Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Organizace voleb



náleží sem tyto instituty: seznamy voličů, volební okrsky, volební komise, navrhování kandidátů, vyhlášení voleb, způsob hlasování a zjišťování volebních výsledků, předčasné volby, doplňovací volby, zánik mandátu.

Seznamy voličů - Voliči jsou zapsáni ve stálých seznamech voličů, popřípadě ve zvláštních seznamech voličů. Každý volič může být zapsán pouze v jednom seznamu voličů.

Voličům, kteří nebudou volit ve volebním okrsku, v jehož seznamu jsou zapsáni, vydá obecní úřad voličský průkaz a ze seznamu ho vyškrtne. Voličský průkaz opravňuje k zápisu do seznamu v jakémkoliv volebním okrsku. Voličský průkaz pro volby do Senátu se vydává pouze voličům zapsaným ve stálém seznamu ve volebním obvodu, kde jsou vyhlášeny volby. V případě voleb do Senátu se do zvláštního seznamu zapisují pouze voliči přihlášení k trvalému pobytu ve volebním obvodu, kde jsou vyhlášeny volby.

Volební okrsky - Hlasování do Parlamentu České republiky probíhá ve stálých volebních okrscích vytvořených podle zvláštního zákona. (Pro odevzdání hlasovacích lístků a pro sčítání hlasů se vytvářejí v každé obci stálé volební okrsky; měnit je lze pouze v případech podstatné změny počtu voličů nebo změny území. Volební okrsky a volební místnost pro každý volební okrsek stanoví obecní rada; v hlavním městě Praze a v územně členěných statutárních městech pak rada městské části nebo městského obvodu. Volební okrsky se vytvářejí tak, aby zahrnovaly přibližně 1000 voličů.)

Obec tvoří jeden volební obvod; O rozdělení obce nebo městské části na volební obvody podle odstavce 1 rozhoduje obecní, obvodní nebo místní rada. Tam, kde rada není ustavena, rozhoduje zastupitelstvo.

Volební komise - Pro volby do zastupitelstev v obcích se zřizují okresní, městské, místní a okrskové volební komise. Volby do zastupitelstev v obcích řídí Ústřední volební komise.

Členem volební komise může být každý občan, který má právo volit a u kterého není překážka výkonu volebního práva. Členem nemůže být občan kandidující ve volbách. Volební komise se vytváří tak, že jsou složeny z rovného počtu vyslaných zástupců politických stran, hnutí a koalic, které podávají samostatnou kandidátní listinu.

Rozhodující postavení má Česká volební komise, která dozírá na dodržování právních předpisů o volbách, rozhoduje o stížnostech, zjišťuje a uveřejňuje výsledky voleb, vydává zvoleným kandidátům osvědčení o zvolení.

Navrhování kandidátů:

Kandidátní listiny mohou pole zákona podávat politické strany, hnutí a koalice nejpozději 60 dnů před dnem voleb zapisovateli volební komise.

Ke kandidátní listině musí být připojeno prohlášení, že mají nejméně 10 000 individuálních členů nebo v případě, že tuto podmínku nesplňují, petici, požadující, aby tato politická síla kandidovala, podepsanou tolika dalšími oprávněnými voliči, kolik se jich v politické straně nedostává do počtu individuálních členů.

Kandidát se může do 48 hodin před zahájením voleb vzdát své kandidatury. Do téhož okamžiku může jeho kandidaturu odvolat zmocněnec příslušné politické strany.





Дата публикования: 2015-01-04; Прочитано: 423 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2025 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.005 с)...