![]() |
Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | |
|
й В.В.Різун, не наголошуючи на цьому спеціально, схиляється до такого самого підходу, проте щодо видів редакторського аналізу, то тут київський дослідник не виокремлює їх узагалі, а говорить про сфери, які охоплює цей аналіз: "Редакторський аналіз охоплює три сфери: аналіз тематичної організації твору та актуальної [актуальності, як надалі й пише в посібнику В.В.Різун - А.К.] теми; аналіз розробки теми й аналіз розкриття теми"1. На жаль, зовсім не згадує про редакторський аналіз у своєму посібнику З.В.Партико, такого поняття навіть нема у предметному покажчику до його книги2, хоча слово "аналіз", звісно, не раз використовується в тексті, проте з інших приводів.
Ми все-таки обстоюємо ту думку, що є загальні закономірності редакторського аналізу тексту й про них треба говорити. Це не заперечує того, що є специфіка редакторського аналізу різних видів текстів, скажімо, журналістських, і того, що є різні види редакторського аналізу тексту й різні сфери, які цей аналіз охоплює.
У прямому значенні слова будь-який аналіз полягає в поділі об'єкта на елементи, які його утворюють. Під час своєї праці над текстом редактор постійно здійснює уявний чи фізичний його поділ на окремі частини. Ця операція дозволяє оцінити з якогось погляду окремі ділянки тексту й певні зв'язки між ними. Редагування спрямоване не тільки на оцінювання, але й на виправляння тексту, тому ця операція може поєднуватися зі зміною, зі своєрідним "ремонтом" виокремлених таким чином частин і їх наступним об'єднанням. Аналітичні дії під час редакторського аналізу рукопису постійно пов'язані із синтетичними, бо виокремлені ділянки оцінюють не самі по собі, а в їх зв'язку з функціонально єдиним текстом, розрахованим на певний комунікативний ефект. У простих випадках аналітичні операції виконують майже автоматично, але це не змінює їх суті3.
Отже, редакторський аналіз передбачає вирішення трьох взаємопов'язаних професійних завдань: дослідження твору, його оцінювання й вироблення практичних рекомендацій авторові4.
1 Різун В.В. Літературне редагування. - К.: Либідь, 1996. - С.232. 2 Див.:Партико З.В. Загальне редагування: нормативні основи. - Львів: Афіша, 2001. -С.389. 3 Докладніше див.: Свинцов В.И. Смьісловой анализ и обработка текста. - М.: Книга, 1979.-С.76-77. 4 Див.: Сикорский Н.М. Теория и практика редактирования. - М.: Вьісш. шк., 1980. -С.179. |
Даючи характеристику рукопису, редактор базується на загальних
............................ Редагування в засобах масової інформації..............................
критеріях оцінки творів публіцистики, белетристики тощо й на аналізі додержання конкретних вимог, що продиктовані специфікою певного виду текстів і певного видання, засобу масової інформації. Редакторський аналіз - це критика, звернена насамперед до автора. Мета її -вказати на конкретні хиби, сприяти вдосконаленню рукопису. Це-докладний розгляд тексту, потрібний і самому редакторові, оскільки визначає його дальшу роботу з підготовки твору до оприлюднення. Редакторський аналіз порівняно з літературно-художньою критикою має низку специфічних особливостей. Ставлячи перед собою завдання якомога конкретніше й дійовіше допомогти авторові поліпшити його працю, редактор не тільки розглядає готовий твір, а й немовбито відтворює сам процес написання тексту, прямуючи від авторського задуму до його втілення. Тому під час вивчення особливостей редакторського аналізу можна використати численні спостереження, нагромаджені внаслідок узагальнення прийомів і методів праці автора - письменника, публіциста, науковця.
Водночас редактор ні на хвилину не забуває про таку специфічну категорію, як сприйняття тексту (читацьке, слухацьке, глядацьке). Завдання полягає в тому, щоб під час розгляду тексту передбачити можливі впливи твору на конкретного читача, слухача, глядача. Тут ідеться про багатоманітні комунікативні функції, які майбутній твір виконає успішніше, якщо читач, слухач, глядач точніше зрозуміє не тільки основну думку, концепцію автора, а й кожне твердження, визначення, оцінку, навіть мотиви висловлювання. Предметом аналізу редактора є цілісний твір, узятий у єдності всіх його аспектів: інформаційного, логічного, психологічного, лінгвістичного та ін. І хоча під час аналізу рукопису редактор уявно розчленовує його на окремі елементи, зміст і форма розглядаються в діалектичній єдності, а кожний фрагмент тексту - у взаємозв'язку з цілим. Структура редакторського аналізу багато в чому залежить від особливостей (видових, жанрових тощо) твору й від типу видання, засобу масової інформації. Однак можна виокремити й загальні аспекти: тематичний, змістовий, мовностилістичний, композиційний, редакційно-технічний тощо1.
1 Докладніше див.: Сикорский Н.М. Теория и практика редактирования. - М.: Вьісш. ШК..1980.-С.179-181. |
Тут варто зауважити, що у зв'язку зі сказаним вище одним із ключових понять для теоретичного узагальнення аналітичних операцій редактора є поняття структурної одиниці тексту. В.І.Свинцов зазначає,
Дата публикования: 2015-09-18; Прочитано: 1014 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!