Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | ||
|
Послідовний ряд чисел визначався поступово. Основну роль в утворенні... чисел відігравала... додавання. Крім того, використовувалися... та множення. | алгорифмічних, операція, віднімання, |
Тільки внаслідок тривалого розвитку... діяльності і.... мислення людина зуміла... для кожного класу... еквівалентних... спільну для всіх множин цього класу їхню... характеристику, яку можна виразити за допомогою чисел «один», «два», «три» і т. д. | практичної, теоретичного, виділити, скінченних, множин, чисельну, |
Натуральних... нескінченно багато, серед них... найбільшого, яке б велике... ми не взяли, якщо... до нього одиницю, то... ще більше число. | чисел, немає, число, додати, дістанемо, |
За допомогою чисел натурального... "людина розв'язує дві основні...: 1) визначає... скінченних...; 2) впорядковує... скінченних множин. Звідси і дві форми...і кількісні і порядкові. | ряду, задачі, чисельність, множин, елементи, числівників, |
У народів різних країн була різна... нумерація:... у єгиптян,... у вавілонян; геродіанова у... та...; алфавітна у греків,...; римська в... країнах Європи;... — на Близькому Сході. Тепер використовується б основному арабська нумерація. | письмова ієрогліфічна, клинописна, Фінікії, Аттіці, слов'ян, західних, арабська, |
Письмові системи поділяються на дві великі групи:... і непозиційні системи числення. | позиційні. |
Розміри предметів. Вимірювання. Розмір предмета — це його відносна характеристика, що підкреслює довжину окремих частин і визначає місце предмета серед однорідних. Ця властивість предмета сприймається різноманітними аналізаторами: зоровим, дотиковим і руховим. Причому найчастіше розміри предмета сприймаються водночас кількома аналізаторами: зорово-руховим, дотиково-руховим і т. д. Розмір предмета визначається тільки на підставі порівняння. Не можна сказати великий чи маленький предмет, його можна порівняти з іншим. Сприймання розмірів предмета залежить передусім від відстані, на якій перебуває предмет від спостерігача. Так, чим далі предмет від того, хто його сприймає, тим він здається меншим, і навпаки, чим ближче — тим здається більшим. Характеристика розмірів предмета залежить і від розміщення його у просторі (у горизонтальному чи вертикальному положенні він перебуває). Той самий предмет можна характеризувати, що він високий (низький), коли перебуває у вертикальному положенні, або довгий (короткий), коли перебуває у горизонтальному положенні.
Розмір предмета завжди відносний, він залежить від того, з яким предметом його порівнюємо. Порівнюючи предмет з меншим, характеризуємо його як великий, а порівнюючи цей самий предмет з великим, кажемо, що він менший.
Отже, розмір конкретного предмета характеризується такими особливостями: порівнянням, зміною*і відносністю.
Розмір предмета пізнається людиною порівняно з іншим (мірою). Розмір предмета визначають звичайно на підставі встановлення місця, яке він займає серед однорідних предметів. Так, великий дім — це дім, розміри якого більші за розміри більшості інших будинків.
За еталони розміру беруть (приймають) уявлення про відношення між предметами, позначені словами, що вказують на місце предмета серед інших (великий, маленький, високий, довгий,товстий).
Початковому виділенню розміру, виникненню елементарних уявлень про нього сприяють предметні дії, які містять різні види безпосереднього зіставлення предметів між собою за їхнім розміром: накладання або прикладання, приставляння, а також опосередковане порівняння за допомогою вимірювання.
Вимірювання — один із видів математичної діяльності. За допомогою вимірювання визначається кількість неперервної величний — маса, об'єм, довжина. Ё історії розвитку людського суспільства лічба та вимірювання були, напевно, найпершими видами математичної діяльності, тісно пов'язані з елементарними потребами людини і передусім з визначенням площ земельних ділянок, місткості посудин тощо.
Основним моментом у навчанні вимірюванню є ознайомлення дітей з мірою. Введення вимірювання у програму виховання в дитячому садку має подвійну мету: ознайомити дітей з мірою і навчити вимірювати, порівнювати різні предмети за розміром, а/також показати дітям залежність між мірою, її розміром і результатом — кількістю вимірювань. Це й підводить дітей до розуміння функції — центрального поняття в математиці.
Як показали психолого-педагогічні дослідження (П. Я. Гальперіна, Л. С Георгієва, В. К. Котирло, 3. Є. Лебедєвої), діти, які не мають уявлень про вимірювання мірою та відношення між мірою і результатом, орієнтуються в кількісних відношеннях, спираючись тільки на окремі елементи. Внаслідок цього створюється неправильне, помилкове уявлення про одиницю та інші числа.
Без вимірювання поняття «число» залишається принципово неповноцінним, оскільки число завжди показує кількість мір. Число неможливе без вибору міри, встановлення відношень до неї.
Ознайомлення дітей з вимірюванням мірою дає змогу сформувати у них поняття про число як відношення, створює можливість формування у них зіставлення будь-яких величин (перервних і неперервних). Вимірювання немовби відкриває нову широку сферу використання дітьми числових понять.
Дії, пов'язані з вимірюванням, виступають, як одна з форм введення у практичну діяльність розумових операцій, знань, індивідуального досвіду дитини.
Формування у дітей уявлень про співвідношення предметів за розміром належить до сенсорного виховання і полягає в поступовому переході від-засвоєння співвідношень між двома-трьома предметами до засвоєння співвідношень багатьох предметів, що утворюють ряд розмірів. Сенсорне виховання тут тісно переплітається з розвитком мислення дитини. Спеціальні дослідження (Л. А. Ве-нгера, Т. Г. Васильєвої) показали, що це завдання цілком посильне для дошкільнят. Проте для того щоб сформувати у дітей поняття про розмір предметів, необхідний достатній рівень аналітико-синтетичної діяльності дитини й оволодіння спеціальною термінологією.
Форма предметів. Геометричні фігури. Класична дидактика виділила розмір і форму як самостійні категорії дійсності. Рівень пізнання форми є найістотнішим, бо на нього спираються при формуванні уявлень про розмір, простір тощо. Перед дитиною в загальній формі треба розкрити різноманітні властивості предмета: суцільність і розчленованість, округлість і прямолінійність, відмінності у пропорціях — відношення висоти до ширини, довжини, розширення або звуження однієї сторони щодо іншої тощо.
Вихідним змістом поняття про форму є реальні предмети навколишньої дійсності. Перші уявлення про форму конкретних предметів надає дитині дорослий, вихователь. Однак на певному етапі розвитку у дитини виникає потреба якось розібратись у різноманітності форм. Цей процес відбувається внаслідок уподібнення одного предмета за формою до іншого. Наприклад, діти, розглядаючи якийсь предмет, говорять: схожий на огірочок, на морквочку. Поступово виникає необхідність побудувати деякі, доступні для дітей, узагальнення, які є не що інше, як засвоєння відомої класифікації геометричних фігур.
Зразками, еталонами форми виступають геометричні фігури. Вони є абстрагуванням від форми реальних предметів. За допомогою геометричних фігур проводиться аналіз навколишнього світу. Дослідження психологів і педагогів показали, що використання геометричної класифікації форм, яка ґрунтується на чуттєвому досвіді, здобутому дітьми при ознайомленні їх з формою реальних предметів, дає змогу перебудувати цей чуттєвий досвід, зробити його усвідомленішим. Внаслідок цього дитина звільняється від неекономного способу виявлення форми предмета уподібненням його до форми іншого предмета і користується суспільно фіксованими еталонами..
Дата публикования: 2015-09-18; Прочитано: 3850 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!