Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | ||
|
У середині XVII ст. в українських землях народний гнів вибухнув з такою силою, що кардинально змінив не тільки хід національної історії, а й суттєво вплинув на геополітичний розвиток всієї Європи.
Які ж причини робили необхідним початок національно-визвольної боротьби у 1648 р.?
1. У цей час надзвичайно ускладнилася соціально-економічна ситуація в українських землях, що входили до складу Речі Посполитої. Після закінчення виснажливої для Західної Європи 30-літньої війни саме Польща стає одним з головних експортерів хліба. Польські феодали, намагаючись максимально збільшити свої прибутки, йшли шляхом посилення експлуатації селян. Помітно зростає панщина, особливо у районах, сполучених із зовнішнім ринком. Наприклад, у Східній Галичині та на Волині вона становила 5—6 днів на тиждень. Водночас невпинно зростали натуральні та грошові податки.
2. Потерпали українські селяни і від здачі феодалами своїх маєтків у оренду. Лише 1616 р. більша частина українських земель, що належали Польщі, орендувалася єврейськими підприємцями, які, маючи на меті у короткий строк повернути з прибутком вкладені гроші, нещадно експлуатували селян і виснажували землі.
3. У складній ситуації опинилося і міщанство, особливо у тих містах, які перебували у приватній власності феодалів.
4. Не задоволене своїм становищем було реєстрове козацтво, права якого обмежувала “Ординація 1638 р.”
5. Посилювався наступ католицької та уніатської церкви на православну.
Крім того, відсутність власної держави, прогресуюча втрата національної еліти, церковний розкол, наростаюче закріпачення селянства не тільки помітно гальмували у середині XVII ст. суспільний розвиток українського народу, а й робили цілком реальною загрозу втрати його національної самобутності, асиміляції та зникнення з історичної сцени.
Усі ці причини призвели до визвольної війни, яку очолив чигиринський сотник Богдан Хмельницький.
Безпосереднім приводом до повстання стала особиста кривда, завдана Богдану дрібним польським шляхтичем Д. Чаплинським, який зі своїми слугами зруйнував та пограбував родинний хутір Хмельницького Суботів. Не знайшовши справедливості в офіційних властей, чигиринський сотник дедалі більше схиляється до думки про повстання. Незабаром він тікає на Січ, де під його керівництвом козаки у січні 1648 р. вигнали урядовий гарнізон і обрали Хмельницького гетьманом. З цього моменту Запорозька Січ стала центром збирання повстанських сил, базою для розгортання визвольного руху. Намагаючись "якнайшвидше придушити козацьке свавілля" Польща кинула проти повстанців численні війська. Козаки не тільки витримали удар, а й протягом короткого часу 1648 р. тричі отримали блискучі перемоги: у битвах під Жовтими Водами (травень), під Корсунем (травень), під Пилявцями (вересень).
Дата публикования: 2014-12-30; Прочитано: 571 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!