Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | ||
|
Діти шостого року життя мають знати... склад... з одиниць у межах п'яти. Спочатку проводиться велика... робота з порівняння відповідних... предметів. Діти розглядають групу предметів, виділяють... з них. Вони мають зрозуміти, що будь-яке число складається з одиниць. Загальна... одиниць відповідає заданій... або числу. | кількісний, числа, практична, сукупностей, окремі, кількість, множині. |
Порядкове значення числа. Ознайомлення дітей з порядковим значенням чисел починається у групі п'ятого року життя. З дітьми шостого року життя ця робота продовжується.
Знання порядкової лічби і розуміння того, чим відрізняються порядкові числа від кількісних, має велике значення насамперед для засвоєння відношень між суміжними числами натурального ряду, а в цілому успішного навчання в школі.
Як зазначалося раніше, діти починають вживати у своїй мові порядкові числівники поряд з кількісними дуже рано, вже в кінці другого року життя.
Перед вихователем цієї групи поставлено завдання: навчити дітей порядкової лічби у межах десяти; правильно відповідати на запитання «скільки?», «який?», «котрий?». Саме в процесі навчання у дітей формуються уявлення про те, що числівник, який було названо під час лічби останнім, дає відповідь на запитання «скільки?». Часто треба знати не про всі предмети групи, а про місце одного предмета в ряду інших. У таких випадках запитання ставлять так: «на якому місці цей предмет?» або «який він по порядку?» У таких ситуаціях не перелічують усіх предметів, а лічать тільки до того предмета, про який хотіли дізнатися. При цьому використовуються порядкові числа.
У доступній для дітей формі треба пояснити їм, що результат кількісної лічби не залежить від порядку, в якому лічать предмети. При цьому важливо лише не пропустити або не полічити двічі той самий предмет. І навпаки, для порядкових чисел напрям лічби має велике значення.
У кількісній і порядковій лічбі вправляються спочатку за допомогою предметів, а потім без них.
Ознайомлення дітей з порядковим значенням числа відбувається зіставленням його з кількісним значенням. Дітей підводять до розуміння того, що коли треба дізнатися, скільки предметів усього, їх лічать так: один, два, три, чотири. Внаслідок такої лічби діти можуть відповісти на запитання «скільки?». Проте, коли треба визначити черговість, місце предмета серед інших, лічать так: перший, другий, третій, четвертий. Це і буде відповіддю на запитання «котрий?» або «який по порядку?».
Порядкові числа люди використовують для позначення маршрутів міського транспорту, номерів будинків, місць у кінотеатрі, автобусі тощо.
Педагогічна практика свідчить, що діти часто плутають запитання «який?» і «котрий?». Треба пояснити їм, що перше запитання потребує виділення якісних ознак предметів (кольору, величини, призначення), друге — визначення місця серед інших. Чергування запитань «скільки?», «котрий?», «який?» дає змогу розкрити їхні значення. Розглянемо це на прикладі одного із занять.
Мета заняття. Розкрити значення порядкових числівників і сформувати навички порядкової лічби в межах семи. Показати, що для визначення порядкового місця предмета серед інших істотне значення має напрям лічби.
Хід заняття. На столі у вихователя є сім однакових коробок. В одній з них захована кулька. «Сергійку, голосно полічи коробки»,— говорить вихователь. «Що зробив Сергійко? Про що ми дізналися? Правильно, Сергійко полічив коробки і тепер знаємо, скільки їх. Коли треба дізнатися, скільки предметів усього, їх лічать так, як це зробив Сергійко: один, два, три і т„ д. Завдяки цьому дістали відповідь на запитання «скільки?». Всього сім коробок. Усі коробки однакові, проте в одній з них заховано кульку. її легко знайти, якщо знати, на якому місці коробка з кулькою. Коли треба визначити місце предмета серед інших, також лічать, проте числа називають інакше. Послухайте і подивіться, як лічать, коли хочуть дізнатися, на якому місці предмет, котрий він по порядку».
Педагог лічить зліва направо: перша, друга, третя,... Котра по порядку остання коробка? Дітям пропонується ще раз усім разом (хором) полічити коробки по порядку.
«Я вам відкрию секрет: кулька лежить у п'ятій коробці зліва. Піди, Галинко, знайди п'яту коробку зліва». Дівчинка знаходить п'яту коробку і показує кульку. Педагог стежить за тим, щоб дитина вживала в своїй мові порядкові числівники.
«Діти, в якому напрямі Галинка лічила коробки?— продовжує вихователь. — А чи знайшла б вона кульку, якщо б лічила справа наліво? Миколко, перевір, якщо лічити справа наліво, то котра по порядку коробка з кулькою?» З'ясовують, що кулька у третій коробці справа. «Валю, покажи п'яту коробку справа. Бачите, діти, як змінюється місце предмета серед інших залежно від того, в якому напрямі їх лічать. Тому, називаючи місце предмета, завжди вказують напрям лічби: п'ята зліва, друга справа».
Тепер визначимо місце предмета, якщо лічити зліва направо. Заплющіть очі, я покладу кульку в іншу коробку. Тепер розплющіть очі. Де кулька? Вона у шостій коробці зліва. Мишко, знайди шосту коробку».
Педагог ще два-три рази змінює місце кульки. Діти, користуючись порядковою лічбою, знаходять її.
Робота з роздавальним матеріалом. На столах у дітей підноси з кружечками (квадратами). Кружечки з одного боку забарвлені в синій колір, а з другого — у червоний. Вихователь пропонує дітям покласти сім кружечків у ряд синім боком догори, знайти четвертий кружечок (другий, шостий) зліва і повернути його червоним боком догори.
«На якому місці у вас червоні кружечки? Скільки їх? Котрі по порядку сині кружечки?» При цьому педагог щоразу просить дітей голосно полічити кружечки, стежить за тим, щоб діти правильно називали порядкові числівники.
Після цього у дітей закріплюють навички порядкової лічби, збільшуючи кількість предметів, які треба полічити, до десяти. Для цього широко використовують різноманітний дидактичний матеріал, дидактичні1 ігри типу: «Назви наступне число», «Скільки нас лишилось?, «Полічи далі від будь-якого числа».
Деякі діти, визначаючи місце предмета, замінюють порядкові числівники кількісними. Педагог стежить, як діти лічать, і вказує на помилки. Особливо ефективні так звані комбіновані вправи, де порядкова лічба поєднується із зіставленням двох і більше сукупностей предметів, групуванням геометричних фігур, упорядкуванням предметів за розміром.
У цій роботі спочатку використовують однорідні предмети, що відрізняються за кольором, розміром, а пізніше — сукупності предметів різного виду, наприклад, силуети тварин, моделі геометричних фігур тощо. Деякий час (два-три заняття) порядкова лічба є основним завданням заняття. Після того як діти порядкову лічбу в основному засвоять, на закріплення її можна відводити певну частину заняття (початок або кінець його). Згідно з принципом повторності й міцності засвоєння знань це. завдання повторюється протягом усього третього кварталу в старшій і закріплюється в підготовчій до школи групі. При цьому слід пам'ятати, що для повторення тієї самої теми інтервали між заняттями поступово можуть ставати тривалішими.
Дата публикования: 2015-09-18; Прочитано: 3072 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!