Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | ||
|
Формування знань про розмір. Основною формою навчання дітей другого року життя елементів математики є індивідуальні заняття, а головним методом — навчальні ігри. Ці ігри можуть бути з предметами, іграшками, з активними рухами дітей. Широко використовують народні ігри.
Так, щоб дати дитині уявлення про розмір, можна провести з нею такі ігри-вправи: нанизування великих та малих кілець на стержень, складання мотрійки, розкладання однорідних предметів різної величини на дві групи. - Нанизуючи великі та малі кільця на стержень, дорослий звертає увагу дитини на розміри предметів і вчить її правильно користуватися словами: «великий», «малий».
Спочатку вихователь показує дитині пірамідку, що складається з кілець двох розмірів — великих (діаметр 4,5 см) і малих (діаметр 3 см). Разом з дитиною розглядає її. Потім починає розбирати пірамідку, знімаючи маленькі кільця й промовляючи: «Ось маленьке кілечко, ось ще маленьке. А це яке? Також маленьке!» Зняті кільця розміщує справа від стержня. Далі звертає увагу дитини на великі кільця, пояснює, що вони не такі, як попередні: «Вони інші, ось які — велике кільце, ще велике кільце. А це яке? Так, і це велике!» Великі кільця треба скласти внизу, під маленькими.
Після цього вихователь починає складати пірамідку. Можна запропонувати це дитині: «Давай, надінемо велике кільце». Вихователь подає його дитині: «А зараз сам знайди велике кільце, ось таке, як це. Правильно, молодець!» Далі надівають маленькі кільця. Коли всю піраміду буде складено, дорослий дає змогу дитині погратися з нею самостійно.. Якщо у малюка виникатимуть певні труднощі при нанизуванні кілець, треба підказати йому, інколи допомогти.
Коли дитина навчиться збирати пірамідку, можна організувати змагання з нею: «Хто швидше збере пірамідку». Спочатку зняті кільця треба розкладати в ряд, щоб зручніше їх збирати. У разі швидкого і правильного виконання дитиною завдання можна запропонувати їй ускладнений варіант, перемішавши кільця різних розмірів. Тривалість таких занять має не перевищувати 5—8 хв.
Для розвитку в дитини навичок розрізняти розміри можна використовувати звичайні побутові ситуації.
Ознайомлення з формою предметів. На другому році життя робота щодо ознайомлення дітей з формою предметів ускладнюється. Хоча діти цієї вікової групи ще не готові засвоїти еталони форми, у них виникають уявлення на рівні розваг. Важливо, щоб ці уявлення були достатньо різноманітними, а це означає, що дитину слід ознайомити з кількома формами і при цьому не вимагати від неї обов'язкового запам'ятовування назв.
Головне, щоб малюк міг враховувати властивості предметів під час дії з ними. І не біда, якщо «трикутник». дитина при цьому називатиме «косинцем» чи «дахом». Сам же дорослий обов'язково називає форму. А від дитини вимагає тільки помічати відмінності: «така», «подібна», «не така»..
Щоб привернути увагу дитини другого року життя до властивостей і якостей предметів, виробити в неї стійкі уявлення про форму, важливо організувати такі вправи, з предметами, які б потребували від дитини порівнювати предмети за формою, встановлювати подібність чи відмінність. Спочатку такі дії діти виконують, накладаючи один предмет на один або тісно прикладаючи один до одного. Поступово від зовнішніх практичних прийомів порівняння діти переходять до порівнянь на око. Це дає їм змогу порівнювати за зовнішніми ознаками і такі предмети, які не можна накласти один на один чи прикласти один до одного (наприклад, м'яч, куб). Дитина постійно маніпулює предметами. Поступово від багаторазових хаотичних дій вона переходить до попереднього примірювання предметів, а це вже свідчить про новий етап у розвитку дитини. Наприкінці навчання малюк починає порівнювати предмети очима: багаторазово переводить погляд з одного предмета на інший, старається добирати предмети потрібної форми.
На другому році життя слід давати дітям завдання добирати та групувати предмети за формою і кольором.
Наводимо варіанти таких завдань.
1. Вибрати серед кількох іграшок таку саму.
На столі лежать різні іграшки. Дитина дістає з мішечка (коробки) іграшку і шукає їй пару (таку саму).
2. Знайти таку саму іграшку, але іншого кольору.
Виконавши завдання, дитина повинна назвати іграшку, її форму (на що схожа), колір. Якщо вона помилилась, то їй слід поставити запитання: «Що це? Ти взяв кубик такого самого кольору? Приклади кубики один до одного або постав їх один на одний, вийшла башта».
До кінця другого року життя діти можуть нанизувати на стержень кільця й кулі різних розмірів: великі і маленькі, накладати фішки різної форми (кружечки, квадрати, трикутники) на відповідне зображення.
Улітку на прогулянці дітям треба давати різні формочки для. ігор з вологим піском. Спочатку слід показати їм, як насипати пісок у формочку, як ущільнювати лопаткою, як перевертати формочку.
Ігри та вправи з формування в дітей початкових уявлень про кількість. Перед тим як навчитися лічити, впізнавати цифри, дитина має засвоїти елементарні поняття про певну сукупність предметів — множину, навчитися виділяти в навколишньому середовищі «багато предметів» та «один». Ці елементарні уявлення і стануть фундаментом наступних знань.
Як же навчити дитину, бачити в навколишньому середовищі сукупність предметів, виділяти один з них?
Першим помічником вихователя можуть стати твори усної народної творчості (пісеньки, потішки, примовки). Наприклад, потішка «Сорока-білобока».
Читаючи цей твір, вихователь говорить: «На руці пальчиків багато і багато діточок у сороки. А зараз сховалися дітки — стисни кулачок. Ось як багато діток у сороки». Можна використати і потішку «Наш хлопчик»:
«Оцей пальчик — наш дідусь,
Оцей пальчик — баба,
Оцей пальчик — наш татусь,
Оцей пальчик — мама,
Оцей пальчик — хлопчик наш,
А звуть його Ваня!».
Дітей цієї вікової групи важливо навчити складати множину (групу предметів) з окремих предметів та виділяти з цієї множини один предмет. Вихователь, показує дитині, що різні предмети можуть зустрічатись у різних кількостях і що кількість можна назвати словами «один» або «багато».
Об'єднуючи різні предмети, вихователь поступово навчає дитину користуватися словами: квіти, дерева, машини. Наприклад, одна ромашка, один дзвіночок, одна гвоздика — багато квітів.
Орієнтування у просторі. На другому році життя дитина продовжує накопичувати практичний досвід засвоєння простору, але вагомішого значення набуває слово. У цей період вона здатна орієнтуватися на собі й переносити ці вміння на інший об'єкт (іграшку, іншу людину).
Для розвитку в дітей навичок орієнтуватися в просторі можна використати гру «Покажи очі (носик, ротик)». Дитина показує частини тіла на собі, потім, виконуючи завдання дорослого — на іншій людині, іграшці.
Аналогічно організовують ігри: «Годування ляльки», «Купання ляльки», «Одягнемо лялечку». У цих іграх дитина виконує ряд дій, пов'язаних з поглядом, — роздягнути ляльку, скласти її одяг, викупати ляльку, переодягнути її в чисту білизну.
Діти другого року життя починають розуміти значення слів, що характеризують просторові відношення, напрями, відстані (туди, сюди, тут, там, далеко, близько, поруч, біля).
Практичний досвід дитини накопичується в різноманітних видах самостійної діяльності, а також у процесі цілеспрямованого навчання. Так, можна організувати гру «Де сонячний зайчик?» У процесі гри дитина називає місцеположення зайчика, використовуючи іменник із сполучниками (над шафою, під шафою, на килимі, на спині)
Щоб закріпити вміння дітей практично орієнтуватися, проводять такі ігри: «Де дзвонить дзвінок», «Знайди, де заховано». У процесі ігор з іграшками малюки виконують різні завдання: дістають маленьку мотрійку з великої, ховають у коробку м'які предмети, ставлять кубики один на одний (хто вище?), прокочують м'яч (хто далі?), пробігають по доріжці, бігають один за одним.
Дата публикования: 2015-09-18; Прочитано: 4336 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!