Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | ||
|
Боярська змова, через яку загинув у квітні 1340 р. галицько-волинський князь Юрій II Болеслав, стала своєрідним сигналом до нового вторгнення Польщі в українські землі. Уклавши мир з хрестоносцями, домігшись нейтралітету Золотої Орди, Казимир III розпочав 1349 р. широкомасштабну експансію в українські землі. Ідеологічним підґрунтям вторгнення стало поширення католицизму на Схід, саме тому король проголосив себе “щитом християнства”.
У 1366 р. польська держава підпорядкувала собі Галичину і частину Волині. Внаслідок експансії до коронних польських земель було приєднано майже 52 тис. км2 із населенням 200 тис. осіб, що збільшило територію Польщі майже в 1,5 рази.
Польське проникнення в українські землі кардинально відрізнялося від литовського. Польський уряд з самого початку утвердження в цьому регіоні намагався:
v зробити українські землі своєю провінцією;
v нав'язати польське право та адміністративну систему;
v витіснити православ'я шляхом утвердження католицизму.
Отже, польське проникнення в українські землі наприкінці XIV — в середині XVI ст. суттєво відрізнялося від литовського, оскільки в основу свого курсу поляки одразу поклали тотальне окатоличення, полонізацію і колонізацію краю, чим запрограмували різке загострення релігійних, соціальних та етнічних відносин. Укладення Люблінської унії відкрило новий етап у житті українських земель, етап згортання політичного життя, економічних утисків, прогресуючої втрати національних традицій та культури.
За польсько-литовської доби відбулися помітні якісні зрушення, з'явилися нові явища в економічній сфері.
Еволюція феодальних відносин зумовила у XIV—XVI ст. зростання великого феодального землеволодіння не тільки князівського, а й боярського. Основними джерелами форсованого зростання великого феодального землеволодіння були великокнязівські дарування, захоплення феодалами общинних земель, купівля маєтків у інших власників, освоєння нових земель.
Кількісне зростання феодального землеволодіння супроводжувалося якісними змінами у формах організації праці. Намагаючись адекватно реагувати на потреби внутрішнього і зовнішнього ринку, феодали перетворили свої земельні володіння на фільварки — багатогалузеві господарчі комплекси, що базувалися на постійній щотижневій панщині залежних селян, були орієнтовані на товарно-грошові відносини, хоча і зберігали значні риси натурального господарства.
За польсько-литовської доби поглибився суспільний поділ праці, активізувалася урбанізація. У XIV—XV ст. міста України в основному ще зберігали феодально-аграрний характер, але водночас зароджувалися нові явища та процеси:
1) поглиблювалася спеціалізація ремісництва;
2) набули поширення ярмарки, що було першою ознакою становлення внутрішнього ринку;
3) виникли фахові ремісничі об'єднання — цехи;
4) виникають перші зародки мануфактурного виробництва;
5) у містах запроваджено Магдебурзьке право.
На українських землях формується станова система організації суспільства (яка базувалася на юридично визнаних правах, привілеях та обов’язках). Поділ на стани, що існував паралельно етнічному та релігійному, став важливим чинником у процесі самовизначення, тобто усвідомлення свого місця у суспільній структурі.
Станова структура суспільства
Отже, в період XIV—XVI ст. відбулися масштабні зміни не тільки у техніці та технології господарювання, а й у сфері форм земельної власності та організації праці. Концентрація земель у руках феодалів, обезземелення селянства, посилення його феодальної залежності стали базою для формування фільваркової системи сільського господарства. Змінюється соціальна сфера, а саме: формуються шляхетський та міщанський стани; православне духовенство починає втрачати позиції і активно витісняється католицьким; різні категорії селян перетворюються на одну верству — кріпаків; виникає нова соціальна група — козацтво.
Дата публикования: 2014-12-30; Прочитано: 518 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!