Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | ||
|
1. Доленко М.Т. та ін. Сучасна українська мова. – К.: Вища школа, 1987. – С. 338-341.
2. Гуйванюк Н.В., Кульбабська О.В. Складні ускладнені речення. Теоретично-практичний блок. – Чернівці: Рута, 2003. – 145 с.
3. Шульжук К.Ф. Складні речення з різними видами зв’язку // Укр. Мова і л-ра в школі. – 1987. – №7. – С. 39–45.
4. Шульжук К.Ф. Семантична структура складного багатокомпонентного речення // Мовознавство. – 1987. – №6. – С.32–38.
5. Шульжук К.Ф. Мовленнєва реалізація моделей складних багатокомпонентних речень // Мовознавство. – 1991. – №3. – С.12–19.
6. Чередниченко І.Г. Період як синтаксична конструкція в сучасній українській мові // Укр. Мова і л-ра в школі. – 1957. – №2. – С. 29–35.
Стислий зміст лекції
Багатокомпонентні складні речення з різними видами зв’язку
Складні речення можуть являти собою або елементарні конструкції, що складаються тільки з двох предикативних частин, або неелементарні (багатокомпонентні), які складаються з трьох і більше частин. Такі структури широко функціонують в українській мові, вони компактні за будовою, економні у використанні мовного матеріалу, на них легше зосередити увагу, сприймати їх зміст у цілому. Все це свідчить про те, що такі структури часто використовуються в живому усному, а особливо писемному мовленні, заслуговують на детальне вивчення специфіки, будови їх, особливостей граматичних форм, можливостей та обсягу семантичного наповнення.
У мовленні не так уже й часто зустрічаються складні речення, так би мовити класичного зразка, в яких предикативні частини поєднані лише одним видом зв’язку. На жаль, в українському мовознавстві такі речення досі залишаються не до кінця дослідженими.
Складна синтаксична конструкція являє собою речення з різним граматичним зв’язком між предикативними частинами. За значенням і характером змістових відношень предикативні частини всередині такого речення групуються в складніші одиниці, які називаються компонентами або блоками, а компоненти об’єднуються в одне ціле й складають речення. Такі речення властиві мові художньої літератури, публіцистичному та науковому функціональним стилям мовлення. Вони досить різноманітні з погляду можливих поєднань їх предикативних частин, проте серед складних синтаксичних конструкції можна виділити кілька типів:
1) з сурядністю і підрядністю;
2) з сурядністю і безсполучниковим зв’язком;
3) з підрядністю і безсполучниковим зв’язком;
4) з сурядністю, підрядністю та безсполучниковим зв’язком.
1. Найпоширенішими із відзначених конструкцій є складні синтаксичні конструкції з сурядним і підрядним зв’язком. Серед цих речень відзначаються такі різновиди:
а) дві чи більше сурядних частин поширюються однією, спільною для них підрядною частиною, наприклад: Така там була температура, і так мене проймало парою, що я відчув себе здоровішим (Ю.Яновський);
б) з двох або кількох сурядних частин лише одна має підрядну чи підрядні частини:
І день іде, і ніч іде,
І голову схопивши в руки,
Дивуєшся, чому не йде
Апостол правди і науки (Т.Шевченко;
в) у кожній з двох чи кількох сурядних частин є підрядна: Ніхто нам не збудує держави, коли ми її самі не збудуємо, і ніхто з нас не зробить нації, коли ми самі нацією не схочемо бути (В. Липинський).
У художній літературі, щоправда зрідка, трапляються випадки вживання складних синтаксичних конструкцій з сурядністю і безсполучниковим зв’язком: Минула ніч, настав уже й день, а ніякого розпорядження ні від кого не поступало (П.Панч).
Порівняно рідко зустрічаються також складні синтаксичні конструкції, в яких предикативні частини поєднані між собою підрядністю і безсполучниковим зв’язком: Навесні лівий берег затоплюється водою, вона не сходить і тоді, коли беруться пухнастим листячком верби та вільхи, затоплені тією водою чи не по верхівки (Є.Гуцало).
Досить рідко, переважно в художньому стилі, зустрічаються складні синтаксичні конструкції, в яких предикативні частини поєднані сурядним, підрядним і безсполучниковим зв’язком: Вільно і широко розляглись зелені поля; не тіснили їх похмурі ліси, не давили високі гори, і далеко-далеко сягало око впродовж ланів та невеличких гайків, що зеленими вершечками виглядали з ярів та балок (В.Винниченко).
У граматиці “ період ” – це особлива синтаксична конструкція, побудована з гармонійно організованих частин, які, замикаючись у коло, створюють у логічному та інтонаційному плані цілком завершену і своєрідну одиницю мови. З боку змісту період характеризується розгорненим викладом теми, а з боку форми – впорядкованим розташуванням компонентів і ритмічністю [Коваль А.П. Практична стилістика сучасної української мови – К., 1987]. Наприклад: Подивишся в таку пору на небо мальоване, закидане лебединими хмарами, крізь які пробивається голубінь, поглянеш на землю милу, закидану снігом, що подзвонює першими блакитними струнками, – і не знаєш, де починається і де закінчується Всесвіт і де ти знаходишся в ньому (М.Стельмах). Період складається з кількох предикативних одиниць і характеризується повнотою та завершеністю думки. Інтонаційно, при читанні, таке речення розпадається на дві виразно окреслені частини, для першої з яких властива рівномірна інтонація переліку однорідних синтаксичних елементів з помітним поступовим підвищенням. Потім, виразна пауза перед другою частиною, в якій дається узагальнення попередньо сказаного. На місці розпаду періоду на дві частини ставиться кома і тире, іноді крапка з комою.
Дата публикования: 2015-01-04; Прочитано: 1413 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!