Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | ||
|
1. Грипас Н.Я. Робота над текстом на уроках української мови в 4-6 класах. – К., 1988. – 112 с.
2. Мельничайко В.Я. Лінгвістика тексту в шкільному курсі української мови. – К., 1986. – 168 с.
Стислий зміст лекції
Текст (лат. tехtum – зв'язок, поєднання, тканина) – об'єднаний і змістом, і граматично писемний чи усний мовленнєвий масив, основними показниками якого є зв'язність і цілісність.
Мінімальний словесний масив складається з послідовно розміщеної сукупності речень, об'єднаних у тематичну і структурну цілісність.
Отже, текст має такі ознаки: цілісність, зв'язність, структурну організованість, завершеність.
Найменшою реальною одиницею тексту є складне синтаксичне ціле, яке в сучасному мовознавстві називають ще надфразною єдністю, прозовою строфою.
Складне синтаксичне ціле (надфразна єдність) – це об'єднання пов'язаних змістом і будовою двох або більше речень у композиційно-синтаксичну конструкцію.
Складне синтаксичне ціле має такі ознаки: а) є одиницею найвищого рівня, що являє собою об'єднання самостійних речень у більші відрізки мовлення; б) до його складу входять різні за структурою речення, що об'єднуються інтонацією та іншими засобами зв'язку (лексичними, морфологічними, синтаксичними); в) окремі речення у складному синтаксичному цілому становлять структурно-семантичну єдність і мають смислову завершеність; г) ця єдність ґрунтується на спільності теми, яку розкриває кожне з наступних речень; д) має ритмомелодійну оформленість: паузи між окремими реченнями цього утворення приблизно однакові, в кінці—значна пауза і зниження тону; є) перше речення є своєрідним зачином, а всі інші розгортають тему.
Отже, складне синтаксичне ціле – це поєднання в одне ціле низки речень, що характеризуються відносною завершеністю теми, єдністю думки й тісною структурною пов'язаністю всіх компонентів: Людина, яка втрачає свій корінь, подібна до підточеного дерева. Якщо людина знає свій корінь і живиться його соками, тоді вона має життєдайну силу, закладену в насінні і в корінні. Тоді й повітря, яким вона дихає, видаватиметься їй цілющим, і земля, на якій зростає людина, буде дорожчою. Люди, пам'ятайте про свій корінь. Бо без коріння немає й крони, без крони немає плоду, а без плоду немає насіння... (І. Цюпа).
Наведене складне синтаксичне ціле вирізняється смисловою завершеністю. Перше речення є зачином, друге, третє, четверте й п'яте послідовно розгортають тему, названу в першому реченні. Крім змістової пов'язаності, речення у складі цього цілого поєднуються за допомогою таких структурних засобів: повторення слова людина; вживання особового займенника вона, прислівника тоді, співвідношення видо-часових і способових форм дієслів-присудків: у формі теперішнього часу недоконаного виду та формі наказового способу.
СТРУКТУРНІ ТИПИ СКЛАДНИХ СИНТАКСИЧНИХ ЦІЛИХ
Залежно від способу зв'язку між реченнями, що утворюють складне синтаксичне ціле, розрізняють два основні його структурні типи:
1) складне синтаксичне ціле з паралельним зв'язком компонентів;
2) складне синтаксичне ціле з ланцюговим зв'язком компонентів.
За паралельного зв'язку речення відносно самостійні, не пов'язані граматично з іншими; вони поєднані між собою лише смисловими відношеннями, що випливають із семантичної структури тексту. Паралельні зв'язки між частинами ґрунтуються На смислових відношеннях переліку, зіставлення або протиставлення. Таке складне синтаксичне ціле використовують для опису послідовно змінюваних, незалежних одна від одної подій, станів, картин чи дій, що відбуваються водночас:
Осінь. Дерева ронять листя, трава й квіти в'януть, сохнуть, насіння їхнє на землю осипається. Тварини також до зими готуються. Мандрівні птахи збираються у великі зграї, щоб летіти у вирій. Маленькі звіринки запасають у своїх коморах їжу, лагодять і утеплюють свої житла та самі зодягаються в теплу зимову шубку. Комахи під кору дерев у різні щілинки ховаються. Так усе живе — і рослини, і тварини — готується до довгої та холодної зими (В. Чапліна). Тут кожне речення самостійне. Перше речення є зачином, наступні характеризуються синтаксичним паралелізмом.
Речення, пов'язані ланцюговим зв'язком, характеризуються меншою самостійністю. Семантичної цілісності складного синтаксичного цілого за такого зв’язку досягають за допомогою повторення окремих елементів або заміщення щ займенниками. Речення ніби проникають одне в одне, розкриваючи тему: Буває, що затихають нарівні звуки якоїсь мови, вона перестає бути засобом усного спілкування. Така мова зберігається лише в пам'ятках давнього письменства. Такою мовою є, наприклад, давньогрецька. Мова немовби вмирає і заховує свою красу у нетлінних творіннях художників слова. Тому називають її мертвою. Але подібний стан іноді є відносним. Бо деякі мертві мови продовжують життя в сучасних мовах, мовах-нащадках, що розвивалися на їхній основі (І. Вихованець).,
У межах складного синтаксичного цілого можуть сполучатися паралельний і ланцюговий зв'язки, це так зване змішане складне синтаксичне ціле: Стояла середина серпня, якраз та пора, коли найліпше ловити рибу, бо вона нарозкошувалася за весну й виросла за літо. Туман не був густий, безпросвітний і холодний, а легкий, сизий і теплий.
Дата публикования: 2015-01-04; Прочитано: 993 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!