Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | ||
|
Наприкінці XIX — на початку XX ст. активізувався національний рух в Україні. Посилилася активність політичних сил.
У 1897 р. на нелегальному з'їзді представників громад у Києві виникла Всеукраїнська загальна організація. Її почесними членами стали діячі "старої громади" В, Антонович, П. Житецький, М. Лисенко, дійсними членами В. Беренштам, М. Кононенко, О. Лотоцький, Є. Чикаленко та ін. До складу цієї організації увійшло майже 20 українських громад та чимало студентських груп. Поява та функціонування Всеукраїнської загальної організації була своєрідним заключним акордом громадянського руху, спробою організаційного згуртування патріотично настроєних національних сил. Проте її ставка на культурницьку діяльність вже не відповідала ні потребам часу, ні настроям значної частини діячів національного руху, особливо молоді. Саме тому вже 1900 р. група представників студентських українофільських гуртків у Харкові створила першу на східноукраїнських землях українську політичну організацію — Революційну українську партію (РУП), лідерами якої були Д. Антонович, Б. Камінський, Л. Мацісвич, М. Русов. РУП органічно об'єднала "вільні громади", що функціонували у Києві, Харкові, Чернігові, Полтаві, Лубнах, Ніжині та інших містах.
Першим програмним документом цієї організації стала брошура "Самостійна Україна", автором якої був харківський адвокат М. Міхновський.
У 1902роців відбувся перший розкол, і з РУП виділилась група міхновців, які утворили Українську національну партію (УНП). У 1903 році стався другий розкол і від РУП відмежувалася група на чолі з Б. Ярошевським, яка утворила Українську соціалістичну партію (УСП).
Схема утворення політичних партій в Україні:
На початку XX ст. РУП стала уособленням процесу політизації національного руху.
Ця організація стояла на ліберальних позиціях і відстоювала ідею встановлення конституційної монархії, проведення широких соціальних реформ та надання Україні автономних прав у межах федеративної Росії.
У 1905 році відбувся розкол в УДП і частина демократів на чолі з Б. Грінченком, С. Єфремовим та Ф. Матушевським утворили Українську радикальну партію (УРП). Згодом розкол вдалося подолати і УДП та УРП об’єдналися в одну – Українську демократично-радикальну партію (УДРП).
Схема утворення української
демократично-радикальної партії:
Отже, на рубежі XIX і XX ст. помітно активізується діяльність українського національного руху, швидко йде процес витіснення культурницьких форм роботи політичними, поглиблюється розкол між українською інтелігенцією старшого та молодшого поколінь, набирає сили тенденція до організаційного згуртування та політичного самовизначення активної частини суспільства, формуються політичні партії.
Дата публикования: 2014-12-30; Прочитано: 606 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!