Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | ||
|
Організаційні форми навчання визначаються... і завданням,... дітей,. охоплених дидактичним діянням, місцем і... роботи, забезпеченістю... матеріалом. | метою, кількістю, часом, дидактичним, |
Форми навчання визначають, як організувати дидактичну роботу з урахуванням того, хто, і з якою метою навчається. | де, коли, |
Найефективнішими є заняття, які ґрунтуються на... різних видів... і різних видів дитячої.... | інтегруванні, занять, діяльності, |
Структура заняття залежить від... Дітей,...,... матеріалу, об'єднання... задач і... знань та умінь дітей. | віку, змісту, обсягу, програмних, рівня, |
Кожне заняття (незалежно від його... і... проведення) —це організаційно,... і... закінчене ціле. | тривалості, форми, логічно, психологічно. |
Запитання і завдання.
1. Дайте означення форм і методів навчання і покажіть, що методи навчання не тотожні його принципам і засобам.
2.Які фактори визначають вибір методів навчання. Назвіть їх, наведіть приклади.
3.Опишіть методи, які належать до групи практичних, наочних, словесних.
4.Охарактеризуйте гру як один з провідних методів навчання математики.
§ 6. Особливості організації роботи з математики у малокомплектному дитячому садку
Важливим завданням сучасної педагогіки є підвищення рівня навчально-виховної роботи в сільських дошкільних закладах. Дошкільні заклади вже набули значного досвіду виховання та навчання дітей, здійснюючи роботу відповідно до програми виховання у дитячому садку, що ґрунтується на досягненнях психолого-педагогічної науки.
Організація педагогічного процесу у малокомплектному садку потребує від педагога знання програми всіх вікових груп, уміння зіставляти програмні вимоги з віковими та індивідуальними особливостями дітей, здатність правильно розподіляти увагу, розуміти й бачити кожну дитину і всю групу в цілому, спрямовувати розвиток дітей згідно із завданнями виховання і можливостями. Слід зазначити й ті переваги, які характерні саме для різновікової групи: спілкування молодших дітей зі старшими створює сприятливі умови для формування випереджуючих знань та взаємного навчання. Проте досягти цього можна лише при правильній організації. Дошкільна педагогіка стикається з двома життєво важливими проблемами: розробкою найефективніших форм планування виховання та навчання у малокомплектних дитячих садках і пошуком засобів та методів навчання в групах з різновіковим складом.
Характеризуючи виховну роботу в різновіковій групі, всі дослідники (В. Н. Аванесова, А. Н. Давидчук, Є. Г. Батуріна, Є. В. Русакова, М. В. Мінкіна, О. І. Соловйова) зазначають, що вона багато в чому залежить від особистих рис педагога, його методичної підготовки, уміння одночасно керувати, діяльністю дітей різного віку. У літературі є й деякі методичні рекомендації щодо організації занять у різновікових групах дитячого садка. Зокрема, автори пропонують два варіанти організації спільних занять: початок заняття одночасно у всіх трьох (чотирьох) підгрупах, а закінчення послідовне (через 15 хв — у молодшій, через 20 — у середній і т. д.); послідовний початок занять (заняття починається з однією підгрупою, потім через 5—7 хв підключається друга підгрупа, потім третя).
Незважаючи на певні успіхи в розв'язанні питання про організацію педагогічного процесу в малокомплектному дитячому садку, є ще ряд нерозв'язаних проблем. Тому вихователь малокомплектного дитячого садка має глибоко розуміти специфіку роботи.
В основу роботи з математики у малокомплектному дитячому садку покладено принцип диференційованого підходу до навчання, який здійснюється, по-перше, з урахуванням віку дітей, по-друге, з урахуванням рівня засвоєння математичних знань, умінь і навичок кожною дитиною зокрема. Вихователь має вивчити ці рівні. Дані, добуті при такому вивченні, дають змогу визначити основні педагогічні завдання у роботі з окремими підгрупами дітей і намітити шляхи реалізації їх, а також постійно контролювати ефективність навчально-виховної роботи.
Організацію роботи в підгрупах у педагогіці називають «соціо-ігровою педагогікою» або соціо-ігровими підходами в педагогіці). Дослідники рекомендують кількість дітей в мікрогрупах від трьох до шести. Для кожної дитини у такій групі створено максимально вигідні умови для виникнення колективного ділового спілкування. У такій мікрогрупі менше «психологічного натиску» на дитину, особливо на невпевнену; сором'язливу.
Безумовно, найважливішою ланкою в організації всієї роботи з формування елементарних математичних уявлень у різновіковій групі є планування. Труднощі полягають у тому, що вихователь має правильно поєднувати загальні вимоги дидактики з особливостями роботи з дітьми різного віку.
У різновіковій групі, як і в групі з дітьми одного віку, передусім треба забезпечити засвоєння програмного змісту кожного заняття. При розробці перспективного плану з математики вихователь виходить з необхідності суворого дотримання зв'язку між повідомленням нового матеріалу, його повторенням, закріпленням і самостійним використанням дітьми здобутих знань, умінь, не забуваючи про те, що ця послідовність має зберігатися відповідно у кожній, віковій підгрупі.
Вихователь ретельно продумує програмний зміст кожного заняття, використовуючи такі форми й методи його організації, які могли б забезпечити достатнє навантаження на дітей кожної вікової підгрупи. Як приклад беремо дітей від чотирьох до семи років вихователь має визначити достатнє навантаження і відповідність матеріалу програмним завданням кожної вікової підгрупи або з однієї теми, або за кількома темами, забезпечуючи правильний добір завдань для роботи під керівництвом вихователя та самостійної роботи дітей.
Слід також зазначити, що, плануючи роботу з усіма трьома підгрупами одночасно з однієї теми, вихователь обов'язково конкретизує програмні завдання для кожної вікової підгрупи. Наприклад, з усіма підгрупами планується робота для закріплення знань про геометричні фігури, але діти п'ятого року життя мають тільки знайти і назвати ці фігури (квадрат, коло, трикутник, прямокутник); діти шостого року життя — відшукати й назвати ще й ромб, уміти виділяти сторони і кути, а сьомого року — порівнювати ці фігури, знаходити схожість та відмінність.
В. Н. Аванесова запропонувала три типи організації дітей на заняттях у малокомплектному дитячому садку: Лоевід роботи показав правомірність трьох типів організації дітей на заняттях в різновіковій групі: І — усі діти зайняті одним видом діяльності, наприклад математикою; II — комбіновані заняття; III — заняття з однією (підготовчою) підгрупою за загальноприйнятою методикою. Ці заняття забезпечують правильне виконання режиму дня у різновіковій групі, глибоке засвоєння знань, сприяють успішному розв'язанню виховних завдань тощо.
Педагогічний досвід дає змогу різноманітити варіанти кожного типу організації занять. Врахування цих варіантів при плануванні та організації навчання математики в різновіковій групі сприяє, ефективнішому вирішенню програмних завдань для кожної вікової підгрупи. Нижче подано опис можливих варіантів кожного з трьох типів занять з математики у різновіковій групі.
І тип — усі діти організовані одним видом діяльності— математикою. Цей тип передбачає різноманітність варіантів.
Варіант перший: початок занять одночасний, всі три підгрупи працюють за однією темою з ускладненням для старших дітей, потім дітям підготовчої і старшої підгруп дається самостійне завдання, а діти середньої підгрупи працюють з вихователем (друга частина заняття). На цьому заняття з дітьми середньої підгрупи закінчується. Вихователь переходить до дітей старшої підгрупи, працює з ними над третім програмним завданням. Закінчивши з ними заняття, вихователь ще 5—8 хв. продовжує працювати з дітьми підготовчої підгрупи.
Варіант другий: початок занять також одночасний, у першій частині заняття всі три підгрупи працюють з вихователем за однією темою з ускладненням для старших дітей, тоді самостійна робота пропонується дітям середньої і молодшої підгруп, а діти підготовчої підгрупи продовжують працювати з вихователем. Давши самостійне завдання дітям підготовчої підгрупи, вихователь 1,5—2 хв виділяє для перевірки виконання самостійного завдання дітьми середньої підгрупи (старші у цей час продовжують працювати самостійно) і відпускає їх гратися. Після цього вихователь переходить до дітей старшої підгрупи, перевіряє виконання самостійного завдання, працює з ними над розв'язанням третього програмного завдання, після чого відпускає їх гратися, а сам продовжує роботу з дітьми підготовчої підгрупи.
Варіант третій: у першій частині заняття організація дітей така сама, як у першому і другому варіантах; у другій частині заняття вихователь працює з дітьми старшої підгрупи, а самостійною роботою зайняті діти середньої і підготовчої підгруп. У третій частині заняття діти старшої підгрупи працюють самостійно, а вихователь спочатку перевіряє самостійну роботу дітей середньої підгрупи і відпускає їх гратись, потім перевіряє самостійну роботу дітей підготовчої підгрупи і працює з ними над розв'язанням третього програмного завдання. Після цього діти підготовчої групи дістають завдання для самостійного застосування знань за третім програмним завданням, і вони працюють самостійно, а вихователь 1,5—2 хв відводить для перевірки самостійної роботи старших дітей і відпускає їх гратись. Закінчується заняття перевіркою самостійної роботи дітей підготовчої групи.
Варіант четвертий в основному використовується під час контрольних, підсумкових занять. У першій частині заняття діти всіх трьох підгруп працюють спільно за однією темою з ускладненням для старших дітей, у другій частині всім їм пропонуються самостійні завдання. Перевірка самостійної роботи починається з середньої підгрупи, після чого ці діти йдуть гратись. Потім перевіряється виконання самостійного завдання дітьми старшої і підготовчої підгруп. У третій частині заняття діти старшої та підготовчої підгруп працюють разом з вихователем за однією темою з ускладненням для дітей підготовчої групи, після чого діти старшої підгрупи вільні, а діти підготовчої підгрупи працюють над розв'язанням третьої програмної задачі.
Варіант п'ятий: заняття розпочинається з дітьми підготовчої підгрупи, через 7—10 хв запрошуються діти старшої, а ще через 5—7 хв — середньої підгрупи. У другій частині заняття дітям підготовчої підгрупи дається велика за обсягом самостійна робота на 12—14 хв. Це можуть бути завдання з використанням продуктивної діяльності дітей: малювання, аплікації, конструювання та ін. За цей час вихователь має встигнути попрацювати з дітьми старшої підгрупи і підготовити їх до самостійної роботи, запросити дітей середньої підгрупи й провести з ними першу частину заняття. В останній частині всі три підгрупи працюють за однією темою з ускладненням для старших підгруп.
Варіант шостий відрізняється від п'ятого тим, що в останній частині заняття дітям середньої підгрупи вихователь може дати самостійне завдання, а з дітьми старшої та підготовчої працює за однією темою, потім вони йдуть гратися, а вихователь перевіряє роботу дітей середньої підгрупи,закінчує з ними заняття.
Варіант сьомий: заняття починається з дітьми підготовчої групи, через 5—7 хв приєднується старша підгрупа, а ще через 5—7 хв — середня. В той час як підготовча група працює самостійно над розв'язуванням другої програмної задачі, вихователь провадить першу частину заняття з дітьми старшої підгрупи. Потім діти середньої, старшої та підготовчої підгруп працюють за однією темою. Для дітей підготовчої підгрупи це остання, третя частина заняття, для старшої — друга, а для дітей середньої підгрупи — перша. Після цього діти середньої і старшої підгруп працюють за подібною темою (можна одній з підгруп дати самостійне завдання, а інша у цей час працює з вихователем).
Варіант восьмий: заняття починається з дітьми підготовчої і старшої підгруп. Вони працюють з вихователем за однією темою з ускладненням для дітей сьомого року життя. Потім обом підгрупам дається самостійне завдання. На заняття запрошуються діти середньої підгрупи. Розв'язавши першу задачу разом з вихователем, вони приступають до самостійної роботи. Вихователь у цей час працює з дітьми старшої підгрупи, потім вони йдуть гратися. Вихователь виділяє 1,5—2 хв для перевірки самостійної роботи дітей середньої підгрупи і відпускає їх гратися. З дітьми підготовчої групи працює ще 5—7 хв.
Варіант дев'ятий: заняття починається з дітьми підготовчої і старшої підгруп. Вони працюють з вихователем за однією темою з ускладненням для дітей сьомого року життя. У другій частині заняття діти підготовчої підгрупи працюють самостійно, а діти старшої — з вихователем або навпаки. На третю частину заняття запрошуються діти середньої підгрупи, всі три підгрупи працюють за однією темою з ускладненням для дітей старших підгруп. Потім діти старшої та підготовчої підгруп граються, а вихователь продовжує роботу з дітьми середньої підгрупи.
У перші дні, організовуючи заняття у мішаній групі, вихователь може залучити для допомоги помічника вихователя або завідуючу. Проте з часом діти звикають до спокійної тихої гри, і вихователь не потребує допомоги. Слід ще зазначити, що дітям у цей час найкраще пропонувати настільно-друковані ігри, будівельний матеріал тощо. Велике значення має також правильне розміщення меблів у групі. Місце для ігор рекомендується відділяти спеціальною завісою-стінкою з кімнатними рослинами. Таким чином, ігровий куточок буде осторонь, і діти, які граються, не відвертатимуть уваги тих, у кого в цей час заняття.
Досвід показав, що цей тип організації дітей на заняттях можна періодично використовувати протягом усього навчального року. При цьому забезпечується активність дітей на занятті, діти привчаються самостійно виконувати окремі завдання. Як показали контрольні запитання наприкінці кварталу та в кінці року, така організація занять забезпечує якісні знання, уміння й навички дітей, які досягаються при поєднанні і послідовному застосуванні І, II і III типів занять.
II тип — комбіновані заняття: дві підгрупи зайняті математикою, третя — образотворчою діяльністю або навпаки.
Варіант перший: заняття починається з образотворчої діяльності з дітьми середньої підгрупи. Вихователь пояснює дітям завдання, нагадує про технічні прийоми його виконання і т. ін. Переконавшись, що діти приступили до роботи, вихователь починає заняття з математики з дітьми старшої та підготовчої підгруп. Проводить з ними першу частину занять за однією темою з ускладненням для дітей сьомого року життя і дає завдання для самостійної роботи. У цей час вихователь подає індивідуальну допомогу дітям середньої підгрупи, спостерігає за роботою всіх дітей. Після аналізу робіт дітей середньої підгрупи вихователь продовжує роботу з двома підгрупами. У дітей старшої підгрупи заняття закінчується раніше, ніж у підготовчій, на 4—5 хв.
Варіант другий відрізняється від першого тим, що варіюється об'єднання дітей. Наприклад, діти середньої підгрупи зайняті математикою, а старшої і підготовчої — образотворчою діяльністю. Цей варіант заняття проводиться того самого дня другим заняттям.
Варіант третій: одна з підгруп також зайнята образотворчою діяльністю, але в інших підгрупах заняття з математики починається послідовно.
Заняття другого типу дають змогу вихователеві уважніше ставитись до дітей, зайнятих математикою. Крім того, при третьому варіанті організації заняття стає можливим повідомлення нового матеріалу обом підгрупам.
Слід також зазначити, що бажано по-різному об'єднувати підгрупи при організації їхньої математичної діяльності. Наприклад, на одному тижні математикою об'єднані старша і підготовча підгрупи, а на іншому — середня і старша або підготовча та середня. Таке варіювання організації заняття сприяє міцнішому засвоєнню дітьми навчального матеріалу.
III тип організації дітей пов'язаний з неоднаковою кількістю занять з математики для різних вікових груп на тиждень (наприклад, у підготовчій підгрупі). Тут визначилися два варіанти організації дітей на занятті.
Варіант перший: заняття з двома підгрупами — старшою та підготовчою.
Варіант другий: заняття з математики вихователь проводить тільки з дітьми підготовчої підгрупи за загальноприйнятою методикою. У цей час, якщо в дитячому садку є окрема кімната або утеплена веранда, музичний керівник проводить музичне або фізкультурне заняття з дітьми старшої групи.
Варіанти занять цього типу організаційно, звичайно, простіші. Ось чому саме на ці заняття вихователь планує найскладніші теми, особливо на заняття другого варіанту. Як правило, на цих заняттях повідомляється новий матеріал дітям підготовчої підгрупи.
Пропонуючи таку кількість варіантів організації дітей на заняттях з математики у різновіковій групі, ми не виключаємо можливість й інших. Все залежить від конкретних програмних завдань кожного заняття, від знань дітей, їхнього досвіду і, звичайно, від творчості вихователя. Однак досвід показує, що найбільший ефект для розвитку дає застосування не одного якогось варіанта розроблених занять, а сукупності їх. Велике значення має добір дидактичного матеріалу для занять. Вихователь має ретельно продумувати й добирати дидактичний матеріал для кожної вікової підгрупи, особливо для самостійної роботи дітей.
Самостійна робота дітей має бути цікавою і досить складною, щоб вона спонукала їх думати, міркувати, знаходити самостійні шляхи розв'язання. Прості завдання не викликають у дитини напруження думки, не сприяють розвитку пізнавально-вольової активності. Однак не можна допускати і непосильних завдань.
Плануючи заняття, навіть досвідчений вихователь має хоча б стисло записувати хід заняття.
Вихователь має чітко знати коли, у якій частині заняття він працює з тією чи іншою групою дітей. Від чіткості пояснення завдання також залежить результативність діяльності дітей. Специфічність роботи в різновіковій групі потребує диференційованого врахування знань дітей, що дає змогу надалі чітко спланувати індивідуальну роботу з дітьми.
Досвід переконує в тому, що одночасна робота вихователя з кількома підгрупами дітей не знижує якості знань з математики. Виконання індивідуальних контрольних завдань дітьми у кінці кожного кварталу та наприкінці навчального року показує, що діти всіх вікових груп при правильній організації навчання в основному оволодівають матеріалом. Застосування різноманітних варіантів організації дітей на заняттях, включення в педагогічний процес різних дидактичних ігор та вправ з окремими дітьми поза заняттями, у години самостійної діяльності дітей дають змогу приділяти достатню увагу кожній дитині, враховувати її індивідуальні особливості.
Дата публикования: 2015-09-18; Прочитано: 4205 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!