Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

й тапсырмасын тексеру 17 страница



5. Микрокалькуляторда амалдар қалай орындалады? Мысал келтір.

Бағалау.

Сыныпта белсенді қатысып отырған оқушылар бағаланады.

Үйге тапсырма: §40. 1-5 cұрақтар, № 1360, №1351

Сабақ №__ 143

Күні:______

Сынып: 5 «б», 5 «ә»

Сабақтың тақырыбы: §41. Процент. Берілген санның процентін табу.

Сабақтың мақсаты:

1. Білімділігі: Процент және берілген санның процентін табу туралы мағлұмат беру.

2. Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын ояту.

3.Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдылыққа, тәрбиелеу.

Сабақ түрі: Жаңа сабақ

Сабақтың көрнекілігі: деңгейлік тапсырмалар.

Оқытудың әдісі: Түсіндіру.

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру кезеңі

а) Сәлемдесу,

ә) оқушыларды түгендеу,

б) оқушылардың назарын сабаққа аудару

в) сабақтың мақсатымен таныстыру

Жаңа тақырыпты түсіндіру.

Прцентті бөлшекпен немесе натурал санмен жазу үшін процент санын 100-ге бөлу керек.

3% = = 0,03

Берілген санның процентін табу үшін:

  1. Прпоцентті бөлшекпен өрнектеу керек;
  2. Берілген санды осы бөлшекке көбейту керек;

Әріппен жазсақ: b= a * , а- берілген (100% -ке сәйкес)

P- проценттер

b- берілген санның процентке сәйкес мәні немесе ізделінді сан.

Бұл проценттің негізгі формуласы.

Есептер шығару

№1362 ауызша

№ 1364 - №1365 жазбаша тақтада орындау

№ 1368 - №1369 өздіктерінен

Сабақты бекіту кезеңі:

1. Процент деп нені айтады?

2. Процент бөлшекпен қалай жазылады? Мысал келтір.

3. Бөлшек процентпен қалай жазылады?

Бағалау.

Сыныпта белсенді қатысып отырған оқушылар бағаланады.

Үйге тапсырма: §41. 1-4 cұрақтар, № 1370 - №1372

Сабақ №__ 144

Күні:______

Сынып: 5 «б», 5 «ә»

Сабақтың тақырыбы: §41. Процент. Берілген санның процентін табу.

Сабақтың мақсаты:

1. Білімділігі: Процент және берілген санның процентін табуға есептер шығару дағдыларын қалыптастыру.

2. Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын ояту.

3.Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдылыққа, тәрбиелеу.

Сабақ түрі: Қайталау сабақ

Сабақтың көрнекілігі: деңгейлік тапсырмалар.

Оқытудың әдісі: Түсіндіру.

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру кезеңі

а) Сәлемдесу,

ә) оқушыларды түгендеу,

б) оқушылардың назарын сабаққа аудару

в) сабақтың мақсатымен таныстыру

Үй тапсырмасын тексеру: № 1370 - №1372

Есептер шығару

№ 1374 - №1376 жазбаша тақтада орындау

№ 1379 - №1381 өздіктерінен

Сабақты бекіту кезеңі:

1. Процент деп нені айтады?

2. Процент бөлшекпен қалай жазылады? Мысал келтір.

3. Бөлшек процентпен қалай жазылады?

4. Берілген санның проценті қалай табылады?

Бағалау.

Сыныпта белсенді қатысып отырған оқушылар бағаланады.

Үйге тапсырма: §41. 1-4 cұрақтар, № 1382 - №1384, №1385

Сабақ №__ 145

Күні:______

Сынып: 5 «б», 5 «ә»

Сабақтың тақырыбы: §41. Процент. Берілген санның процентін табу.

Сабақтың мақсаты:

1. Білімділігі: Процент және берілген санның процентін табуға есептер шығару дағдыларын қалыптастыру.

2. Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын ояту.

3.Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдылыққа, тәрбиелеу.

Сабақ түрі: Қайталау сабақ

Сабақтың көрнекілігі: деңгейлік тапсырмалар.

Оқытудың әдісі: Түсіндіру.

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру кезеңі

а) Сәлемдесу,

ә) оқушыларды түгендеу,

б) оқушылардың назарын сабаққа аудару

в) сабақтың мақсатымен таныстыру

Үй тапсырмасын тексеру: № 1382 - №1384

Есептер шығару

№ 1386 - №1387 жазбаша тақтада орындау

№ 1389 өздіктерінен

Сабақты бекіту кезеңі:

1. Процент деп нені айтады?

2. Процент бөлшекпен қалай жазылады? Мысал келтір.

3. Бөлшек процентпен қалай жазылады?

4. Берілген санның проценті қалай табылады?

Бағалау.

Сыныпта белсенді қатысып отырған оқушылар бағаланады.

Үйге тапсырма: §41. 1-4 cұрақтар, № 1391, № 1393

Сабақ №__ 146

Күні:______

Сынып: 5 «б», 5 «ә»

Сабақтың тақырыбы: §42. Проценті бойынша санды табу және бөлінді бойынша бөлінгіш бөлгіштің неше процентін құрайтынын табу.

Сабақтың мақсаты:

1. Білімділігі: Проценті бойынша санды табу туралы мағлұмат беру.

2. Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын ояту.

3.Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдылыққа, тәрбиелеу.

Сабақ түрі: Жаңа сабақ

Сабақтың көрнекілігі: деңгейлік тапсырмалар.

Оқытудың әдісі: Түсіндіру.

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру кезеңі

а) Сәлемдесу,

ә) оқушыларды түгендеу,

б) оқушылардың назарын сабаққа аудару

в) сабақтың мақсатымен таныстыру

Жаңа тақырыпты түсіндіру.

Проценті бойынша санды табу үшін:

  1. Прпоцентті бөлшекпен өрнектеу керек;
  2. Берілген санды осы бөлшекке көбейту керек;

Әріппен жазсақ: а = b * , а- берілген (100% -ке сәйкес) сан.

P- проценттер

b- проценті берілген сан.

Бөлінді бойынша бөлінгіш бөлгіштің неше процентін құрайтынын табу үшін:

  1. Бірінші санды екінші санға бөлу керек;
  2. Шыққан бөліндіні процентпен өрнектеу керек.

P % = * 100%.

P – процент сан. а-берілген (100% ке сәйкес сан), b – процентін табуға тиісті сан.

Есептер шығару

№1395 ауызша

№ 1396 - № 1399 жазбаша тақтада орындау

№ 1400 - №1401 өздіктерінен

Сабақты бекіту кезеңі:

1. Процент бойынша санды қалай табады?

2. Микрокалькуляторда проценті бойынша санды табу программасын түсіндіріңдер.

Бағалау.

Сыныпта белсенді қатысып отырған оқушылар бағаланады.

Үйге тапсырма: §42. 1-3 cұрақтар, № 1403 - №1406

Сабақ №__ 147

Күні:______

Сынып: 5 «б», 5 «ә»

Сабақтың тақырыбы: §42. Проценті бойынша санды табу және бөлінді бойынша бөлінгіш бөлгіштің неше процентін құрайтынын табу.

Сабақтың мақсаты:

1. Білімділігі: Процент бойынша санды табуға есептер шығару дағдыларын қалыптастыру.

2. Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын ояту.

3.Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдылыққа, тәрбиелеу.

Сабақ түрі: Қайталау сабақ

Сабақтың көрнекілігі: деңгейлік тапсырмалар.

Оқытудың әдісі: Түсіндіру.

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру кезеңі

а) Сәлемдесу,

ә) оқушыларды түгендеу,

б) оқушылардың назарын сабаққа аудару

в) сабақтың мақсатымен таныстыру

Үй тапсырмасын тексеру: № 1403 - №1406

Есептер шығару

№ 1408 - №1410 жазбаша тақтада орындау

№ 1412, № 1415 өздіктерінен

Сабақты бекіту кезеңі:

1. Процент бойынша санды қалай табады?

2. Микрокалькуляторда проценті бойынша санды табу программасын түсіндіріңдер.

3. Бөлінді бойынша бөлінгіш бөлгіштің неше процентін құрайтынын қалай табады?

Бағалау.

Сыныпта белсенді қатысып отырған оқушылар бағаланады.

Үйге тапсырма: §42. 1-3 cұрақтар, № 1416 - №1478

Сабақ №__ 148

Күні:______

Сынып: 5 «б», 5 «ә»

Сабақтың тақырыбы: §42. Проценті бойынша санды табу және бөлінді бойынша бөлінгіш бөлгіштің неше процентін құрайтынын табу.

Сабақтың мақсаты:

1. Білімділігі: Процентті бойынша санды табуға есептер шығару дағдыларын қалыптастыру.

2. Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын ояту.

3.Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдылыққа, тәрбиелеу.

Сабақ түрі: Қайталау сабақ

Сабақтың көрнекілігі: деңгейлік тапсырмалар.

Оқытудың әдісі: Түсіндіру.

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру кезеңі

а) Сәлемдесу,

ә) оқушыларды түгендеу,

б) оқушылардың назарын сабаққа аудару

в) сабақтың мақсатымен таныстыру

Үй тапсырмасын тексеру: №№ 1416 - №1478

Есептер шығару

№ 1419 - №1421 жазбаша тақтада орындау

№ 1423 өздіктерінен

Сабақты бекіту кезеңі:

1. Процент бойынша санды қалай табады?

2. Микрокалькуляторда проценті бойынша санды табу программасын түсіндіріңдер.

3. Бөлінді бойынша бөлінгіш бөлгіштің неше процентін құрайтынын қалай табады?

Бағалау.

Сыныпта белсенді қатысып отырған оқушылар бағаланады.

Үйге тапсырма: §42. 1-3 cұрақтар, № 1425

Сабақ №__ 149

Күні:______

Сынып: 5 «б», 5 «ә»

Сабақтың тақырыбы: Процентке берілген есептер.

Сабақтың мақсаты:

1. Білімділігі: Процентке есептер шығару дағдыларын қалыптастыру.

2. Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын ояту.

3.Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдылыққа, тәрбиелеу.

Сабақ түрі: Қайталау сабақ

Сабақтың көрнекілігі: деңгейлік тапсырмалар.

Оқытудың әдісі: Түсіндіру.

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру кезеңі

а) Сәлемдесу,

ә) оқушыларды түгендеу,

б) оқушылардың назарын сабаққа аудару

в) сабақтың мақсатымен таныстыру

Үй тапсырмасын тексеру: № 1425

Есептер шығару

№ 1426 - №1430 жазбаша тақтада орындау

№ 1436 - №1438 өздіктерінен

Сабақты бекіту кезеңі:

1. Процент бойынша санды қалай табады?

2. Микрокалькуляторда проценті бойынша санды табу программасын түсіндіріңдер.

3. Бөлінді бойынша бөлінгіш бөлгіштің неше процентін құрайтынын қалай табады?

Бағалау.

Сыныпта белсенді қатысып отырған оқушылар бағаланады.

Үйге тапсырма: № 1440, № 1443 291-бет.

Сабақ №__ 150

Күні:______ Сынып: 5

Сабақтың тақырыбы: Бұрыш. Бұрыштың шамасы.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Бұрыш, бұрыштың градустық өлшемі және транспортир туралы мағлұмат беру.

Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын ояту.

Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдылыққа, тәрбиелеу.

Сабақ түрі: Жаңа сабақ

Сабақтың көрнекілігі: деңгейлік тапсырмалар.

Оқытудың әдісі: Түсіндіру.

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру кезеңі

а) Сәлемдесу,

ә) оқушыларды түгендеу,

б) оқушылардың назарын сабаққа аудару

в) сабақтың мақсатымен таныстыру

Жаңа тақырыпты түсіндіру

Бір нүктеден шыққан екі сәуледен құралған фигура бұрыш деп аталады.

Қабырғалары толықтауыш сәулелер болаптын жазыңқы бұрыш деп атайды.

Бұрыштың түрлері: тік бұрыш, сүйір бұрыш, доғал және жазыңқы бұрыш

Транспортирмен бұрышты өлшеу үшін:

1) Транспортирдің центрін бұрыштың төбесіне (О нүктесіне) дәл келтіру керек;

2) Бұрыштың бір қабырғасы транспортир шкаласындағы санақ басы арқылы өтуі керек;

3) Бұрыштың екінші қабырғасы өтетін шкаладағы штрих осы бұрыштың градустық өлшемін көрсетеді.

Есептер шығару

№200 ауызша

№ 201 жазбаша тақтада орындау

№202 1) Екі сүйір бұрыш

2) Тік бұрыш

3) Доғал бұрыш

4) Жазыңқы бұрыш салыңдар

Сабақты бекіту кезеңі:

  1. Бұрыш дегеніміз не?
  2. Бұрыштың қандай элементтері бар?
  3. Бұрыштың өлшем бірлігі қалай аталады?
  4. Жазыңқы бұрыш неше градусқа тең?
  5. Бұрышты транспортирмен қалай өлшейміз?

Бағалау.

Сыныпта белсенді қатысып отырған оқушылар бағаланады.

Үйге тапсырма: №204

Күні:______ Сынып: 5

Сабақтың тақырыбы: Бұрышқа қатысты есептерді шығару

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі: Бұрыш, бұрыштың градустық өлшемі және транспортирді пайдаланып есептер шығару дағдыларын қалыптастыру.

Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын ояту.

Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдылыққа, тәрбиелеу.

Сабақ түрі: қайталау сабақ

Сабақтың көрнекілігі: суреттер

Оқытудың әдісі: Түсіндіру

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру кезеңі

а) Сәлемдесу,

ә) оқушыларды түгендеу,

б) оқушылардың назарын сабаққа аудару

в) сабақтың мақсатымен таныстыру

Үй тапсырмасын тексеру:үйге берілген есептің шешімін тексеру

Есептер шығару:

№203 №204

Өзіндік жұмыс:

№205 №36 суретте берілген бұрыштарды өлшеу

Сабақты бекіту кезеңі:

1.Бұрыш дегеніміз не?

2.Бұрыштың қандай элементтері бар?

3.Бұрыштың өлшем бірлігі қалай аталады?

4.Жазыңқы бұрыш неше градусқа тең?

5.Бұрышты транспортирмен қалай өлшейміз?

Бағалау.

Сыныпта белсенді қатысып отырған оқушылар бағаланады.

Үйге тапсырма: Жазыңқы, тік, сүйір, доғал бұрыштарға суреттер салу, градустық өлшемдерін табу.

Күні:______ Сынып: 5

Сабақтың тақырыбы: Бұрышқа қатысты есептерді шығару

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі: Бұрыш, бұрыштың градустық өлшемі және транспортирді пайдаланып есептер шығару дағдыларын қалыптастыру.

Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын ояту.

Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдылыққа, тәрбиелеу.

Сабақ түрі: қайталау сабақ

Сабақтың көрнекілігі: суреттер

Оқытудың әдісі: Түсіндіру

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру кезеңі

а) Сәлемдесу,

ә) оқушыларды түгендеу,

б) оқушылардың назарын сабаққа аудару

в) сабақтың мақсатымен таныстыру

Үй тапсырмасын тексеру:үйге берілген есептің шешімін тексеру

Сыныпты үш топқа бөлу: әр топ өз аттарын қояды.

1-тапсырма: Өрнектерді ықшамдаңдар.

2-тапсырма: Теңдеулерді шешіңдер.

3-тапсырма: Мәтінді есептерді теңдеу құру арқылы шығарыңдар.

4-тапсырма: Бұрыштарды есептеңдер.

Есептер шығару: №206 №208

Сабақты бекіту кезеңі:

Сөзжұмбақ шешу

Бұрыш

  1. Арифметикалық амалдардың бірі -Бөлу
  2. 2,4,6,8,10... сандары -жұп
  3. Натурал сандарды жазу үшін қолданылатын белгілер цифрлар
  4. Сандардан, амалдардан, жақшалардан құралған өрнек -санды
  5. Теңдеудегі әріптің орнына қойғанда оны дұрыс санды теңдікке айналдыратын сан теңдеудің.... деп аталады- шешімі

Бағалау.

Сыныпта белсенді қатысып отырған оқушылар бағаланады.

Үйге тапсырма: №207

Сабақ №__ 152

Күні:______

Сынып: 5 «б», 5 «ә»

Сабақтың тақырыбы: Өздік жұмыс. Градустық өлшемі берілген бұрышты салу.

Сабақтың мақсаты:

1. Білімділігі: градустық өлшемі берілген бұрышты салу.

2. Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын ояту.

3.Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдылыққа, тәрбиелеу.

Сабақ түрі: өздік жұмыс

Сабақтың көрнекілігі: транспортир, сызғыш, қарындаш, өшіргіш.

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру кезеңі

а) Сәлемдесу,

ә) оқушыларды түгендеу,

б) оқушылардың назарын сабаққа аудару

в) сабақтың мақсатымен таныстыру

Үй тапсырмасын тексеру: № 1458 - №1459

Өздік жұмысы (№ 4)

Бет

Сабақты бекіту кезеңі:

1.Бұрыш дегеніміз не?

2.Бұрыштың қандай элементтері бар?

3.Бұрыштың өлшем бірлігі қалай аталады?

4.Жазыңқы бұрыш неше градусқа тең?

5.Бұрышты транспортирмен қалай өлшейміз?

6. Транспортир не үшін қажет?

Бағалау.

Сыныпта белсенді қатысып отырған оқушылар бағаланады.

Үйге тапсырма: қайталау

Сабақ №__ 153

Күні:______

Сынып: 5 «б», 5 «ә»

Сабақтың тақырыбы: §44. Бұрыштың түрлері. Үшбұрышты сызғыш.

Сабақтың мақсаты:

1. Білімділігі: Бұрыштың түрлері мен үшбұрышты сызғыш.туралы мағлұмат беру.

2. Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын ояту.

3.Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдылыққа, тәрбиелеу.

Сабақ түрі: Жаңа сабақ

Сабақтың көрнекілігі: үшбұрышты сызғыш

Оқытудың әдісі: Түсіндіру.

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру кезеңі

а) Сәлемдесу,

ә) оқушыларды түгендеу,

б) оқушылардың назарын сабаққа аудару

в) сабақтың мақсатымен таныстыру

Жаңа тақырыпты түсіндіру.

1) Тік бұрыштың градустық өлшемі 900-қа тең.

2) Тік бұрыштан кіші бұрыш сүйір бұрыш деп аталады.

3) Тік бұрыштан үлкен, бірақ жазыңқы бұрыштан кіші бұрыш доғал бұрыш деп аталады.

4) Жазыңқы бұрыштың градустық өлшемі 1800-қа тең.

5) Толық бұрыштың градустық өлшемі 3600 – қа тең.

Есептер шығару

№1470, №1471 ауызша

№ 1472 - № 1475 жазбаша тақтада орындау

№ 1477, №1478 өздіктерінен

Сабақты бекіту кезеңі:

1. Тік бұрыштың градустық өлшемі неге тең?

2. Қандай бұрышты сүйір бұрыш деп атаймыз?

3. Қандай бұрышты доғал бұрыш деп атаймыз?

4. Толық бұрыштың градустық өлшемі неге тең?

Бағалау.

Сыныпта белсенді қатысып отырған оқушылар бағаланады.

Үйге тапсырма: §44. 1-5 сұрақтар. № 1479, №1480

Сабақ №__ 154

Күні:______

Сынып: 5 «б», 5 «ә»

Сабақтың тақырыбы: §44. Бұрыштың түрлері. Үшбұрышты сызғыш.

Сабақтың мақсаты:





Дата публикования: 2015-03-26; Прочитано: 789 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.048 с)...