Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | ||
|
У дітей старшої групи закріплюються і поглиблюються уявлення про одиниці та деякі властивості часу. Назва частин доби пов'язується не тільки з конкретним змістом діяльності дітей і дорослих, що їх оточують, а й з більш об'єктивними показниками часу — явищами природи. Діти ознайомлюються з порами року, назвами днів тижня, визначають, який день тижня був учора, який сьогодні, який буде завтра.
У роботі з дітьми широко використовують спостереження, бесіди, читання, переказування казок, віршів, розгляд картин, фотографій, дидактичні ігри і вправи.
Акцентуючи увагу на знайомій дітям періодичній зміні дня і ночі, у старших дошкільників необхідно сформувати грунтовніше поняття про добу. В процесі навчання звертається увага дітей на ритмічну зміну дня і ночі. Сама природа підказала людям спосіб відліку часу за принципом: день і ніч — доба. Для правильного розуміння доби діти мають усвідомити, що добу можна умовно поділити на чотири частини: ранок, день, вечір, ніч.
Діти розрізняють і визначають частини доби за природними орієнтирами: схід і захід сонця. У процесі спостережень за природними явищами діти засвоюють поняття: на світанку, присмерком, опівдні, опівночі. Для формування цих уявлень вихователь використовує насамперед спостереження, розгляд сюжетних картин, а також читання художньої літератури.
Ознайомлення дітей з днями тижня вже в старшій групі треба пов'язувати з формуванням знань про тиждень як міру робочого часу. Зосереджуючи увагу на тому, що люди п'ять днів на тиждень працюють, два дні відпочивають, з'ясовують кількісний склад днів тижня (5 і 2).
Для того щоб діти краще засвоїли назви днів тижня, послідовність їх, можна пояснити походження назв днів тижня. Наприклад, неділя — день не діла, а відпочинок, понеділок — перший день тижня, вівторок — другий, середа — середній, четвер — четвертий, п'ятниця — п'ятий, субота — кінець тижня. Для закріплення й уточнення знань проводяться дидактичні ігри: «Назви наступний день тижня», «Назви сусідів»,- «Покажи відповідну цифру».
Назви днів тижня, особливо спочатку, треба пов'язувати з конкретним змістом діяльності дітей. Так, вихователь звертається із запитанням до дітей: «Діти, який сьогодні день тижня? Правильно, сьогодні вівторок. Заняття з математики у нас завжди бувають у вівторок. Який день був учора? Який день тижня передує вівторку?» Діти відповідають на запитання. Уточнюється послідовність днів тижня. Ця робота виконується не тільки під час занять, а й у повсякденному житті. Вранці вихователь запитує у дітей: «Який сьогодні день тижня, а який буде завтра?»
На одному із занять вихователь, звертаючись до дітей, говорить: «Діти, сьогодні у нас заняття з математики. Мине день, вечір, ніч. Настане ранок, і ми скажемо, що заняття з математики у нас було вчора. Завтра у нас музичне заняття. Настане новий день, і ми скажемо, що музичне заняття у нас сьогодні. Так минають дні за днями. Щоб знати, що і коли було зроблено, що і коли треба зробити, люди дали назви дням. Сім днів (сім діб) становлять тиждень. Запам'ятайте назви днів тижня. Я назву їх по порядку: понеділок, вівторок,... Сьогодні вівторок. Заняття з математики у нас завжди у вівторок. Повторіть, у який день у нас заняття з математики. Зараз я назву дні тижня, щоб їх легше було запам'ятати, ми пригадаємо, які заняття у нас бувають у різні дні тижня. У понеділок в нас бувають заняття з малювання і музичне, у вівторок—...». Діти добирають і розкладають картинки, що ілюструють їхню діяльність у різні дні протягом тижня.
Потім одному-двом дітям пропонують назвати дні тижня по порядку. На закінчення педагог говорить: «Мине один тиждень, настане інший, і знову дні підуть по порядку. Щоранку тепер визначатимемо, який день тижня настав. Давайте всі разом ще раз назвемо по порядку дні тижня».
Досвід показує, що діти не всі дні тижня засвоюють однаково легко і швидко. Найкраще вони запам'ятовують неділю, суботу і понеділок.
Спочатку уявлення дітей про дні тижня пов'язують з порядковими номерами. Так, під час одного із занять вихователь запитує в дітей: «Скільки днів у тижні?» і пояснює: «Для того щоб легше було запам'ятати, в якому порядку минають дні тижня, ми позначимо їх кольоровими фішками. Перший день тижня — понеділок — позначимо синьою фішкою. Як називається наступний день тижня? Позначимо його зеленою фішкою. Чому цей день називається вівторком? Який день настає після вівторка? Середа — це котрий день по порядку? Позначимо середину жовтою фішкою. Як називається наступний день тижня?»
Після того як діти назвуть усі дні тижня і позначать їх фішками, вихователь запитує: «Скільки всього днів у тижні?» Потім він пропонує всім дітям разом (хором) полічити фішки.
Далі він запитує: «Середа — котрий це день по порядку? Чому цей день називається середою? Правильно, він посередині тижня, середній. Як називається п'ятий день тижня? Четвертий? Другий?» Ставлячи ці запитання, педагог показує відповідні фішки Г пропонує всім дітям разом назвати дні тижня по порядку. На закінчення задає запитання: «У які дні ми проводимо музичні (фізкультурні) заняття? Заняття з малювання?»
Для того щоб діти краще запам'ятали послідовність днів тижня, доцільно використовувати картинки-символи із зображенням усіх днів тижня. Як демонстраційний матеріал можна взяти великий круг (діаметр 35 см), на якому по порядку розміщені різнокольорові круги '(діаметр 8 см), а на них — маленькі білі кружечки з цифрами від 1 до 7 (відповідно до порядкового номера дня тижня). Різнокольорові круги розміщено так: чорний, сірий, синій, зелений, жовтий, рожевий, червоний. Посередині великого круга встановлено рухому стрілку.Це умовний своєрідний календар, за яким діти позначатимуть дні тижня. Цей календар можна повісити поряд: з календарем погоди.
Рис. 11
Як роздавальний матеріал використовують менші круги - дні тижня.
Спочатку діти запам'ятовують дні тижня в прямому1 і зворотному порядку, починаючи з понеділка. Надалі важливо сформувати уявлення про те, що тиждень може, починатися з будь-якого дня. Важливо, щоб минуло сім днів. Так, вихователь пропонує дітям задачі: «Наталочка гостювала у бабусі сім днів, а Михайлик — один тиждень. Хто з дітей був довше у бабусі?»
Часто подібні задачі розв'язують під час заняття комплексно, в поєднанні з іншими завданнями. Наприклад, засвоєння днів тижня по порядку, Порядкова лічба і кількісний склад чисел з одиниць.
Крім того, у старшій групі проводиться робота з формування у дітей уявлень про пори року. При цьому широко використовуються картинки і словесний матеріал:, оповідання, казки, вірші, загадки, прислів'я.
З порами року (сезонами) краще ознайомлювати попарно: зима, літо; весна і осінь. На одному із занять вихователь запитує у дітей: «Яка пора року тепер? Які вище знаєте пори року? Скільки їх усього? Правильно, рік складається,з чотирьох пір року. Ось круг. Нехай це буде рік (рис. 11), Розділимо його на чотири частини». Діти розглядають частини круга; Кожна частина — різного? кольору. Вихователь пропонує дітям умовно зіставити кожну частину круга з певною порою року.
Надалі ці знання можна закріпити в дидактичній грі «Яка пора року?». Для цього дітям роздають картинки; Вони уважно розглядають їх і визначають, яку пору року зображено на ній. Кілька дітей описують картинку, виділяючи характерні ознаки кожної пори року.
«Скільки ви знаєте пір року?» - запитує вихователь. «Назвіть пори року, починаю)?» від зими». Важливо сформувати у дітей уявлення про те, що кожний сезон (пора року) має три місяці, що пори року настають одна за одною. Рік може починатися з будь-якого сезону, проте для того щоб минув один рік, необхідно, щоб минули всі чотири пори року по порядку. Діти читають вірші, загадують загадки.
Так, на одному із занять вихователь ставить завдання закріпити знання дітей про геометричні фігури: квадрат, коло, трикутник та про послідовність пір року; закріпити назву днів тижня та їх послідовність; розвивати логічне мислення; виховувати увагу, доброзичливе ставлення один до одного.
У старшій групі вихователь формує у дітей «відчуття часу», розуміння значення його в житті людей, необоротності. Удій групі є змога ознайомити з об'ємною моделлю, на якій діти бачать неперервність, необхідність, симетричність часу.
Запитання і завдання.
1.Розкрийте методику поступового розвитку лічильної діяльності дітей п'ятого і шостого років життя. Яке значення має лічба з участю, різних аналізаторів?
2.Покажіть специфіку формування уявлень і понять про просив, у групах четвертого, п'ятого і шостого років життя.
3. У чому суть підготовки дітей до обчислювальної діяльності? Розкрийте методику ознайомлення дітей з цифрами, кількісним складом числа з одиниць, поділом предмета на частини.
4. На конкретних прикладах покажіть, як в даній віковій групі формуються уявлення і поняття про час.
5. Проаналізуйте план освітньо-виховної роботи в групі шостого р^оку життя за перший квартал. Зробіть витяг з нього про різні форми роботи з математики. Покажіть відповідність методів і прийомів-програмним завданням. Дайте якісну оцінку обліку виконання освітньо-виховної роботи (з математики).
Дата публикования: 2015-09-18; Прочитано: 6242 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!