевського?

4. Скільки горбів у верблюда?

5. Яке значення числа «пі» (з точністю до чотирьох десятих знаків)?

6. Як звати другого радянського космонавта?

7. Чи могли б ви прочитати байку чи вірш, який вчили іще в школі?

8. Назвіть ім'я та по батькові Шевченка?

9. У якому році був убитий президент США Кеннеді?

10. Чи здатні ви згадати усмішки, які почули тиждень тому?

Результати. Запишіть по одному балу:

- за кожну правильну відповідь на запитання 1, 3, 4, 5, 6, 8, 9 (відповіді на них подані у кінці тексту):

- за кожну відповідь «так» на запитання 2, 7, 10.

Підрахуйте загальну суму балів. Більше 20 балів. У вас хороша пам'ять. Але чи не надто Ви її експлуатуєте, перевантажуючи надто дрібними, незначними деталями, дрібницями, про які краще забути?

Від 15 до 20 балів. У вас хороша пам'ять. Те, що ви дещо забуваєте, не біда. Свою пам'ять ви можете легко розвинути, доклавши небагато зусиль.

Менше 15 балів. Вам із вашою пам'яттю потрібна записна книжка.

Відповіді на запитання «Чи пам'ятаєте ви?»

1. Гаргантюа.

3. Соціал-демократ.

4. Є одногорбі та двогорбі верблюди.

5. 3, 1415.

6. Герман Титов.

8. Тарас Григорович.

9. 1963 р.

15 Методика «Продуктивність мимо­вільного запам'ятовування»

Мета: дослідити умови, що впливають на продуктивність мимо­вільного запам'ятовування.

Матеріал та обладнання: ряд із 45 слів, які можна класи­фікувати на три групи по 15 слів у кожній. Їх розташування має випадковий характер: слюсар, магнолія, черепаха, гіпотеза, хімік, судження, анало­гія, електрик, пшениця, теорема, біолог, яблуня, висновок, закон, юрист, горобець, аналіз, геолог, анатом, токар, повар, трава, проблема, базис, учитель, орел, лікар, учіння, кінь, вишня, лев, знання, кропива, лисиця, фізика, корова, аксіома, оператор, синтез, мете­лик, епітет, продавець, синонім, пес, бухгалтер.





Дата публикования: 2015-09-17; Прочитано: 2789 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2025 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.154 с)...