Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | ||
|
Сам термін «регулювання» (від лат. regulo – впорядковую) тлумачиться як упорядковування, внесення порядку, системи в якусь діяльність, управління чимось, підкоряючи його відповідним правилам, певній системі.
Державне регулювання здійснюється з метою створення сприятливих умов для ефективного функціонування всіх суб’єктів ринкових відносин і реалізації державної економічної політики.
Державне регулювання економіки — це діяльність органів державної влади щодо цілеспрямованого впливу на поведінку суб'єктів господарювання шляхом застосування різноманітних методів і засобів. Державне регулювання можна розглядати як функції державного управління економікою, як інструменти реалізації економічної політики.
Функції держави в ринковій економіці Законодавча. Стабілізуюча. Розподільча.
1. Розроблення економічного, соціального та організаційно-господарського законодавства.
2. Підтримка високого рівня зайнятості населення та цінової рівноваги.
3. Перерозподіл коштів на користь малозабезпечених верств населення шляхом здійснення фінансової і податкової політики.
4. Розроблення та реалізація антимонопольного законодавства з метою захисту конкуренції.
5. Стимулювання економічного зростання шляхом визначення цілей і напрямків економічного розвитку та надання відповідних ресурсів для їх реалізації.
6. Установлення розміру мінімальної з/п;
7. Забезпечення суспільними благами, у створенні яких приватні та колективні суб’єкти не зацікавлені.
Історія розвитку країн із ринковою економікою характеризується неоднозначністю рішень щодо втручання держави в економіку. Однак у жодній країні держава не припинила діяльності щодо розвитку ринкової економіки. Навпаки, постійно ведеться пошук напрямів удосконалення взаємовідносин між державою та товаровиробниками, і залежно від багатьох чинників спостерігається послаблення або посилення державного втручання. У нинішніх умовах господарювання держава вже не тільки визначає загальні правила та межі функціонування ринкової економіки, а й сама доповнює ринковий механізм. Інструменти державного регулювання економіки Державне регулювання економіки спирається на систему державних інструментів (регуляторів).
На рис. 2.1. зображено класифікацію методів державного регулювання
Рис. 2.1. Класифікація методів державного регулювання
Залежно від їхньої природи всі державні інструменти можна поділити на три види: правові, адміністративні та економічні. До правових інструментів належать законодавчі та підзаконні документи, які регламентують основні напрями й правила економічної діяльності господарських суб'єктів та окремих громадян. Серед правових інструментів найбільший вплив на економіку мають закони про власність, підприємництво, підприємство, інвестиційну та зовнішньоекономічну діяльність, банківську та страхову справу, податки й ціни, соціальний захист населення та ін. Адміністративні інструменти — це укази, постанови та розпорядження виконавчих органів, які дозволяють, забороняють, обмежують чи нормують окремі види господарської діяльності. Наприклад установлення квот (обмежень), видання ліцензій, затвердження стандартів якості продукції, екологічних норм тощо. Найважливішу роль у державному регулюванні економіки відіграють економічні інструменти.
До основних форм державного регулювання економіки належать:
- фіскальна політика (бюджетно-податкове регулювання) — використання урядом його прав установлювати податки та витрачати кошти;
- монетарна політика (грошово-кредитне регулювання) — проводиться через заходи Національного банку, спрямовані на зміну обсягів грошової маси;
- система регулювання доходів — спрямована на регулювання грошового попиту населення й підприємств;
- соціальна політика — система заходів, спрямована на надання допомоги безробітним, незаможним, розвиток освіти, медицини, культури тощо;
- зовнішньоекономічне регулювання — включає торговельну політику, управління обмінним курсом, тарифами, квотами тощо.
Дата публикования: 2015-09-17; Прочитано: 1007 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!