Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | ||
|
На шостому році життя програмою передбачено удосконалення знань про розміщення і назви приміщень дитячого садка, про найближчі об'єкти на сусідніх вулицях. Діти у цьому віці мають розуміти і вживати слова: ліворуч, праворуч, прямо, далі, вгору, вниз; визначати своє положення відносно навколишніх предметів, змінювати напрям під час ходьби, орієнтуватися від будь-якого предмета.
Серед різних просторових відношень, які дитина пізнає в період дошкільного дитинства, слід особливо виділити відношення між предметами — взаємне розміщення їх у просторі.
У старшому дошкільному віці дитина оволодіває словесною системою відліку за основними просторовими напрямами. Формування просторового орієнтування не тільки на чуттєвій, а й на словесній основі є складним і тривалим процесом, що потребує спеціального керівництва педагога. Диференціювання основних напрямів простору на рівні другої сигнальної системи викликає певні труднощі. Дослідження показали, що напрями, які дитина розрізняє, вона в. цьому віці співвідносить з окремими частинами власного тіла. Так, зміцнюються зв'язки типу «вгорі — це там, де голова»; «внизу — це там, де ноги»; «спереду — де обличчя»; «ззаду — де спина».
Дитина у цьому віці продовжує орієнтувати на себе, від себе і починає оволодівати орієнтуванням від об'єктів.
Основним засобом формування вміння орієнтуватися, а також уявлень і понять про простір є заняття з математики, фізкультури, музики і конструювання, а також образотворча діяльність. Саме тут здійснюється напрямлене педагогічне керівництво процесом пізнання. Педагог допомагає дітям засвоїти просторові відношення, зв'язки і формує здатність переносити знання із спеціально-організованого дидактичного середовища у природну життєву обстановку.
Так, на одному із занять вихователь ставить дидактичну мету: навчити дітей визначати напрям і розміщення предмета відносно іншого: спереду, ззаду, ліворуч, праворуч, між, посередині.
Дітям пропонують підняти праву, а потім ліву руку, «Миколко, підійди до мене! Стань спиною до дітей і відведи праву руку вбік. Чи правильно Миколка виконав завдання? Миколко, не опускаючи руки вниз, повернись обличчям до дітей! Яку руку Миколка відвів убік? Яка рука в нього опущена донизу?» Під час таких вправ діти починають пізнавати дзеркальне відображення.
«Діти, ви вже добре вмієте розрізняти праву і ліву руки, знаходити, які предмети стоять спереду, ззаду, ліворуч, праворуч від вас. Сьогодні вчитимемося визначати, який предмет розміщено спереду, ліворуч, праворуч від іншого предмета».
Педагог показує на ляльку, що сидить посередині столу. «Наталко, покажи, яка рука у ляльки права, а яка ліва. Яку іграшку я поставила зліва, а яку справа від ляльки? Де сидить собачка? А де кішка?»
Потім іграшки міняють місцями і задають запитання: «Де тепер сидить собачка? А де качечка?» (Іграшки розміщують не тільки зліва і справа, а й спереду, ззаду від ляльки). Діти щоразу називають, де що стоїть.
Під час музичних занять або фізкультури часто використовується прийом активного пересування у просторі. Так, вихователь викликає по черзі п'ять-шість дітей, вказуючи, де їм треба стати: «Сергійку, підійди до мене. Миколко, стань так, щоб Сергійко був позаду тебе. Віро, стань перед Іринкою!» тощо. Розмістивши так дітей, вихователь просить їх назвати, хто стоїть попереду і позаду від них. Далі дітям пропонують повернутися ліворуч або праворуч і знову назвати, хто і де (відносно них) стоїть (зліва і справа).
У роботі з дітьми шостого року життя широко використовуються прогулянки, екскурсії, бесіди за картиною, рухливі, музичні та творчі ігри. Спеціальні вправи і дидактичні ігри допомагають уточнити просторові уявлення дітей. Особливо важливо в цьому спиратися на досвід дітей, на їхні знання і вміння. Велику роль відіграють також рухливі ігри і вправи. Майже в кожній рухливій грі можна виділити завдання на визначення напряму, місця перебування і відношень між предметами у просторі. Так, ігри «Слідопити», «Туристи», «На аеродромі» потребують уміння дітей самостійно вибирати напрям, рухатися, враховуючи дані умови.
Для удосконалення вмінь орієнтуватися у просторі вводять правила, що потребують збереження маршруту пересування, використання всього простору.
Значну" роль при цьому відіграють мова вихователя, доцільно вживане слово, чіткість, інтонаційна виразність, виділення головного, створення у, дітей інтересу до гри, встановлення відповідного темпу. Читання віршів, розгляд картин, ілюстрацій сприяють закріпленню прийменників: на, в, над, під, за тощо.
Дата публикования: 2015-09-18; Прочитано: 3169 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!