Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | ||
|
У старшій групі діти ознайомлюються з тим, що геометричні фігури можна умовно поділити на дві групи: площинні (круг, квадрат, овал, прямокутник, чотирикутник) і об'ємні (куб, куля, циліндр), вчаться обстежувати їхню форму, виділяти характерні особливості цих фігур, знаходити подібність і відмінність, визначати форму предметів, порівнюючи їх з геометричними фігурами як еталонами.
Методика формування геометричних знань у групі шостого року життя принципово не змінюється. Проте обстеження стає дедалі докладнішим. Поряд з практичним і безпосереднім порівнянням відомих геометричних фігур накладанням і прикладанням широко використовується як методичний прийом вимірювання умовною мірою. Уся робота з формування уявлень і понять про геометричні фігури будується на зіставленні і протиставленні їхніх моделей.
Для виявлення ознак подібності й відмінності фігур їхні моделі спочатку порівнюють попарно (квадрат і прямокутник, круг і овал), потім зіставляють відразу три-чотири фігури кожного виду, наприклад чотирикутники.
Так, ознайомлюючи дітей з прямокутником, їм показують кілька прямокутників різних за розмірами, виготовлених з різних матеріалів (паперу, картону, дроту). «Діти, подивіться на ці фігурки. Це прямокутники». При цьому звертають увагу на те, що форма не залежить від розмірів. Дітям пропонують взяти у ліву руку фігуру, а вказівним пальцем правої руки обвести по контуру. Діти виявляють особливості цієї фігури: рівні сторони, кути також рівні. Перевіряють це згинанням, накладанням один на одного. Лічать кількість сторін і кутів. Потім порівнюють прямокутник з квадратом, знаходять спільне й особливе в цих фігурах.
У квадрата і прямокутника по чотири кути і чотири сторони, усі кути рівні між собою. Проте відрізняється прямокутник від квадрата тим, що у квадрата всі сторони рівні, а у прямокутника рівні тільки протилежні — попарно.
Особливу увагу в цій групі слід приділяти зображенню геометричних фігур; викладанню з лічильних паличок, із смужок паперу. Ця робота проводиться як з демонстраційним (біля стола вихователя), так і з роздавальним матеріалом.
На одному із занять вихователь викладає на фланелеграфі із смужок прямокутник. «Діти, як називається ця фігура? Скільки сторін має прямокутник? Скільки кутів?» Діти показують сторони, кути прямокутника. Далі вихователь запитує: «Як і які фігури можна утворити з прямокутника (утворити менші прямокутники, квадрати, трикутники)?» При цьому використовують додаткові смужки паперу. Діти лічать сторони і кути утворених фігур.
На основі виявлення суттєвих ознак геометричних фігур дітей підводять до узагальненого поняття «чотирикутник». Порівнюючи між собою квадрат і прямокутник, діти встановлюють, що у всіх цих фігур по чотири сторони і по чотири кути. Ця кількість сторін і кутів є загальною ознакою, яку покладено в основу визначення поняття «чотирикутник».
Далі діти порівнюють різні за формою чотирикутники. У рівності сторін і кутів діти переконуються при накладанні їх один на одного.
У старшому дошкільному віці діти оволодівають здатністю переносити здобуті знання в незнайому їм раніше ситуацію, використовувати ці знання в самостійній діяльності. Знання про геометричні фігури широко використовуються, уточнюються, закріплюються на заняттях з образотворчої діяльності, конструювання.
Такі заняття дають дітям навички з поділу складного візерунка на складові елементи, а також утворення візерунків складної форми з одного-двох видів геометричних фігур різних розмірів.
Так, під час одного із занять дітям роздають конверти з набором моделей геометричних фігур. Вихователь показує аплікацію «робот», складену з квадратів і прямокутників різних розмірів і пропорцій. Спочатку всі разом послідовно розглядають зразок. З'ясовують, з яких частин (фігур) виконано кожну деталь. Потім діти відтворюють зразок. Педагог показує ще два-три зразки і пропонує вибрати один з них, уважно його розглянути і скласти таку саму фігуру.
У дітей цього віку важливо сформувати правильні навички показу елементів геометричної фігури. При перелічуванні кутів діти вказують тільки на вершину кута. Дітям не пояснюють, що таке вершина кута, а просто показують її як точку сполучення двох сторін. Сторони діти показують, проводячи пальцем вздовж усього відрізка, від однієї вершини кута до другої. Кут, як частину площини, діти показують одночасно двома пальцями — великим і вказівним.
В об'ємних фігурах (таких як циліндр, куб) діти виділяють і називають бічні сторони і основу. При цьому можна показувати кількома пальцями або долонею.
Діти шостого року життя часто самостійно влаштовують дидактичні ігри, що закріплюють й уточнюють їх знання геометричних фігур. Так, вони організовують ігри «Гаражі», «Хто знайде?», «Доручення», «У яку коробку?».
Блок самоперевірки.
Дітей шостого року життя ознайомлюють з новою фігурою... та дають поняття про чотирикутник. Основне..., яке стоїть перед вихователем цієї групи, полягає у тому, щоб краще... дітей з найпростішими... та... відомих їм... фігур. Вся робота будується на основі... та... моделей фігур. Поряд з практичним безпосереднім порівнянням відомих геометричних фігур, широко практикується прийом … умовною мірою | овалом, завдання, ознайомити, ознаками, властивостями, геометричних, зіставлення, протиставлення, вимірювання. |
Дата публикования: 2015-09-18; Прочитано: 7101 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!