Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | ||
|
Тести і завдання
1. Запишіть поданий уривок тексту, поставте потрібні розділові знаки:
Дуб здавна користується у людей великою шаною згадував Береговець з-поміж усіх наших дерев наймогутніший пагін землі. Не так уже й багато стрічається на Україні ось таких довгожителів. На Звенигородщині є Шевченків дуб а поблизу Хортиці Запорізький якому перевалило за сімсот літ. Дуби для нас неначе ті піраміди. На їхніх кронах вляглася наша нелегка але славна історія... (І. Цюпа)
2. Назвіть пунктограму між частинами безсполучникового складного речення, вибравши правильну відповідь.
· Заглядає в шибу казка сивими очима материнська добра ласка в неї за плечима (В.Симоненко):
а) кома;
б) крапка з комою;
в) тире;
г) двокрапка.
· У хаті тепло від печі йде дух, розходиться по всіх закутках (М.Коцюбинський):
а) кома;
б) крапка з комою;
в) тире;
г) двокрапка.
· Навіть стежки людини затерті й закриті поле сховало стужки й дороги (М.Коцюбинський):
а) кома;
б) крапка з комою;
в) тире;
г) двокрапка.
· Нап‘юся з живої криниці візьму доброти від землі (М.Сингаївський):
а) кома;
б) крапка з комою;
в) тире;
г) двокрапка.
· Вогненна зірка в небі пролетіла сичі кричали, вісники біди (Ліна Костенко):
а) кома;
б) крапка з комою;
в) тире;
г) двокрапка.
· У нас тече мандрівна кров кудись би їхав все чи йшов (О.Олесь):
а) кома;
б) крапка з комою;
в) тире;
г) двокрапка.
· Люди зникають зостаються їхні діла (Ю.Збанацький):
а) кома;
б) крапка з комою;
в) тире;
г) двокрапка.
· Був би він дідом пішов би сторожем (А.Малишко):
а) кома;
б) крапка з комою;
в) тире;
г) двокрапка.
· Не до пісень мені тремтять на віях сльози (О.Олесь):
а) кома;
б) крапка з комою;
в) тире;
г) двокрапка.
· По мосту повільно сунули плетені з лози величезні кучі, повні горшків їхали на базар опішнянські гончарі (Г.Тютюнник):
а) кома;
б) крапка з комою;
в) тире;
г) двокрапка.
Завдання. Запишіть речення, поставте розділові знаки. Зробіть повний пунктуаційний розбір кожного речення.
Варіант 1. 1. За тиждень Степан упорядкував архів і дав лад бібліотеці пораючись біля неї з такою чуттєвою втіхою бо любив цю справу любив книжки як може їх любити той хто з них почерпнув не тільки перше знання про світ а й захоплення ним для того книжка лишається вічним мінливим і живим добродієм. (В.Підмогильний). 2. Досі коли Таня думала про війну коли обговорювали між собою невтішні ким-небудь завезені з міста фронтові зведення її (при всій трагічності подій) усе ж не покидала надія на якесь чудо сподівання на те що одної прекрасної днини війна все ж скінчиться так само раптово як і почалась. (О.Гончар).
Варіант 2.
Ще стелеться над містом чорний дим
Ще пахнуть смертю обгорілі ями
І скрикнувши обвалюється дім
Ще на асфальті кров димиться цегла
Залізо битви скровлене й криве
Але вже місто вільне й не полегле
Встає з руїн світліє і живе. (М.Рильський).
Варіант 3.
1. Хай комусь аж надто елементарним або навіть смішним може видатись світ із якого ми вийшли а для нас він був і буде джерелом роздумів бо ми жили там де все як нам здається було ближче до самого себе до природи до трав до неба і сонця може навіть ближче до речей складних до тих витоків гармонії що їх так нервово й болісно шукає людина сучасна. (О.Гончар). 2. Коли ж обертаюсь я часом до криниці з якої пив колись воду і до моєї білої привітної хатини і посилаю їм у далеке минуле своє благословення я роблю ту лише “помилку” яку роблять і робитимуть скільки й світ стоятиме душі народні живі всіх епох і народів згадуючи про незабутні чари дитинства. (О.Довженко).
Варіант 4.
1. Юна переповнена мріями душа знаходила відраду і в тому елементарному світі де найскладнішою машиною була прядка де пломінчик на rнотику був єдиним неоном ваших осінніх ночей де взимку сміливий маляр-мороз малював по вікнах буйні свої вітражі білі розмашисті папороті лілеї химерне квіття тропіків.(О.Гончар). 2. Здавалося хвилинами що сонце осередок світу та життя сховалося сьогодні між мереживом гілок і листя яблунь груш і черешень щоб зробити осередком справжнього духовного життя і людяності та душевного тепла і молодечого захоплення цю русяву істоту яка себе називала мавкою. (О.Турянський).
Варіант 5.
1.Моя любов до тебе Україно це відданість бійця будівника це ласка щирість відданого сина (Р.Братунь). 2. Мільйони нервів і найтонших нервинок мене зв’язують з своїм народом з усіма народами з усім людством з усім світом і Всесвітом з минулим сучасним і майбутнім (М.Шумило). 3. Хотів би я сином назватись твоїм зажурена тиха старенька узбечко (Д.Павличко). 4. Підеш тією стежкою глянеш кругом себе і скрізь бачиш зелене море верб садків конопель соняшників кукурудзи та густої осоки (І.Нечуй-Левицький).
Варіант 6.
1.Сонце одходило до спокою червоним світом обдаючи землю (П.Мирний). 2. Іду дорогами весни і посилаю привіт сонцю квітам коханню (С.Бурлаков). 2. Десь за річкою горіло в шибці жевріло переливалось палахкотіло (О.Гончар). 3. Снопи пшениці і жита янтарні качани кукурудзи яблука і помідори рясні грона винограду налиті зеленим соком і сонцем все розповідало про родючу українську землю (І.Цюпа). 4. У того отамана було два сини Олекса й Марко гарні соколи відважні потіха батька й надія неньки України (С. Ярошинська).
Варіант 7.
1.Україна Ось вона барвиста і яскрава втілилась в цьому райдужному палаці прикрашеному золотим колоссям (І.Цюпа). 2. Савко Гордієнко безвусий голова з гострим обличчям подивився у вікно і підійшов до натовпу (М.Хвильовий). 2. Видно не кохання а тільки перший подих і перший туманець його тривожно торкнулися дівочого серця (М.Стельмах). 3. Нам Вітчизну все життя любити від усього серця від душі (О.Ющенко). 4. З одинокої на ціле татарське село кав’ярні дуже добре видно було і море і сірі піски…(М.Коцюбинський).
Варіант 8.
1.Хотілося снів незвичайних марев зелених доріг на ясній землі… (А.Малишко). 2. У цій ролі вона вперше вийшла на сцену вже не як дочка поміщика Адасовського а як молода артистка молодого мандрівного українського театру Марія Заньковецька (В.Минко). 3. Справжній учитель переживав знання як радість особистого прилучення до духовних багатств створених людством (В.Сухомлинський). 4. Учителю стою перед тобою малий вчарований до німоти (Д.Павличко).
Варіант 9.
1.Дні мускулясті та смаглявочолі наповнені черленим сонцем вщерть умиті ніжним первістком-дощем неначе хвилі звуків розлилися (С.Реп’ях). 2. Дід у фільмі “Земля” це мій покійний найдобріший дід Семен Тарасович колишній чумак чесний і незлобний (О.Довженко). 3. Народні месники учасники легендарного підпілля своєю боротьбою вселяли в душі киян полум’яну віру в прийдешнє визволення з усіх сил наближали його (І.Сподаренко). 4. Хустину кинувши на плечі надівши плаття весняне берізка вибігла надвечір і жде чи вітру чи мене (С.Бурлаков).
Варіант 10.
1.Та не лишалося мені образ на тебе земле мила за спалені в окопах дні за тупістю підтяті крила (С.Руданський). 2. Ти мене з дитинства підіймала хліб дала з піснями солов’я відвела доріг мені немало земле зореносице моя!(А.Малишко) 3. Поету кажуть треба знати мову та ще й уміти вправно римувать (В.Симоненко). 4. Другий сусід мій Григорій Шиян вирішив зовсім не покидати своєї старої хати на високім пагорбі над плавнями (О.Довженко).
Варіант 11.
1.Із заходу понад старим певно ще довоєнним кукурудзищем (з-під снігу тільки деінде стирчали поламані зчорнілі стебла) майже над самою землею тягло хмари (Г.Тютюнник). 2. Зрубати ліс та це ж злодійство (О.Донченко). 3. Відмикаю світанок скрипічним ключем (Л.Костенко). 4. І все то те вся країна повита красою зеленіє вмивається дрібною росою (Т.Шевченко).
Варіант 12.
1.Я тебе чекала роки й роки райдугу пускала з рукава на твої засніжені мороки на твої огрознені слова (І.Драч). 2. І мене в сім’ї великій сім’ї вольній новій не забудьте пом’янути незлим тихим словом (Т.Шевченко). 3. Командир третьої обслуги Денис Блаженко високий мовчун з завжди насупленими чорними бровами заявив раптом про своє знайомство з Поліщуком (О.Гончар). 4. І світ великий неозорий належить нам тобі й мені (В.Симоненко).
Варіант 13.
1.В прозорому п’янкому повітрі почепився перший дзвоник весни крихітний жайворонок (Ю.Яновський). 2. І знову в щоденній роботі потяглись у вирій не вертаючись назад пропахлі потом і житнім хлібом дні (М.Стельмах). 3. Усі ясновельможні ці сорти прищеплені до неї до шипшини з її коріння живляться братове! (М.Рильський). 4. Це може навіть і не вірші а квіти кинуті тобі (Л.Костенко).
Варіант 14.
1. В Україну ідіть діти в нашу Україну попідтинню сиротами…(Т.Шевченко). 2. Їду полем бур’янищами раз по раз обминаючи глибокі вирви з-під снарядів ледве не вщерть налиті каламутною талою водою відлига вже третій день і прислухаюсь до туману (Г.Тютюнник). 3. Від землистого щільника ледь пахло воском та ще здається нектаром польових квітів (Є.Гуцало). 4. Неправдою весь світ пройдеш та назад не повернешся (Н.тв.).
Варіант 15.
1.Передосінній сум тече по тихих стовбурах і затікає жовтизною у листя міддю в жолудя огнем у горобину (М.Стельмах). 2. В години радості і смерті в труді печалі та в бою люблю залізну і уперту вітчизну зоряну мою (Л.Первомайський). 3. Та в прекраснім житті важкому будуть завжди сіять мені в душу повну вітрів і грому сіруватих очей вогні (В.Симоненко). 4. Україно моя напливає загрозлива туча і дзюбаті шуліки з чужої як смерть сторони (А.Малишко).
Варіант 16.
1. Місяченьку Наш голубчику Ходи до нас вечеряти (Т.Шевченко). 2. Люди на палубі мов зачаровані мовчки дивляться вгору (О.Довженко). 3. Нічний туман наповнював по вінця оболоні повисав над річкою а вранці рожево клубочив і танув у високості…(В.Дрозд). 4. Тільки рідне слово виплекане твоїм родом і народом має таємничу здатність тримати людину у повноті її історичного і духовного життя (І.Драч).
Індивідуальне науково-дослідне завдання
1. Складіть пам’ятку для учнів 5 класу «Основні правила ведення діалогу» (5 балів).
2. Напишіть реферат на одну із тем (14 балів).
Ø Система видільних розділових знаків сучасної української мови.
Ø Система віддільних розділових знаків сучасної української мови.
Ø Цитата як засіб передачі чужого мовлення.
Ø Стилістичне використання цитат (твір доберіть самостійно).
Ø Непряма мова як засіб передачі чужого мовлення.
Ø Особливості текстотворення в сучасній українській мові.
Контрольна робота (диктант із граматичним завданням)
Варіант 1
1. Дати обґрунтовану відповідь на запитання. Відповідь проілюструвати прикладами.
Які відношення встановлюються у складносурядних реченнях, частини яких поєднані парними сполучниками?
2. Переписати речення, поставити розділові знаки, зробити їх синтаксичний аналіз.
1.Хороша в зірок мова багата і ясна та тільки невідома філологам вона (Л. Укр.). 2. Майже нечутно зривалася шелестіла пісня на устах Безсмертного як нечутно падали з воза на дорогу краплини його життя (Ст.). 3. Прийшла Покрова сиди чумак дома (Н. тв.). 4. До ставу що закрився гаєм Ідуть дівчата хмари прати І вітер листя розгортає Бо хоче сонце з вільх зірвати (Ант.)
3. Із двох наведених простих речень утворити різні типи складних, схарактеризувати їх.
Пісню співає чисте серце. Вона мене завжди зворушує.
4. Визначити способи відтворення чужого мовлення, схарактеризувати їх. Поставити потрібні розділові знаки.
1. Це Дніпро дядьку? Ні синку се Самара теж козацька ріка (А. Чайковський). 2. Роман «Мати» А. Головка закінчується такими словами Щасти тобі синку на твоїй путі (Підручник). 3. Усі жваво цікавилися яка погода буде в травні цього року.
Варіант 2
1. Дати обґрунтовану відповідь на запитання. Відповідь проілюструвати прикладами.
Чи можуть складносурядні речення з розділовими сполучниками бути багатокомпонентними?
2.Переписати речення, поставити потрібні розділові знаки, зробити їх синтаксичний аналіз.
1.Я домовився вас візьмуть працювати (3б.). 2. Хто в липні жари боїться той узимку не має чим погріться (Н. тв.). 3. Люди не спали проте довкола панувала нашорошена тиша (Панч.). 4. Зліва співали струмки що збігали з гір і кожен з них мав свій голос (Коц.).
3.Із наведених простих речень утворити різних типів складні, схарактеризувати їх.
Прийшов ранок. Пробудилися птахи і щебетом сповнили гаї.
4.Визначити способи відтворення чужого мовлення, схарактеризувати їх. Поставити потрібні розділові знаки.
1. Перші вистави кияни побачили ще на початку сімнадцятого століття в стінах братської школи та Києво-Могилянської колегії пристрасно пояснював своїм друзям Микола. 2. У «Щоденнику» Довженко писав Коли ми не збагнемо краси ми ніколи не зрозуміємо правди ні в минулому ні в сучасному ні в майбутньому. Краса нас всьому вчить. 3.Звідки ти знаєш таку премудрість? Подумаєш! У книжках пишуть і всі так роблять. Хіба це секрет? (Коп.).
Варіант З
1. Дати обґрунтовану відповідь на запитання. Відповідь проілюструвати прикладами.
Які відтінки протиставних відношень виражають сполучники зате, проте, однак? Чи завжди вони відповідають смисловому значенню сполучників а, але?
2.Переписати речення, поставивши розділові знаки, зробити їх синтаксичний аналіз.
1.Захоче людина на голій верховині квіти зацвітуть (Н. тв.). 2. Посієм коло хижки мак-відюк терлич посадимо коло порога та й не приступиться ніяка сила (Л. Укр.). 3. Його збентеженість помітили навіть сусідські хлопчики які щовечора щебетали на подвір'ї (Сим.). 4. Я не моливсь коли в степах широких Брати-солдати падали в ріллю А проклинав убивць і довгі роки Боровсь зі злом бо я людей люблю (Луц.).
3.Із трьох наведених простих речень побудувати різні типи складних, схарактеризувати їх.
Сонце пригрівало сильніше. Земля дихала вільно. Із голубого неба долітав журавлиний клич.
4. Визначити способи відтворення чужого мовлення, схарактеризувати їх. Переписати, поставити розділові знаки.
І. Та-ак зітхнув Дорош. Все можуть зробити людські руки коли захочуть (Тют.). 2. Культура мови це дотримання усталених мовних норм усної і писемної літературної мови а також свідоме цілеспрямоване майстерне використання мовно-виражальних засобів залежно від мети й обставин спілкування Українська мова. Енциклопедія.— К.: Укр. енцикл., 2000. — С. 263. 3. А ви давно були в Полтаві? При школі зимував торік.
Варіант 4
1. Дати обґрунтовану відповідь на запитання. Відповідь проілюструвати прикладами.
За допомогою яких сполучників у складносурядних реченнях виражаються приєднувальні відношення?
2. Переписати речення, поставивши, де потрібно, розділові знаки, зробити їх синтаксичний аналіз.
1. Коли ти йдеш крізь ліс Я хочу стати лісом Щоб доторкнутись кіс Темно-зеленим листом (Лук.). 2. Тут кажуть уночі горять вогні болотні чи світяться корчі зотлілі до трухи (Руд.). 3. Але ж тепер караючись у злі цю істину приймаю за основу без мук немає волі на Землі без волі до людей не прийде Слово (Руд.). 4. Аби було що їсти то й на городі можна сісти (Н. тв).
3. З чотирьох наведених простих речень побудувати різні типи складних, схарактеризувати їх.
Микола задрімав сидячи. Розплющив очі. Вже зовсім розвиднілось. На столі парувала страва.
4. Визначити способи відтворення чужого мовлення, схарактеризувати їх. Переписати, поставити розділові знаки.
1. Що се, що кричить Бертольдо. Гей ловіть співця в'яжіте! (Л. Укр.). 2. Чи не чутно у вас про Кармалюка? Чули ми сподіваємося що й до нас прийде і виручить нас (Із журн.). 3. Тільки з церкви вийшов священик і благав князя щоб дав дозвіл висповідати та причастити людей... (Н.-Л.).
Варіант 5
1. Дати обґрунтовану відповідь на запитання. Відповідь проілюструвати прикладами.
Як відрізнити зіставні відношення від протиставних у складносурядних реченнях?
2.Переписати речення, поставивши розділові знаки, зробити їх синтаксичний аналіз.
1.Кобзар всюди був бажаним гостем він по світу ходить чує що діється і словами чи в пісні розкаже (Панч.). 2. Де-не-де біля вирв сивіє безводний полин або кущиться пахучий чебрець (Гонч.). 3. Просив тебе повчав тебе давно Не смій губити часу дорогого (Підс). 4. Ти без волі підсвідомо і невпевнено гуляв лісом аж поки не починав ховатися за лісовим обрієм тьмяний місяць (Г. Михайличенко).
3. Із наведених простих речень утворити багатокомпонентні складні речення з різними типами зв'язку, схарактеризувати їх.
Настав похмурий задушливий вечір. Важкі хмари затягли все небо. Усе провіщало грозу. Дорогою до Мотронинського монастиря повільно просувалась юрба прочан.
4. Визначити способи відтворення чужого мовлення, схарактеризувати їх. Поставити розділові знаки.
1. Колись Євген Маланюк у вірші «Осінь» проголосив... один закон в державі Творця — Любов (В. Качкан). 2. Тільки часом до хмароньки скажеш ти Ой хмаронько ой чаронько не лети Зірви з мене це листячко Це листячко-намистечко без краси На милую Вкраїноньку віднеси (Олесь). 3. Іван Петрович разом із онуком повернулися додому і спитали бабусю чи готовий вже обід (Газ.).
Варіант 6
1. Дати обґрунтовану відповідь на запитання. Відповідь проілюструвати прикладами.
Які сполучники у складносурядному реченні можуть бути омонімічними?
2. Переписати речення, поставити розділові знаки, зробити їх синтаксичний аналіз.
1. А вітер завихриться в вітах дерево гойдне і в ту ж мить із жалем за втраченим літом обірване листя летить (Луц.). 2. Українському письменникові доводилося тягнути два плуги писати художній твір і разом творити для його Мови (Сух.). 3. Можна знайти в природі півтони Можна життя спинити на півслові Але нема в житті напівціни Але немає в житті напівлюбові (Дем.). 4. У природі ніч існує для того щоб у тиші росло усяке зілля (Ст.).
3. Із наведених простих речень утворити різні типи складних, схарактеризувати їх.
Кожний повинен усвідомити необхідність дбайливого ставлення до природи. Тоді її можна зберегти для майбутніх поколінь.
4. Переписати речення, поставити потрібні розділові знаки. Визначити способи відтворення чужого мовлення, схарактеризувати їх.
1. Я писав у тому листі що незабаром вирвуся із цієї каторги і приїду до тебе в гості (Т. Ш.). 2. Додому додому співало його серце. 3. Сюди мабуть ніколи не залітали степові наші птахи подумав Казаков. А ми залетіли (Гони.).
Варіант 7
1. Дати обґрунтовану відповідь на запитання. Відповідь проілюструвати прикладами.
У яких типах складнопідрядних речень головна й підрядна частини можуть мінятися місцями, а в яких — ні?
2.Переписати речення, поставивши потрібні розділові знаки, зробити
їх синтаксичний аналіз.
1.Веди рахунок своїм літам і соромно тобі буде на старість бажати того чого прагнув замолоду (Н. тв.). 2. Гріх твориться за мить усвідомлення гріха триває вічно (Р. І.). 3. Чим більша любов тим більша рана після зради (Н. тв.). 4. Наша мовна традиція сягає далеких докняжих часів а в період держави Київської Русі сягнула державного творення (Б.Х.).
3. Із наведених простих речень утворити багатокомпонентні складні речення з різними типами зв'язку, схарактеризувати їх.
Час минав. Човен не повертався. Зіпсувався мотор.
4. Переписати речення, поставивши, де потрібно, розділові знаки. Визначити способи відтворення чужого мовлення. Схарактеризувати їх.
1. Петро звернувся до Ісуса Господи а скільки разів я повинен прощати братові моєму коли він провиниться передо мною? Чи до семи разів? Не до семи разів а до сімдесяти разів яр сім (Із журн.).2. Український філософ Г. Сковорода твердив що душа це двигун вічний безперервний рух. Крила її це думка (В. Качкан). 3. Про що ж тобі на завтра урок задали? Про перпетуум-мобіле тату А що ж воно таке? Вічний двигун тату (Тют.).
Варіант 8
1. Дати обґрунтовану відповідь на запитання. Відповідь проілюструвати прикладами.
Як відрізнити порівняльні звороти від складних речень із неповними підрядними порівняльними?
2. Переписати речення, поставивши, де потрібно, розділові знаки, зробити синтаксичний аналіз їх.
1.Після сварки як не мирись а колишньої дружби не буде (Н. тв.). 2. Коли їм сумно хай вони сумують (Кост.). 3. Ти не лякайся-но що свої ніженьки Вмочиш в холодну росу Я тебе вірная аж до хатиноньки Сам на руках донесу (Стар.). 4. Радіймо всі весна прийшла (Вор.).
3. Із наведених простих речень утворити різні типи складних. Схарактеризувати їх.
Достиглі хліба шумлять повним колосом. Фермери зберуть багатий урожай.
4. Переписати речення, поставити потрібні розділові знаки. Визначити способи відтворення чужого мовлення. Схарактеризувати їх.
1. На нашій землі в далекі часи народився «Києво-Печерський патерик» не просто одна з важливих давніх пам'яток української культури а як назвав її історик Михайло Грушевський золота книга українського письменного люду (Сл.). 2. Їхав козак за Дунай Сказав Дівчино прощай Ти конику вороненький Неси та гуляй (С. Климовський). 3. Несамохіть голос піднявся вгору крикнув голосно що слава козацька не вмре не поляже! (Н.-Л.).
Варіант 9
1. Дати обґрунтовану відповідь на запитання. Відповідь проілюструвати прикладами. Які сполучники одночасно вказують на вид підрядного речення і семантико-синтаксичні відношення?
2. Переписати речення, поставивши розділові знаки, зробити синтаксичний аналіз їх.
1.Повиростали наші діти А ми й не встигли постаріти І тільки перша сивина Нагадує що вже весна Давно-давно одголубіла І літа сяючі вітрила Ось-ось за обрії спливуть (Лук.). 2. Одвіку тут цього не знали дива отож чудуються старі й малі (Руд.). 3. Як не зійде сива м'ята із-під снігу Я сльозами розтоплю холодну кригу (Мал.). 4. Нехай я отруєна злою журбою Та в пісні на всяку отруту є лік... (Л. Укр.).
3. Із наведених простих речень утворити багатокомпонентне складне речення з різними типами зв'язку, накреслити його схему.
Подальша розмова між нами була довірлива і жвава. Василина дедалі частіше збивалася на особисте. Це суперечило нашій угоді й домовленості.
4. Визначити способи відтворення чужого мовлення, схарактеризувати їх. Поставити розділові знаки.
1.І тут до командира обороною міста прийшов вусатий чолов'яга у широченних шароварах і з люлькою в зубах і сказав Напишіть листа союзникам і я віднесу його. Як же ти проберешся? Ворог кругом! Піду просто через турецький табір. Я знаю їхню мову і видам себе за турка (Сл.). 2. Вже сама Олена прийшла до Марусі й питається чи вона тут довго буде (Б. Гр.). 3. О мово рідна Золота колиско Де в світі не буваю я 3 тобою серцем, і по-українськи Я вимовляю мамине ім'я (3. Кучерява).
Варіант 10
1.Дати обґрунтовану відповідь на запитання. Відповідь проілюструвати прикладами. Які функції виконує і які семантико-синтаксичні змістові відношення виражає сполучник хоч у складносурядних і складнопідрядних реченнях?
2.Переписати речення, поставивши розділові знаки, зробити синтаксичний аналіз їх.
1.Судьба у батька нещадима війна та голод за плечима (Лук.). 2. Чим більше зробив підліток чим більше особистих духовних фізичних сил вклав він у те щоб рідна земля стала багатшою тим чутливіше ставало патріотичне бачення світу (Сух.). 3. Листя горобини з зеленого стало жовтим а подекуди й червоним так що його важко було відрізнити від ягід (Журн.). 4. То шумів зелений лист то в вінку мінився злотом ряст весняний... (Л. Укр.).
3.Із наведених простих речень утворити багатокомпонентні складні з різними типами зв'язку, схарактеризувати їх.
Вечір був тихий. Угорі займалися маленькі небесні ватри. З-за гори виповзав поволі величезний круглий місяць.
4. Переписати речення, поставити розділові знаки. Визначити способи відтворення чужого мовлення, схарактеризувати їх.
1. Відомий український історик Дмитро Яворницький писав Як за зовнішнім виглядом так і за внутрішніми якостями запорозькі козаки були характерними типами свого народу плечисті ставні міцні сильні на обличчі повні а від літньої спеки й степового повітря смагляві... (Сл.). 2. Годі гримнув батько. Я не дозволю себе ображати навіть рідному синові (Соб.). 3. Грицьку що ти робив? Нічого. А ти Михайле? Та я був коло нього (Н. тв.).
Варіант 11
1. Дати обґрунтовану відповідь на запитання. Відповідь проілюструвати прикладами.
Що є спільного й відмінного між означальними і з'ясувальними підрядними реченнями?
2. Переписати речення, поставивши розділові знаки. Зробити синтаксичний аналіз їх.
1.І така навкруги невимовна краса не любити цю землю їй-богу не можна (Лук.). 2.І котилосьнад лісом Пахуче високе рожеве тепле сонце Як матір'ю спечений хліб (Б. Ол.). 3. А Прометей приніс вогню людині й багато що змінилося у світі (Бровч.). 4. Українська історія багата на великі й героїчні моменти але досить в ній і темних та болючих сторінок що їх воліли б ми часто вирвати і не мати в цій великій книзі з якої народ має вчитися славних і добрих дій (О. Ольжич).
3. Із наведених простих речень утворити багатокомпонентні складні з
різними типами зв'язку, схарактеризувати їх.
Побачивши командира корабля, вахтовий зупинився і хотів доповісти. Під час вахти нічого не сталося. Капітан-лейтенант кивнув йому головою.
4. Переписати речення, поставити розділові знаки. Визначити способи відтворення чужого мовлення, схарактеризувати їх.
1. Точними деталями окреслює автор «Опису України» колективний портрет запорожців Вони добре загартовані легко переносять спеку й холод спрагу й голод невтомні в битвах відважні сміливі чи радше відчайдушні власним життям не дорожать... (Сл.). 2. Слово перше дзеркало духу казав Петрарка а дух не останній водій слова. 3. Мама мені наказували що писанку треба писати з побожними думками відганяючи від себе злість і нечисть (Р. Кобальчинська).
Варіант 13
1. Дати обґрунтовану відповідь на запитання. Відповідь проілюструвати прикладами.
Які безсполучникові складні речення можна перебудувати на складнопідрядні?
1.Переписати речення, поставивши розділові знаки. Зробити синтаксичний аналіз їх.
1.Іде Христина лугом а навколо неї розбризкуються коники й знову невтомно ведуть смичками по струнах своїх крихітних скрипочок (Ст.). 2. Дарма що стояло тихе сонячне безвітря листя тріпотіло на деревах уздовж шляху (См.).3. В душі зберігаю навіки години коли я уперше побачив той край де вшир розмахнувшись в степах України назустріч до моря полинув Дунай (Нагн.). 4. Старий присувається до вікна зазирає всередину й бачить у хаті за столом гості (Коц.).
2. Із наведених простих речень утворити різні типи складних, схарактеризувати їх.
Добре пригріває весняне сонечко. Усе навколо оживає: дерева, трави, комахи.
4. Переписати речення, поставити розділові знаки. Визначити способи відтворення чужого мовлення, схарактеризувати їх.
1. Казав пан кожух дам та слово його тепле (Н. тв.). 2. Він сказав що знає її добре бо якийсь час в молодості з нею працював у газеті (Я. Гоян). 3. Олесь Гончар пише що Леся Українка поряд із Шевченком Франком Панасом Мирним Коцюбинським наполегливо розвивала і зміцнювала нашу сучасну літературну мову. (Із підр.).
Варіант 12
1. Дати обґрунтовану відповідь на запитання. Відповідь проілюструвати прикладами.
За яких умов друга частина безсполучникового складного речення — завжди неповне речення?
2.Переписати речення, поставивши розділові знаки, зробити синтаксичний аналіз їх.
3.Злетіти хоче той вітряк піднятися несила (Лук.). 2. Заграй мені дударику на дуду нехай своє горенько забуду (Н. тв.). 3. А гуси знов ґелґочуть на озерах і пахнуть медом плавні навесні (Б. Мозолевський). 4. Не шутка радуватися коли ти в добрі а радуйся в убожестві бувши (Б. Л.).
3. Із наведених простих речень утворити багатокомпонентні складні з різними типами зв'язку, схарактеризувати їх.
Різні вороги в різні часи мріяли знищити Запорозьку Січ. Січ знову відроджувалася й озивалася до всього світу могутнім реготом хоробрих лицарів. Їм не страшні були ні пан, ні султан, ні король, ні цар. Усіх вони дружно брали на глузи.
4. Визначити способи відтворення чужого мовлення, схарактеризувати їх. Поставити розділові знаки.
1. Боплан розповідає що козаки часто переховують під водою захоплені в турків гармати а коли виникає потреба дістають їх звідти і підсилюють свою артилерію (Сл). 2. Прощай давно нам юність одспівала І вже доріг до неї не знайти (3. Кучерява). 3. Так, О.М. Гвоздєв вважав що «іменник має категорії роду відмінка числа речовинності збірності конкретності абстрактності живого неживого суб'єктивної оцінки» (І. Кучеренко).
Варіант 14
1. Дати обґрунтовану відповідь на запитання. Відповідь проілюструвати прикладами.
Які особливості безсполучникових складних речень з однорідними та неоднорідними частинами?
2.Переписати речення, поставити розділові знаки. Зробити синтаксичний розбір речень.
1. Праворуч від озеречка уже лежали росою прибиті покоси проте ще ніде не манячили копички (Ст.). 2. Земля тарілка що покладеш у неї те й візьмеш (Н тв.). 3. Де звіку знають хлібові ціну там совістю і честю не гендлюють (М. Братан). 4. Було колись в одній країні сумний поет в сумній хатині рядами думи шикував (Л. Укр.).
3. Із наведених простих речень утворити різні типи складних, схарактеризувати їх.
Дихнув вітерець. Ожив засаджений город.
4. Переписати речення, поставити, де потрібно, розділові знаки. Визначити способи відтворення чужого мовлення, схарактеризувати їх.
1. Думала сумна смерека Де краса у мене? Ось у інших розвилося Листячко зелене А я стою однакова Літом і зимою (Павл.). 2. Он бач на небі зорі. А що там над тими зорями? Там інші зорі. Ну а за іншими? Там знову зорі. Немає краю (Вас). 3. Сів на гілці [Кречет] коло Чайки та й питає Чого смутна невесела чому не літає (Пч.).
Варіант 15
1. Дати обґрунтовану відповідь на запитання. Відповідь проілюструвати прикладами.
У чому полягає різниця у вживанні крапки з комою в складносурядному та безсполучниковому складному реченні?
2.Переписати речення, поставити розділові знаки. Зробити синтаксичний розбір речень.
1.Оглянувся в порту вже кипить бій (Гонч.). 2. Хай квітне наша Україна і йде весна! (Б. Ол.). 3. А хто від правди ступить на півметра душа у нього сіра й напівмертва (Кост.). 4.І хоч так мені привітно Та щемить душа сама Я ще літо я ще літо А батьки зима (Дем.).
3.Із наведених простих речень утворити різні типи складних, схарактеризувати їх.
Гуде пташиним співом ліс. Найгучніше в цьому гулі виводить іволга.
4. Переписати речення, поставити розділові знаки. Визначити способи відтворення чужого мовлення, схарактеризувати їх.
1. Мовлю нечутно самими губами Хочу додому хочу до мами (Ос.). 2. Мамко а де наш тато? Знову пішов у зону? Так мої рідні. Спіть. Завтра вже прийде додому (Л. Федін). 3. У статті відомого літературознавця Ф. П. Погребенника про Ольгу Кобилянську сказано що класичним зразком алегоричної мініатюри є її поезія в прозі «Рожі» (Журн).
Варіант 16
1. Дати обґрунтовану відповідь на запитання. Відповідь проілюструвати прикладами.
Які ознаки мають багатокомпонентні складні речення?
2.Переписати речення, поставивши розділові знаки. Зробити синтаксичний розбір їх.
1.Так і в поезії так і в житті людському крізь порох труд і піт крізь сумніви і втому ми здобуваємо свою височину (М. Р.). 2. Будеш ти рости помалу І нікому на поталу Я не дам тебе мій сину Поки ляжу в домовину (Я. Щоголів). 3. Багато міг би розказати вітер але у вітру голос пересох (Кост.). 4. Немає для вчителя більшого щастя ніж бачити своїх учнів вихованими старанними й кмітливими (Газ.).
3.Із наведених простих речень утворити різні типи складних, схарактеризувати їх.
Купчасті волохаті хмари. Низько пливуть вони над дніпровими схилами. Черкають м'якими крилами бані храмів і верхів'я тополь.
4. Переписати речення, поставити розділові,знаки. Визначити способи відтворення чужого мовлення, схарактеризувати їх.
1. Стражденна Мати-Україна почула весну і каже світові устами дочки Ні Я жива Я буду вічно жити (Я. Гоян). 2. А скільки коштує квітка? Не знаю. Спитайте у сонця (Кост.). 3. Олесь Терентійович запитав чи не знаю я як колишній львів'янин цієї справді народної вчительки (Я. Гоян).
Варіант 17
1. Дати обґрунтовану відповідь на запитання. Відповідь проілюструвати прикладами.
Яку мінімальну й максимальну кількість частин можуть мати багатокомпонентні складні речення?
2.Переписати речення, поставити розділові знаки. Зробити синтаксичний розбір речень.
1. Лють нещадно косить злого юнаку згинає плечі А від сміху і в старого сяють очі молодечі. 2. В житті є логіка сувора й суворі виміри народні як не казав ти правди вчора то не повірять і сьогодні (Біл.). 3. Я певен друже ми зустрітись мусимо ми любимо світанки зустрічать (Синг.). 4. Життя приносить іноді дуже приємні подарунки хоч за них доводиться дорого платити (В. Гжицький).
3. Із наведених простих речень утворити багатокомпонентне речення
зі сполучниковим підрядним та безсполучниковим зв'язком. Накреслити
його схему.
Тимко роздягся і ходив за плугом в одній сорочці. На козирку кашкета виблискувало сонце. Іноді він підводив очі й дивився на Галю. Вона плела вінок. Серце його несподівано стискувалось.
4. Переписати речення, поставити розділові знаки. Визначити способи витворення чужого мовлення, схарактеризувати їх.
1. Ну чого тобі Михайлику тихо питається мати й гладить рукою мою голову. Нічого мамо журно затремтів у мене голос. От аби тато скоріше приїхав. Скучив за ним? Скучив (Ст.). 2. Кажуть так що гнів спочатку безум потім каяття (Біл.). 3. У мене так до Щуки Кіт говорить Не соромся кумо будь ласкава Недарма ходить слава Що мастака боїться справа... (Біл.).
Варіант 18
1. Дати обґрунтовану відповідь на запитання. Відповідь проілюструвати прикладами.
Чим відрізняється цитата від власне прямої мови?
2.Переписати речення, поставити розділові знаки. Зробити синтаксичний розбір речень.
1.У тому принадність слова що воно має силу грому й ніжність шовкових трав (М. П.). 2. Пам'ятай ворог твоїх вад твій найкращий друг (Журн.). 3. Людині неупередженій неважко помітити як дедалі зростає престиж української літературної мови і неабияка в цьому заслуга нашого красного письменства (Гонч.). 4. Зима прийде і серця не обманить (М. Р.).
3.Із наведених простих речень утворити багатокомпонентне речення з різними типами зв'язку, накреслити його схему.
Острів називався Лебединим. Восени й навесні його відвідували тисячами а в деякі роки десятками тисяч лебеді. Вони спинялися тут під час своїх мандрівок.
4.Переписати речення, поставити розділові знаки. Визначити способи відтворення чужого мовлення, схарактеризувати їх.
І. Богдан запитав Ти звідки дівчино? З лісів скинула на нього довгасті очі лісовичка. Твій батько лісник? Ні мама. Батька лісокради вбили (Ст.). 2. Олесь Гончар про Стефаника сказав Якби французам такий письменник вони б зробили його світовим генієм на всіх континентах стояли б йому пам'ятники (Загр.). 3. Ви тільки що запевняли Валю ніби Платон Іванович безнадійний ідеаліст (Журн.).
Варіант 19
1. Дати обґрунтовану відповідь на запитання. Відповідь проілюструвати прикладами.
Який спосіб оформлювання чужого мовлення є ефективнішим: пряма чи непряма мова?
2.Переписати речення, поставити розділові знаки. Зробити синтаксичний розбір речень.
1. Тяжко несемо через усю історію хрест своєї долі бо й досі в складних боріннях здобуваємо собі на власній землі і рідну школу і незалежну Україну (Я. Гоян). 2. Це в мене від мами вставати на зорі коли сонце ще й роси не напилося (Журн.). 3. Лебедині білі зграї В небі хмарами летять Навкруги орлині крила Гучно хижо лопотять (Олесь). 4. Дмухнув вітер понад ставом і сліду не стало (Т. Ш.).
3. Із наведених простих речень утворити багатокомпонентне речення
з різними типами зв'язку. Накреслити його схему.
Перепочивали дедалі частіше. Це нас не радувало. Очевидно, зупинка на ночівлю буде не скоро.
4.Переписати речення, поставити розділові знаки. Визначити способи відтворення чужого мовлення, схарактеризувати їх.
1. У мене в серці злиток горя й муки та й ти вже бачу каєшся сповна. І я кладу тобі на плечі руки і говорю Пробач... моя вина (Сим.). 2. Рядки з поезії Івана Франка Лиш боротись значить жить Книги морська глибина давно вже сдали афоризмами. 3. Учитель запитав коли розпочнуться спортивні змагання.
Варіант 20
1. Дати обґрунтовану відповідь на запитання. Відповідь проілюструвати прикладами.
Чи послуговуються цитатами в розмовно-побутовому стилі? В яких ситуаціях етикет не дозволяє вживання цитат?
2.Переписати речення, поставити розділові знаки. Зробити синтаксичний розбір речень.
1.Все рідне для пташати-молодця дрібницею зробилось раптом сущою учора тільки вилупивсь з яйця сьогодні вже гидує шкаралущею (Біл.). 2. Я чую кроків одностайний рокіт І я щасливий що в мільйонах кроків Гримить і мій в єдиному строю (Ос). 3. Ще квітнуть зорі і в діброві зозулі ще не одцвіли (Г. Сев). 4. Чим вище світло стоїть тим далі його видно (Н. тв.).
3.З наведених простих речень утворити багатокомпонентне складне з різними типами зв'язку, накреслити його схему.
Потім підніметься сонце. Зійде туман. Відкриється дивовижна картина. Озеро, оточене зеленим берегом. Далі ліс. Він переходить у густий бір.
4. Переписати речення, поставити розділові знаки. Визначити способи відтворення чужого мовлення, схарактеризувати їх.
1. Юрій Смолич писав про Ярослава Галана що це була людина не тільки чималої політичної сили але й ніжної вдачі гарячого серця і чулої душі. 2. Мати благала сина щоб повертався швидше (Газ.). 3. Ви Ягідко добре орудуєте веслом? Непогано. Мабуть часто рибалили вдома? Не часто але в неділю їздив коли господар пускав (Гонч).
Дата публикования: 2015-01-04; Прочитано: 3259 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!