Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | ||
|
Велике значення для засвоєння відношень між... числами... ряду має знання порядкової лічби і розуміння того, чим відрізняються... числа від... | суміжними, натурального, порядкові, кількісних, |
Цілеспрямоване навчання порядкової лічби і ознайомлення дітей з порядковими... починається у середній групі, але уточнюються ці знання саме у старшій. | числівниками, порядкової, предметів. |
3 кількісної і... лічби вправляються спочатку за допомогою..., а потім без них. |
Поділ цілого на частини. З потребою поділу множини, а також окремого предмета на частини діти часто стикаються у побуті, під час ігор. Так, їм не раз доводиться ділити між собою іграшки, солодощі (цукерки, печиво), купувати в магазині частину (половину, четвертину) хлібини, розділяти грядки на окремі ділянки тощо.
Поділ цілого предмета або множини на кілька рівних частин дає змогу відкрити ряд закономірностей у речах і явищах, сприяє формуванню логічного мислення, розвитку вміння знаходити причинно-наслідкові зв'язки, за результатом робити висновок про вихідні дані тощо.
З поділом цілого на частини діти ознайомлюються дуже рано. На третьому-четвертому році життя вони практично ділили множини на частини (на окремі елементи). Виконували діти й обернені дії — з окремих елементів (частин) утворювали цілу множину. При цьому ставилось завдання визначити кількість елементів (фактично частин) у цій множині, проте не розглядалось (а тому не усвідомлювалось) відношення частини до цілого.
Пізніше при ознайомленні дітей з кількісним складом чисел першого десятка основна увага приділялась саме усвідомленню дітьми відношення одиниці (як частини) до числа (як цілого).
Проте педагогічний досвід показує, що без цілеспрямованого навчання поділу на частини у дітей не формуються чіткі уявлення про ціле і його частини, про відношення частини до цілого, зв'язків між частинами (рівні і нерівні).
Процес ознайомлення дітей з поділом цілого на частини складається з таких:' поділ множини на підмножини, практичний поділ предмета на частини складанням, розрізуванням, на основі вимірювання і утворення цілого з частин, тобто встановлення відношень частини і цілого. Спочатку вихователь показує дітям, що множини можуть бути однорідними і неоднорідними, складатися з двох-трьох частин. Ці частини можна об'єднати. Наприклад, зайчиків і ведмедиків діти сприймають і лічать як дві самостійні множини (дві сукупності, групи). «Скільки зайчиків? Скільки ведмедиків? Чого більше? Чого менше? Як одним словом можна назвати і зайчиків, і ведмедиків? Правильно, це іграшки». Отже, вихователь підводить дітей до того, що кілька окремих невеликих множин можна об'єднати в одну велику множину. Ця остання множина називатиметься цілим, а первинні (невеликі) множини — частинами цього цілого. Ціле завжди більше, ніж будь-яка його частина (навіть найбільша).
Діти розглядають букет з різних квітів і зазначають, що букет — це ціле, ромашки і волошки — його частини. Ромашок у букеті більше, ніж волошок, проте менше, ніж усього квітів у букеті. Такі вправи вихователь організовує на двох-трьох заняттях. Поступово діти роблять висновки, що цілу множину можна розділити на частини, що частина (навіть найбільша) менша, ніж ціле, а ціле більше, ніж частина.
Для закріплення й уточнення цих понять використовуються дидактичні ігри і вправи типу «Лото». Діти групують, класифікують предмети за певними ознаками, якістю.
Особливого значення набувають вправи з практичного поділу цілого предмета на рівні (а потім і нерівні) частини і на основі цього — розуміння понять «половина», «одна друга», «чверть», «три четвертих» тощо. Робота ця складна, тому не слід форсувати окремі моменти. Заняття плануються в певній послідовності і являють собою систему, де кожна ланка (конкретне заняття) тісно пов'язана з попередньою і наступною. Послідовність навчання поділу цілого на частини обґрунтована у працях Т. В. Тарунтаєвої.
Перше заняття, присвячене ознайомленню з поділом цілого на частини, слід розглядати як вступне. Основною метою цього заняття є створення певної зацікавленості дітей самим процесом ділення, усвідомлення ними практичної необхідності цієї дії. Для підвищення зацікавленості і пізнавальної активності дітей вправам часто надають ігрового характеру. Наприклад, до ляльки Наталки в гості прийшла її подруга, у них одне яблуко на двох. Частина дітей може запропонувати віддати яблуко подрузі, проте будуть і такі, хто запропонує розділити яблуко навпіл, порівну. Вихователь ділить яблуко навпіл. Закріплюються слова-поняття: «половина», «дві частини», «порівну». На цьому самому занятті можна запропонувати дітям розлити порівну з пляшки сік у дві чашки. Слід підкреслити, що частину соку (половину) треба вилити у чашку Наталці, решту (теж половину) — її подрузі. Звертають увагу дітей на однакову кількість соку в обох чашках.
Самостійно дітям пропонують поділити аркуш паперу навпіл, зігнувши і розірвавши його. При цьому вихователь не поспішає розірвати аркуш на частини. Він згинає його і уточнює, що утворились дві половини, потім розгинає аркуш, щоб діти побачили, що з двох половинок можна скласти знову ціле.
Заняття проводять як комбіновані, тобто навчання поділу цілого на частини поєднують з іншими програмними завданнями (ознайомлення з розміром, формою тощо). На другому і третьому заняттях знання і вміння закріплюються. Діти ділять предмет (круг, стрічку) на дві рівні частини і з частин утворюють ціле. Так, вихователь бере аркуш паперу і звертається до дітей із запитанням: «Скільки у мене аркушів?» — «Один»,— відповідають діти. Потім вихователь згинає аркуш паперу навпіл. «Скільки тепер аркушів?» — «Два»,— відповідають діти. «А якщо скласти так, як було, що матимемо?» — «Буде один аркуш». У цих вправах діти вчаться об'єднувати окремі частини в єдине ціле, і, навпаки, ділити ціле на частини. Потім вихователь показує дітям принцип поділу цілого предмета на чотири рівні частини. Як приклад наводимо одне із занять.
Мета заняття. Навчити дітей ділити ціле на дві і чотири рівні частини згинанням предмета навпіл (на дві частини) і ще раз навпіл (на чотири частини)'; на вчити розповідати про дії і результати ділення (склали навпіл, дістали дві рівні частини, половина цілого, одна з двох частин); сформувати уявлення про те, що половина — це одна з двох рівних частин цілого. Половинами називають обидві рівні частини; показати відношення між цілим і частиною (ціле більше, ніж частина; частина менша, ніж ціле).
Хід заняття. Звертаючись до дітей, вихователька говорить: «У мене паперова смужка, я складу її навпіл, точно підрівняю кінці, заглажу лінію згину. На скільки частин я поділила смужку? Правильно, я склала смужку один раз навпіл і поділила її на дві рівні частини. Сьогодні ми з вами ділитимемо предмети на рівні частини. Чи рівні ці частини?». Педагог складає смужку, переконуючи дітей у тому, що частини рівні. «Дістали дві рівні частини. Ось одна половина смужки, а ось друга половина» — показує і пояснює вихователька. «Що я зараз показала? Скільки всього половин? Що називається половиною?» Педагог уточнює відповіді дітей: «Половина — це одна з двох рівних частин цілого. Половинами називаються обидві рівні частини. Скільки всього таких частин у цілій смужці? Як я дістала дві рівні частини? Що більше: ціла смужка або одна з двох рівних частин? Що менше? А якщо я складу смужку ось так (не навпіл), на скільки частин я поділила її? Чи можна ці частини називати половинами? Чому?»
Діти складають круг один раз навпіл. Вихователь запитує дітей: «Що вийшло?» Дитині пропонують рукою обвести кожну з половин круга і задають запитання: «Що більше (менше) —цілий круг або одна з двох рівних частин (половина його)?».
Іншій дитині можна запропонувати скласти круг навпіл, а потім ще раз навпіл. Вона складає круг двічі навпіл, а педагог запитує дітей: «Скільки разів складено, круг навпіл? Скільки вийшло частин? Чи рівні ці частини?» Дитина обводить рукою кожну з чотирьох частин.
Вихователь запитує: «Що більше (менше) — одна з чотирьох частин цілого або цілий круг? Скільки утворилось частин? А скільки тепер вийшло, коли ми склали круг двічі навпіл?».
У другій частині заняття діти працюють з роздавальним матеріалом. У кожної дитини по два прямокутники з паперу. Дітям пропонують скласти прямокутник один раз навпіл. Педагог нагадує, що складати треба так, щоб сторони і кути збігалися. Дітям задають запитання: «Що ми зробили? Що дістали? Чи рівні частини? Як називаються обидві рівні частини цілого? Що більше (менше) — половина цілого чи цілий прямокутник?»
Педагог пропонує інший прямокутник двічі скласти навпіл і запитує: «Що ми зробили? Що дістали?». Діти обводять пальцем кожну з чотирьох частин.
У кінці заняття вихователь запитує: «Що ви навчились робити? Якщо предмет скласти один раз навпіл, то скільки частин матимемо? Які ці частини? Як вони називаються? Скільки разів треба скласти предмет навпіл, щоб дістати чотири рівні частини?».
Діти мають зрозуміти, як частини відносяться до цілого. Для цього вихователь роздає дітям по два аркуші паперу однакових розмірів і форми. Один аркуш діти ділять, другий — залишають цілим. Після того як діти розділять аркуш на чотири частини, вони показують на вимогу вихователя одну четверту, дві, три четвертих аркуша, а потім.— цілий аркуш. «Як можна порівняти цілий аркуш паперу з його частинами, які дістали ми внаслідок поділу?» — запитує вихователь. Діти на цілий аркуш накладають частину і переконуються, що ціле більше, ніж частина, а частина менша від цілого.
На наступних заняттях знання дітей уточнюються й узагальнюються. Так, діти усвідомлюють, що одиниці часу можна умовно поділити на частини: частини доби, пори року, дні тижня та ін. Діти вчаться ділити на частини не тільки роз'єднанням, згинанням, розрізуванням, а й на основі вимірювання.
Величини можна розділити на частини, виміряти, тобто порівняти з певною величиною того самого роду, яку беруть за одиницю. Ж. Піаже зазначає, що вимірювання включає дві логічні операції: перша — це процес поділу, який дає змогу дитині зрозуміти, що ціле складається з певної кількості складених разом частин; друга — це операція зміщення або заміщення, яка дає змогу їй приєднати одну частину до іншої і так створювати систему одиниць.
До вимірювання при поділі цілого на частини, як правило, вдаємося тоді, коли не можна зігнути предмет. Наприклад, вихователь малює на дошці подовжений невисокий прямокутник і пропонує дітям подумати, як можна розділити його на чотири рівні частини.. (На столі вихователя лежить шнурок, що дорівнює довжині прямокутника, зображеного на дошці.)
За допомогою навідних запитань («Чим можна виміряти прямокутник? Як можна розділити шнурок? Яку можна вибрати міру?») діти мають знайти розв'язання: треба шнурком виміряти довжину прямокутника, переконавшись, що вона дорівнює довжині шнурка, скласти шнурок навпіл і ще раз навпіл. Складений шнурок відкласти чотири рази на прямокутнику, зробити крейдою позначки! Потім роблять узагальнення: «Ми розділили прямокутник, зображений на дошці, на чотири рівні частини, кожна з цих частин називається однією четвертою».
Вихователь постійно спонукає дітей описати словесно спосіб і результат поділу. Діти встановлюють зв'язок між дією та її результатом: розділити предмет навпіл (двічі навпіл) — дістали дві (чотири) рівні частини, з'єднали їх разом — дістали цілий предмет.
На прохання вихователя діти знаходять одну з двох частин (половинок), одну з чотирьох частин, дві, три з чотирьох частин. Вихователеві слід пам'ятати, що знання і вміння дітей ділити предмет на частини доцільно використовувати для розширення уявлень про розміри геометричних фігур, про простір і час. Так, діти ділять квадрат, прямокутник, ромб на рівні частини, дістаючи при цьому різні геометричні фігури. Іноді дітям дають конкретні завдання: «Як треба скласти квадрат, щоб дістати два рівних трикутники (прямокутники)?».
Знання про поділ цілого на частини і складання цілого з частин, здобуті дітьми на заняттях з математики, закріплюються в образотворчій діяльності, в конструюванні тощо. Ці знання і вміння розширюються й уточнюються у підготовчій до школи групі. Розуміння дітьми відношення частий і цілого надалі можна використовувати у навчанні дітей розв'язування арифметичних задач.
Дата публикования: 2015-09-18; Прочитано: 3267 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!