Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | ||
|
Влітку 1914 р. загострення міжімперіалістичних протиріч дійшло до фатальної межі, і світ опинився у полум'ї Першої світової війни. Ця війна була збройним протистоянням двох воєнних блоків Четверного союзу (Німеччина, Австро-Угорщина, Туреччина, Болгарія) і Антанти (Англія, Франція, Росія), але поступово у її орбіту було втягнуто 38 з 59 держав світу, 3/4 населення земної кулі. Ворогуючі сторони ставили перед собою фактично одні й ті ж цілі:
- ствердження власного домінування в світі;
- загарбання чужих територій;
- встановлення контролю за ринками збуту та джерелами сировини;
- послаблення хвилі народних виступів за соціальне та національне визволення;
- знешкодження опозиційних політичних сил;
- концентрація народної уваги не на внутрішніх проблемах, а на зовнішній загрозі.
Трагедія українського народу полягала в тому, що він всупереч власній волі був втягнутий у війну, а його землі стали об'єктом експансії воюючих сторін. Загарбання українських земель було невід'ємною частиною агресивних планів основних учасників ворогуючих блоків.
Затяжний характер війни, погіршення становища на фронтах, ускладнення внутрішніх проблем призвели до посилення жорсткості режимів обох імперій, зведення нанівець легальних можливостей політичної діяльності, придушення опозиції, численних репресивних акцій. Одне за одним у Російській імперії закриваються демократичні українські видання "Рада", "Дзвін", "Україна", "Рідний край", "Літературний вісник" та ін. Лідера українського руху М. Грушевського було заслано до Симбірська.
Не в кращому становищі опинилися й українці Австро-Угорщини.
Поступово офіційна австрійська влада відходить від власних заяв початкового періоду війни щодо доцільності утворення незалежної України. Зменшується матеріальна підтримка діяльності СВУ, звужується сфера її діяльності, планується перенесення штаб-квартири цієї організації з Відня до нейтральної країни. Звинувачене у русофільстві українське населення Галичини масово потрапляє до концентраційних.
Війна принесла українським землям руйнацію господарства, гальмування поступального розвитку, деформацію структури виробництва, посилення залежності від іноземного капіталу.
Тема 7. Революційні події в Україні
та їх соціально-політичні наслідки
(1917-1921 рр.)
План.
Дата публикования: 2014-12-30; Прочитано: 574 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!