Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | ||
|
Діти сьомого року життя вчаться виділяти розмір як самостійну ознаку предмета, визначати її на око і за допомогою вимірювання. Внаслідок цього у них формується уявлення про відносність розміру.
Вони мають сприймати не тільки порівняльний розмір двох або кількох предметів, розміщених на однаковій відстані від того, хто сприймає,, а вміти виділяти і позначати словом розміри в горизонтальному І вертикальному напрямах під тим самим кутом зору, тобто протяжність у довжину, ширину, висоту, визначати товщину і масу предметів. Набутий дітьми практичний досвід дає їм змогу визначати справжні розміри предметів залежно від відстані, з якої вони сприймаються, а також порівняльні розміри двох предметів, розміщених на різній відстані від того, хто сприймає. При цьому вони одночасно виділяють два-три параметри розміру і порівнюють предмети одночасно за цими параметрами. Таким чином у дітей формується уявлення про відносність розмірів предмета. Так, дітям для порівняння пропонують кілька предметів з різними тими чи іншими параметрами. Наприклад, порівнюючи однакові за розміром, але різні за масою предмети, діти встановлюють, що дерев'яна кулька легша, ніж залізна, проте важча від пластмасової. Або, шикуючись у колону, діти зазначають, що Сашко вищий зростом, ніж Наталка, проте нижчий від Михайлика.
Орієнтування дітей одночасно на кілька різних розмірів формує в них здатність аналізувати, знаходити спільне й відмінне. Наприклад, діти порівнюють коробки, однакові за довжиною, проте різні за шириною й висотою. При цьому вони зазначають: «Червона коробка ширша, ніж синя, проте нижча від неї. Разом з тим червона коробка вужча, ніж зелена, але вища від неї. Зелена і синя коробки однакові за довжиною і шириною, проте відрізняються за висотою». Вихователь постійно звертає увагу на точне використання дітьми термінології.
Навчання вимірювання здійснюється насамперед у напрямі поглиблення понять «міра», «відкладання мір», «результат вимірювання», а також як удосконалення самої діяльності, пов'язаної з вимірюванням. Діти вимірюють простою складеною мірою, поєднують вимірювання й лічбу (число), розуміють, що довжину вимірюють лінійкою, метром; об'єм вимірюють літром, масу — кілограмом.
Так, на одному із занять вихователь учить дітей вимірювати довжину складеною мірою. Вихователь звертається до дітей: «Для занять з аплікації нам треба виготовити смужки паперу однакової довжини так, щоб моя міра (показує її) вміщувалась на кожній з них по три рази. Проте у вас немає такої міри, у вас є менші. Давайте порівняємо мою і ваші міри. (Діти порівнюють міри між собою і з мірою вихователя). Порівняння показало, що ваші міри в два рази менші, ніж моя, а моя — у два рази більша, ніж ваші. Як ви гадаєте, ваших мір треба буде більше чи. менше? Звичайно більше. У скільки разів? Правильно, у два рази. А як ми лічитимемо? Правильно, кожні дві маленькі міри братимемо за одну велику». На смужці паперу діти відкладають свої міри парами однакового кольору і лічать пари: дві, чотири, шість. На цьому етапі навчання, вимірюючи складеною мірою, діти використовують кілька однакових мір. Вони їх накладають, а потім лічать, беручи одну велику за дві (три) маленькі міри, при цьому лічать пари (трійки) або навпаки: беручи дві (три) менші міри за одну велику.
Так само на наступних заняттях діти вимірюють рідкі й сипкі речовини, фіксують кожну свою мірку окремо, лічать парами, трійками.
Наступний етап у навчанні вимірювання складеною мірою пов'язаний з фіксуванням відмірювання рисочками або фішками.
Наприклад, треба виміряти довжину смужки, проте у дітей є не скільки завгодно мір, як було раніш, а всього дві або три (залежно від співвідношення із складеною мірою). Після того як дитина відкладає дві (три) міри, вона ставить рисочку або фішку, потім знімає свої міри і знову накладає їх, тепер уже від поставленої рисочки (позначки). Потім дитина лічить кількість вимірювань, спираючись на лічбу групами: два, чотири, шість або три, шість, дев'ять. Такі вправи дають змогу сформувати у дітей вміння вимірювати І лічити відкладені міри одночасно.
На одному із занять вихователь організовує вимірювання складеною мірою.
«Сьогодні ми допоможемо дітям середньої групи, вони попросили нас виготовити смужки паперу різного кольору для конструювання. Всі смужки мають бути однакової довжини. Треба щоб на кожній смужці вкладалося вісім ось таких умовних мір (показує міру, що дорівнює половині тієї міри, що є у дітей). Якщо ми по черзі вимірюватимемо однією мірою, на це піде багато часу. Давайте порівняємо ваші міри з моєю».
Діти порівнюють, визначають, що їхня міра удвічі довша (більша), ніж та, що є у вихователя. Потім вони відкладають одну міру, а поряд кладуть дві іграшки. Кожна іграшка показує, що відкладено одну коротку міру., Відклавши чотири умовні міри, що дорівнюють восьми меншим, діти відрізають частину смужки, що залишилася.
«Скільки разів відкладали велику міру на смужці паперу? Скільки разів на цій смужці можна було б відкласти маленьку міру?» У кінці заняття діти доходять висновку, що результат вимірювання (кількість вимірювань) залежить від міри: чим більша міра, тим менший результат (кількість вимірювань).
Аналогічно вихователь учить дітей вимірювати об'єм сипких і рідких речовин, складеною мірою. Поступово під впливом цілеспрямованого навчання у них формуються навички одночасно виконувати два види діяльності: лічбу і вимірювання.
У процесі навчання треба варіювати вправи: то діти вимірюють меншими мірами,,а лічать великими (парами, трійками), то, навпаки, вимірюють великими, а лічать меншими. Наприклад, насіння відмірюють чайними ложками, відсипають їх по дві на одну купку і лічать: одна, дві; три або, навпаки, вимірюють столовими, а лічать чайні: дві, чотири, шість (парами).
Уся ця робота розглядається як своєрідна пропедевтика у формуванні уявлень про функціональну залежність розміру, міри і добутого результату. Внаслідок таких знань у дітей закладається фундамент розуміння числа як відношення розміру до вибраної міри, до основи лічби.
Робота з демонстраційним матеріалом завжди передує самостійній роботі дітей з роздавальним матеріалом. При цьому практичні дії обов'язково супроводять словесним поясненням і наступним узагальненням, висновками.
Блок самоперевірки.
У підготовчій групі дітей ознайомлюють з такими...: кілограм,..., літр,.... Діти ознайомлюються з сантиметровою шкалою лінійки, вчаться вимірювати відрізки.... Починаючи навчання...., слід показати... мір і... вимірювання. Умовною... можуть бути..., мотузочки,..., ложки,... тощо. Міру вибирають так, щоб вона могла вкластися у ... предметі рівну кількість разів. Потім демонструють... вимірювання протяжностей і.... Щоб запобігти можливим типовим... при вимірюванні з самого початку, треба щоб між... мірами не залишалося простору, міра не накладалась на вже.... Викладання мір поєднується з лічбою їх або закінчується... відмірювань. | одиницями, метр, сантиметр, лінійкою, вимірювання, різноманітність, прийоми, мірою, палички, склянки, чашки, вимірюваному, процес, об'єму, помилкам, викладеними, виміряне, перелічуванням. |
Дата публикования: 2015-09-18; Прочитано: 2357 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!