Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Заказать  
 

Формування практичних навичок роботи з різними художніми матеріалами під час виконання вправ на розвиток відчуття кольору молодших школярівВиконуючи вправи на розвиток відчуття кольору молодшими школярами, ми інформуємо практичні навички роботи з різними художніми матеріалами. З огляду на вікові особливості дітей у використанні фарб перевага надається гуаші.

Гуаш - це непрозора водяна фарба. Нею можна успішно перекривати невдалі місця - темне світлим і перекриті попередні шари зовсім не просвітлюються. Однорідні кольорові гуашеві плями великих розмірів дуже ефектні. З найбільшим успіхом застосовується гуаш в декоративно-оформлювальних і плакатних роботах, в театральних ескізах і книжковій графіці. Проте вона використовувалась і в станковому живопису такими російськими художниками як Ф.Толстой, В.Сєров, О. Головін та ін.

Розводити гуаш слід до густоти рідкої сметани, але не більше, щоб фарба не просвітлювалася. Дуже рідко покладена фарба під час висихання утворює темні смужки по краях мазків. Не слід класти гуаш і дуже густо або декілька разів перекривати одне і теж місце, бо вона погано закріпиться на основі і при висиханні буде обсипатись. Це може привести і до появи темних плям від виступаючого клею. Найчастіше працюють гуашшю на папері без всякого ґрунту, або на картоні і тканині, попередньо злегка їх проклеївши. Діти молодшого шкільного віку люблять гуаш, нею працювати швидко, легко, вона яскрава і насичена фарба.

Крім гуашевої техніки, програмою передбачається в 3 класі формування практичних навичок учнів роботи з аквареллю. Техніка і методи роботи в акварельному живопису суттєво відрізняються від роботи олійними, гуашевими фарбами.

Слово „акварель” походить від латинського „аква” - вода. Головна особливість акварельних фарб - велика прозорість. Акварельні фарби зручні і прості у використанні, легко наносяться на папір і швидко висихають. Але, незважаючи на це, техніка акварельного живопису одна із найскладніших. Своєрідність акварельної техніки в її максимальній вологості. Пензлик повинен бути набухлим від фарби, яка ніби сама тече по папері, а пензлик тільки допомагає її правильно розподілитися на аркуші. Типова помилка полягає в тому, що недосвідчений художник працює напівсухим пензликом на сухому папері. Великі, більш або менш одноколірні фрагменти роботи (чисте небо або спокійна поверхня води) слід робити широкою плавною заливкою. А сухим, точніше висушеним пензликом підбирають залишки фарби.

Малюнок під акварель повинен бути дуже легким, контурним. Якщо він потребує ретельного опрацювання, то його спочатку роблять на чорновому аркуші, а на майбутню акварель переносять з нього тільки найнеобхідніші контури. Акварель - матеріал рухливий, фарба особливо легко сходить з пензлика на папір, тому вона потребує хорошого, детального попереднього малюнка, кольорова пляма повинна лягати точно на своє місце. Можна малюнок робити і відразу аквареллю, слабким тонам, тонким пензликом, тоді робота буде повністю позбавлена від якого-небудь забруднення при використанні олівця й гумки.

Існує три способи роботи аквареллю. По-перше, можна працювати на сухому папері багатошарово, роблячи першу прокладку фарбами дуже легко, набагато слабкіше і прозоріше, ніж в натурі, а потім поступово підсилюючи колір послідовним тонким лесувальним нашаровуванням на підсохлі попередні шари. Цей спосіб називається - лесуванням.

По-друге, можна працювати також на сухому папері, але в один шар, відразу накладаючи відповідний колір на повну силу, дрібними мазками, подібно до мозаїки. Такі окремі мазки ніби „припаюються” до сусідніх (ще вологих), створюючи плавні переходи кольору. Цей спосіб називається „алла пріма”.

По-третє, працюють і на вологому папері, в один шар, накладаючи колір відразу, коли мазки більш чи менш розпливаються. Остання техніка найскладніша: правильно відчути і визначити потрібний ступінь вологості паперу допоможе тільки тривалий досвід. Робота на дуже вологому папері може послабити, змити колір. Цей спосіб роботи аквареллю називається „по-мокрому”.

Частіше всі три способи використовуються в одній роботі, в залежності від характеру зображуваних деталей. Туман, серпанок з великим ефектом можуть бути зображені по-мокрому. Навпаки, деталі переднього плану - камені, дерева подаються чіткішими, різкими мазками по-сухому. Для досягнення м'якості мазків акварелісти інколи підтримують папір у вологому стані, для чого під неї кладуть вологу шерстяну тканину (бажано білу).

З перших уроків в початкових класах ми вчимо дітей користуватися пензликами, фарбами. Перш ніж взяти нову фарбу, слід вимити пензлик у воді. Під час роботи не можна залишати пензлик в посуді з водою. Після роботи пензлики дуже добре прополіскують, струшують і ставлять ворсом догори в склянці.

Приступаючи до роботи, всі фарби слід змочити, щоб вони трошки розмокли і легко бралися пензликом. Закінчивши роботу, їх обов'язково слід промити. Вчимо учнів користуватися палітрою. Палітра для акварелі повинна бути або металічною, пластмасовою або порцеляновою. Особливе місце в для роботи аквареллю має якість паперу, його неоднорідність поверхні, щільність і особливо білизна. Тематика завдань для роботи з аквареллю така: „Вже обтрусили айстри роси”, „Райдужна птиця”, „Сходить сонце”, „Завесніло вже довкола”, „Червоно-жовтим осінь багата” .

Програмою 1-4 класів з образотворчого мистецтва передбачено опанування техніки роботи пастеллю. Пастель - це кольорова крейда, спресована у вигляді паличок із тонко роздрібненого пігменту з деякими домішками. До складу більшості паличок, крім чистого пігменту, входить розбілювач і трохи клею.

Пастельні роботи відрізняються особливою м'якістю і ніжністю тонів, оксамитовою поверхнею. На відміну від більшості рідких фарб, вона зовсім не змінює свій колір, яким художник поклав свій мазок, таким він і залишиться. Робота м'якими паличками пастелі вимагає шорсткої поверхні або ворсистої, здатної утримати м'який кольоровий порошок. В давнину художники виконували роботи пастеллю на натуральній замші. В наш час використовується шорсткий папір, картон або наклеєне на нього полотно. Бажано працювати пастеллю не на білому, а на тонованому папері.

Тематика завдань програми „Образотворче мистецтво” передбачає роботу на кольоровій основі „Вже обтрусили айстри роси” пастель по тонованому папері, „Соняшник у золотім брилі” - тонований сірий папір (3 клас) та інші.

Дата публикования: 2015-01-10; Прочитано: 2002 | Нарушение авторского права страницы | Заказать написание работыstudopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2019 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.001 с)...Наверх