Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | ||
|
Литовське князівство розпочало своє проникнення на Русь ще за часів Міндовга (1230—1263 рр.). Головним об'єктом тоді стали західноруські (білоруські) землі. У часи його наступника Гедиміна (1316—1341 рр.) почалося включення до складу Литовського князівства південно-західних руських (українських) земель.
Дії литовців на теренах України не мали характеру експансії, схожої на завоювання монголів. Литовська влада була м'якшою, толерантнішою, ніж татарська. На приєднаних до Литви землях руські князі зберігали свою автономність. У зв'язку з цим відомий історик О. Субтельний назвав процес збирання українських земель Литвою "проникненням, включенням, приєднанням".
Майже до кінця XIV ст. Велике князівство Литовське було своєрідною федерацією земель-князівств, повноцінними, рівноправними суб'єктами якої виступали землі Київщини, Чернігово-Сіверщини, Волині та Поділля. Збереглася стара система управління, у якій лише руська князівська династія Рюриковичів поступилася місцем литовській Гедиміновичів.
Оскільки власне литовські етнографічні землі у цей час становили лише десяту частину новоствореної держави, литовські правителі, намагаючись втримати під своїм контролем інкорпоровані землі, послідовно дотримувалися правила: "Старого не змінювати, а нового не впроваджувати". Але з правління Ягайла (1377—1392 рр.) у Литовській державі дедалі більше набирають силу тенденції централізму, а з 1385 р. між Литвою та Польщею укладається Кревська унія, яка докорінно змінює становище південно-західних руських земель. Шляхом династичного шлюбу польської королеви Ядвіги та литовського князя Ягайла об'єднуються сили двох держав.
За умовами унії Ягайло, одружуючись з Ядвігою, отримував титул короля Польщі й зобов'язувався окатоличити литовців та "навік приєднати всі свої землі, литовські та руські, до Корони Польської".
Нова польсько-литовська унія 1413 р. у Городлі стала свідченням зростаючої дискримінації православного населення. Відповідно до цього документа католики могли брати участь у великокняжій раді. Розширенню сфери впливу католицизму сприяли роздача католицькій церкві українських земель, заснування католицьких єпископських кафедр у Кам'янці-Подільському та Луцьку.
Остаточна втрата українськими землями у складі Литви автономних прав у часі збіглася з піднесенням Московського князівства, яке, консолідуючи навколо себе навколишні землі, врешті-решт трансформувалося в єдину централізовану Російську державу.
Початок ХVI ст. характеризується загостренням московсько-литовського протистояння. Війни та збройні сутички тривали майже безперервно (1500-1503, 1507-1508, 1512-1522 рр.).
Дата публикования: 2014-12-30; Прочитано: 616 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!