Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Тема 15. Покарання та його види



План

1. Поняття, значення та ознаки покарання.

2. Мета покарання.

3. Система покарань.

4. Класифікація покарань.

5. Основні покарання, їх зміст.

6. Додаткові покарання, їх зміст.

7. Покарання, що можуть призначатися і як основні, і як додаткові, їх зміст.

Література:

Гальперин И.М. Наказание: социальные функции, практика применения. – М., 1983.

Положення про дисциплінарний батальйон у Збройних Силах України: Затверджене Указом Президента України від 5.04.94 р. № 139/94.

Положення про порядок і умови виконання кримінальних покарань, не пов’язаних із заходами виправно-трудового впливу на засуджених: Затверджене Указом Президії ВР Української РСР від 29.06.1984 р. № 10

Про податок з доходів фізичних осіб: Закон України із змінами і доповненнями, внесеними Законом України від 27.11.03 р. № 1344-IV.

Про практику призначення військовослужбовцям покарання у виді тримання в дисциплінарному батальйоні: Постанова Пленуму Верховного Суду України від 28.12.1996 р. № 15.

Про практику призначення судами кримінального покарання: Постанова Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2003 р. № 7

Тютюгин В.И. Лишение права занимать определенные должности как вид наказания. – Х., 1982.

Фролова О.Г. Злочинність і система кримінальних покарань (соціальні, правові та кримінологічні проблеми й шляхи їх вирішення за допомогою логіка-математичних методів) – К., 1997.

Шаргородский М.Д. Наказание, его цели и эффективность. – Л.,1973.

Загальні рекомендації по вивченню теми

Приступаючи до вивчення теми передусім слід засвоїти поняття покарання (ч. 1 ст. 50 КК). після чого розглянути його ознаки та зміст кожної з них. Слід з’ясувати соціальну та юридичну природу покарання, його місце в системі державних заходів боротьби із злочинністю.

Далі потрібно перейти до визначення мети покарання – результатів, яких прагнуть досягти держава й суспільство, застосовуючи покарання. Слід взяти до уваги, що питання про мету покарання є дискусійним, а тому для його засвоєння доцільно ознайомитися із розвитком та сучасним станом поглядів на цю проблему (з абсолютними, відносними та змішаними теоріями цілей покарання). Далі, спираючись на зміст ч. 2 ст. 50 КК, слід засвоїти визначену законодавством мету покарання (виправлення засуджених, загальне та спеціальне запобігання, кара).

Після цього потрібно визначити поняття системи покарань, її ознаки та юридичне значення. Необхідно розглянути систему покарань, побудовану у чинному КК (ст. 51), зрозуміти принципи її побудови.

На наступному етапі необхідно засвоїти поняття і значення класифікації покарань, розглянути цю класифікацію (основні й додаткові, такі, що можуть призначатися і як основні, і як додаткові; безстрокові і строкові; загальні і спеціальні), критерії такої класифікації.

Далі потрібно послідовно й детально розглянути кожен окремий вид покарань. При цьому стосовно кожного виду покарання обов’язково слід засвоїти: його поняття, зміст, місце в системі покарань, підстави та порядок застосування, наслідки застосування, строки застосування (для строкових покарань), запам’ятати, яким особам той чи інший вид покарання не може бути призначений (у випадку, якщо це передбачене законом). Вивчаючи види покарань, які можуть призначатися й як основні, і як додаткові, необхідно обов’язково звертати увагу, в чому полягають особливості призначення їх як основних і особливості призначення як додаткових.

Окрім зазначених загальних ознак кожного покарання, слід вивчити й особливості, що стосуються конкретних видів покарань. Так, зокрема, щодо виправних робіт (ст. 57 КК) слід запам’ятати розмір відрахування із суми заробітку засудженого в доход держави, порядок заміни виправних робіт особам, які стали непрацездатними після постановлення вироку, а також відмінність між виправними й громадськими роботами; щодо службових обмежень для військовослужбовців (ст. 58 КК) необхідно звернути увагу на розміри відрахувань в дохід держави із грошового забезпечення засудженого як елемент даного виду покарання та його розміри, вплив службового обмеження на підвищення у посаді, військовому званні та на строк вислуги років для присвоєння чергового військового звання; щодо конфіскації майна (ст. 59 КК) потрібно звернути увагу на її види, на відмінність конфіскації майна як виду покарання від спеціальної конфіскації, а також розглянути, яке майно не підлягає конфіскації; щодо штрафу (ст. 53 КК) – його розміри, особливості призначення як додаткового виду покарання, підстави й порядок заміни штрафу іншими видами покарань.

Наприкінці вивчення теми потрібно встановити, які наслідки тягне ухилення від покарання, призначеного вироком суду (ч. 5 ст. 52 КК).

Контрольні питання:

1. Поняття й ознаки покарання.

2. Мета покарання.

3. Поняття системи покарань.

4. Теоретичне і практичне значення класифікації покарань.

5. Основні покарання. Їх види.

6. В яких розмірах може призначатися позбавлення волі?

7. Зміст покарання у вигляді обмеження волі.

8. Місце відбування покарання у вигляді арешту військовослужбовців.

9. Що таке конфіскація майна?

10. Розмір відрахувань із суми заробітку засудженого до виправних робіт.

11. Відмінність покарання у виді громадських робіт від виправних робіт.

12. Розмір штрафу, який може бути призначений судом.





Дата публикования: 2015-01-04; Прочитано: 509 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.006 с)...