Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | ||
|
Особливу увагу Хмельницький звернув на встановлення зв’язку з Кримським ханством, що давав змогу забезпечити власний тил і посилити повстанське військо мобільною татарською кіннотою. Тому гетьман сам вів переговори і навіть не зупинився перед тим, щоб залишити в Криму заручником свого сина. У середині березня 1648 р. союз було укладено, і на допомогу повстанцям вирушило понад 3 тис. татарських вояків на чолі з Тугай-беєм.
Блискучі перемоги повстанців під Жовтими Водами, Корсунем, Пилявцями над регулярними військовими формуваннями Речі Посполитої зумовили вихід визвольної боротьби за межі звичайного повстання. У короткий час вона охопила майже всю територію України.
Восени 1648 р. Б, Хмельницький, маючи можливість розгромити польську армію і захопити столицю, обмежився лише викупом зі Львова і укладенням перемир'я під Замостям і в грудні 1648 р. Б. Хмельницький на чолі повстанського війська тріумфально вступає до Києва.
У травні 1649 р. розпочався масований наступ на українські землі. Річ Посполита готувала комбінований удар, який мали здійснити три потужні збройні формування на чолі з королем Яном Казимиром, Яремою Вишневецьким та литовським гетьманом Янушем Радзивілом.
Проте литовська армія не змогла подолати протидію білоруських повстанців, яким Хмельницький відправив на допомогу козацькі загони. У скрутну ситуацію потрапив і Я. Вишневецький, військо якого Хмельницький оточив під Збаражем. Коли ж польський король вирушив на допомогу оточеним, гетьман швидким маневром не тільки зупинив наступ поляків, а й примусив їх поспіхом будувати табір для оборони. Шляхетське військо опинилося у катастрофічному становищі — назрівала подвійна поразка Речі Посполитої — під Зборовом і під Збаражем.
Але у вирішальний момент, підкуплений поляками, кримський хан Іслам Гірей зрадив Хмельницького.
Під тиском обставин Хмельницький був змушений піти на укладення 8 серпня 1649 р. Зборівського мирного договору, згідно до якого:
- козацький реєстр зростав до 40 тис. осіб;
- козацька територія охоплювала Київське, Чернігівське та Брацлавське воєводства;
- влада належала гетьманові та його адміністрації;
- Київський митрополит одержав місце в сенаті;
- усім учасникам повстання проголошувалася амністія;
- більшість селян повертались у кріпацтво;
- воєводства Волинське та Подільське, як і до повстання, залишалися під владою короля.
У наслідок зради кримського ханства, армія хмельницького потерпіла поразку.
Поразка під Берестечком зводила нанівець автономію козацької держави. Відповідно до умов укладеного 18 вересня 1651 р. Білоцерківського договору козацький реєстр обмежувався до 20 тис. чоловік, влада гетьмана поширювалася лише на Київське воєводство, йому заборонялися зовнішні відносини. Крім того, шляхті було дозволено повертатися до своїх маєтків.
Дата публикования: 2014-12-30; Прочитано: 496 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!