Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Державна реєстрація юридичної особи



Початок підприємницької діяльності настає з моменту державної реєстрації суб'єктів підприємництва та набуття ними прав юридичної особи. Ця процедура важлива для підприємця, оскільки на цій стадії він вперше проходить "школу виживання", стикаючись із різними проявами функціонально-інституціонального середовища підприємництва.

В Україні існують прямі (адміністративні) і непрямі (економічні) методи державного регулювання підприємницької діяльності. Через прямі методи держава здійснює безпосередній вплив на господарюючі об'єкти шляхом прямого наказу компетентного органу, дачі розпоряджень, встановленні квот, тарифів, що є необхідними до виконання. До прямих методів належать: державна реєстрація; ліцензування, патентування, квотування; сертифікація, стандартизація; регулювання цін та тарифів; застосування нормативів та лімітів; матеріально-технічна підтримка підприємців; інформаційне, кадрове та науково-методичне забезпечення підприємців, безпосереднє введення податкових пільг для малих фірм, виділення бюджетних коштів для пільгового фінансування їх перспективних інвестиційних проектів, надання у безоплатне користування або оренду малим підприємствам державного майна тощо.

Система державної реєстрації суб'єктів господарювання постійно вдосконалюється, запроваджуються нові технології, вводяться в дію нові законодавчі акти. Так уже в 1991 році був введений в дію Закону України "Про підприємництво", в якому статтею 8 регулювалась процедура реєстрації. В той період ще не було створено єдиної системи державної реєстрації суб'єктів господарювання, тому існував ряд проблем при проведенні реєстраційних процедур, а саме: не було встановлено чіткого переліку документів, відсутня процедура реєстрації змін до установчих документів юридичних осіб, значний термін реєстрації (місяць).

Покращенню ситуації в сій сфері сприяло прийняття Положення "Про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності" від 29 квітня 1994 року, а згодом і прийняття Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" від 15 травня 2003 року. Останній Закон став підґрунтям запровадження національної системи реєстрації суб'єктів господарювання за принципом "єдиного вікна", а також Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, запровадження електронного документообігу, що в свою чергу створило умови для інтеграції України у світовий інформаційний простір, а саме до Європейського Бізнес Реєстру.

Технологічно набуття прав суб'єкта підприємництва включає такі стадії:

1. Проводяться збори засновників, на яких приймається рішення про створення підприємства відповідного статусу та організаційної форми. Ця стадія завершується оформленням протоколу про рішення зборів і це один із перших документів, які підприємець кладе в попередньо підготовлену папку.

2. Формуються засновницькі документи залежно від організаційно-правової форми майбутнього підприємства.

3. В установі банку відкривається тимчасовий рахунок для внесення певної частки СК для майбутніх суб'єктів підприємництва, які планують його утворення, а у філії Ощадбанку вноситься плата за державну реєстрацію, підтверджена відповідною квитанцією.

4. Нотаріально засвідчуються підписи засновників на засновницьких документах.

5. Проводиться резервування найменування юридичної особи, яке має містити інформацію про її організаційно-правову форму та назву.

Засновник (засновники) юридичної особи має право зарезервувати найменування юридичної особи строком на два місяці, а для відкритих акціонерних товариств строком на дев'ять місяців. Засновник (засновники) юридичної особи повинен вказати у заяві про резервування найменування юридичної особи повне найменування юридичної особи, під яким він (вони) мають намір її зареєструвати.

Увага! Для резервування найменування юридичної особи державному реєстратору подаються такі документи: - заяву встановленого зразка про резервування найменування юридичної особи (форма заяви представлена в додатку) - документ, що підтверджує внесення плати за проведення резервування найменування юридичної особи.

Державному реєстратору забороняється вимагати додаткові документи для проведення резервування найменування юридичної особи, якщо вони не передбачені чинним законодавством. Якщо документи для проведення резервування найменування юридичної особи подаються засновником юридичної особи або уповноваженою ним особою особисто, державному реєстратору додатково пред'являються паспорт та документ, що засвідчує його (її) повноваження. Документи, які подані для проведення резервування найменування юридичної особи, приймаються за описом, копія якого в день надходження документів видається (надсилається рекомендованим листом з описом вкладення) засновнику юридичної особи або уповноваженій ним особі з відміткою про дату надходження документів. Дата надходження документів для проведення резервування найменування юридичної особи вноситься до журналу обліку реєстраційних дій.

Увага! Резервування найменування юридичної особи здійснюється протягом трьох робочих днів із дати надходження документів

У разі відсутності в Єдиному державному реєстрі найменування юридичної особи тотожного тому, яке зазначено в заяві про резервування найменування юридичної особи, державний реєстратор вносить до Єдиного державного реєстру запис про резервування найменування юридичної особи і видає (надсилає рекомендованим листом) засновнику юридичної особи або уповноваженій ним особі довідку з Єдиного державного реєстру про резервування найменування юридичної особи, яка дійсна протягом строку резервування. Дата внесення до Єдиного державного реєстру запису про резервування найменування юридичної особи є датою резервування найменування юридичної особи. Якщо протягом строку резервування до Єдиного державного реєстру не буде внесено запис про державну реєстрацію юридичної особи або про державну реєстрацію змін до установчих документів, що пов'язані із зміною найменування юридичної особи відповідно до найменування, яке зарезервоване, запис про резервування найменування юридичної особи повинен бути виключений з Єдиного державного реєстру протягом наступного робочого дня після закінчення строку резервування. У разі наявності в Єдиному державному реєстрі найменування юридичної особи тотожного тому, яке зазначено в заяві про резервування найменування юридичної особи, державний реєстр протягом певного строку, видає (надсилає рекомендованим листом) засновнику юридичної особи або уповноваженій ним особі повідомлення встановленого зразка про відмову в резервуванні найменування юридичної особи. Плата за проведення резервування найменування юридичної особи в такому випадку не повертається.

Увага! За проведення резервування найменування юридичної особи справляється плата в розмірі двох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян

Кошти, які одержані за резервування найменування юридичної особи, спрямовуються на фінансування видатків, що пов'язані з веденням Єдиного державного реєстру. Документом, що підтверджує внесення плати за резервування найменування юридичної особи, є копія квитанції, виданої банком, або копія платіжного доручення з відміткою банку.

6. Проводиться державна реєстрація майбутнього суб'єкта підприємництва на підставі Законів України: "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" та "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення процедури започаткування підприємництва" від 21.04.2011 р. № 3263-VI.

Державна реєстрація проводиться за принципом "одного вікна", роль якого виконує державний реєстратор.

Державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців проводиться державним реєстратором виключно у виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або у районній, районній у містах Києві та Севастополі державній адміністрації за місцезнаходженням юридичної особи або за місцем проживання фізичної особи-підприємця.

Увага! Для проведення державної реєстрації юридичної особи засновник (засновники) або уповноважена ним особа повинні особисто подати державному реєстратору (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи: - заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації юридичної особи; - копію рішення засновників або уповноваженого ними органу про створення юридичної особи у випадках, передбачених законом; - два примірники установчих документів; - документ, що засвідчує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації юридичної особи.

У разі, якщо проводиться резервування найменування юридичної особи, крім документів цих, додатково подається чинна довідка з Єдиного державного реєстру про резервування найменування юридичної особи. У випадках, що передбачені законом, крім документів, додатково подається (надсилається) копія рішення органів Антимонопольного комітету України або Кабінету Міністрів України про надання дозволу на узгоджені дії або на концентрацію суб'єктів господарювання.

Якщо документи для проведення державної реєстрації подаються засновником або уповноваженою ним особою особисто, державному реєстратору додатково пред'являються паспорт та документ, що засвідчує його (її) повноваження. Дата надходження документів для проведення державної реєстрації юридичної особи вноситься до журналу обліку реєстраційних дій.

Державний реєстратор має право залишити без розгляду:

- документи, подані за неналежним місцем проведення державної реєстрації;

- документи, які не відповідають вимогам;

- документи, подані не в повному обсязі.

Державний реєстратор за відсутності підстав для залишення документів, які подані для проведення державної реєстрації юридичної особи, без розгляду зобов'язаний перевірити ці документи на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи. Перевірка на відсутність підстав для відмови, здійснюється з використанням відомостей з Єдиного державного реєстру.

За відсутності підстав для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи державний реєстратор повинен внести до реєстраційної картки на проведення державної реєстрації юридичної особи ідентифікаційний код замовника відповідно до вимог Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України та внести до Єдиного державного реєстру запис про проведення державної реєстрації юридичної особи на підставі відомостей цієї реєстраційної картки.

Увага! Дата внесення до Єдиного державного реєстру запису по проведення державної реєстрації юридичної особи є датою державної реєстрації юридичної особи.

Строк державної реєстрації юридичної особи не повинен перевищувати три робочих дні з дати надходження документів для проведення державної реєстрації юридичної особи.

Увага! Із 1 травня 2011 р. при реєстрації нових суб’єктів господарської діяльності їм перестали видавати свідоцтва про державну реєстрацію, на зміну яким прийшли виписки та витяги з держреєстру.

Положенням про порядок надання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб - підприємців, затвердженим наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва від 20.10.2005 р. № 9 зареєстрованим в Міністерстві юстиції Україну 28.10.2005 р. за № 1294/11574 (далі — Положення) визначено поняття " виписка" — це документ, що містить відомості про юридичну особу або фізичну особу — підприємця, яка подала запит про її видачу.

Витяг — це документ, що містить відомості про юридичних осіб або фізичних осіб — підприємців за критерієм пошуку, зазначеним у запиті (пункт 5 Положення).

Пунктом 2.2 Положення встановлено, що для отримання виписки з Єдиного державного реєстру запит подається державному реєстратору за місцезнаходженням або місцем проживання запитувача.

Відповідно до наказу Держкомпідприємництва «Про розмір та порядок внесення плати, що справляється за одержання витягу та довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.02.2006 р. за № 165/12039, розмір плати за отримання витягу з Єдиного державного реєстру становить три неоподатковувані мінімуми доходів громадян. За кожний аркуш інформації на бланку встановленого зразка справляється плата в розмірі 20 відсотків одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.

Статтею 21 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців» установлено, що за отримання виписки з Єдиного державного реєстру справляється плата в розмірі одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян. Не справляється плата за отримання виписки з Єдиного державного реєстру при проведенні державної реєстрації фізичної особи — підприємця; зміні у відомостях про фізичну особу— підприємця, що містяться в Єдиному державному реєстрі; припиненні підприємницької діяльності фізичної особи — підприємця за судовим рішенням про визнання фізичної особи — підприємця банкрутом, а також при внесенні до Єдиного державного реєстру судового рішення про скасування державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи — підприємця.

У зв’язку з цим нововведенням, резонно виникає запитання, чи можуть суб'єкти господарювання, які пройшли держреєстрацію до 07.05.2011 p., як і раніше, підтверджувати свій статус копією свідоцтва про державну реєстрацію, чи тепер єдиний спосіб зробити це - пред'явити витяг або виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців?

Раніше, питання державної реєстрації суб’єктів господарювання були парафією Держкомпідприємництва. Створення Державної реєстраційної служби було передбачено Указом Президента України «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» від 09.12.2010p. № 1085/2010 (див. «Податки та бухгалтерський. облік», 2010, № 101), у межах виконання якого 23.05.2011 р. на офіційному сайті Держкомпідприємництва з'явилася інформація про передачу Комітетом усіх своїх функцій з реалізації державної політики у сфері реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Державній реєстраційній службі. Закон № 3205 не передбачає необхідності заміни свідоцтва про держреєстрацію на виписку або витяг з Єдиного держреєстру, а також не встановлює заборону та не обмежує строк використання суб'єктом господарювання свідоцтва про державну реєстрацію, яке в нього є.

Спрощення заняття підприємницькою діяльністю для суб'єктів господарювання, які тільки проходять держреєстрацію, не повинно призводити до погіршення становища тих, що вже діють. До того ж, вони не потрапили до переліку суб'єктів, які можуть отримати виписку або витяг з Єдиного держреєстру безоплатно (про що, власне, Державна реєстраційна служба також нагадує в листі, що коментується: за отримання виписки з Єдиного держреєстру сплачується 17 грн., за отримання витягу — 51 грн.). Це може свідчити про те, що законодавець виходив з відсутності необхідності отримання ними подібного документа, допускаючи можливість використання свідоцтва про держреєстрацію. Вимоги ж про надання виписки з Єдиного держреєстру поширюються лише на тих суб'єктів господарювання, які створені після 07.05.2011 p., або відомості про яких у Єдиному держреєстрі змінювалися після зазначеної дати. Про те, що ДПАУ займає аналогічну позицію, непрямо свідчив її лист від 17.05.2011 р. № 13663/7/29-1017. Як бачимо, Державна реєстраційна служба також підтримала такі висновки.

Однак, відстояти подібну точку зору на практиці буде вкрай складно. Формально з 07.05.2011 р. усі нормативно-правові акти, які раніше вимагали надання копії свідоцтва про держреєстрацію та до яких після набуття чинності Законом № 3205 було внесено зміни, висувають єдині вимоги до всіх суб'єктів господарювання (незалежно від дати їх держреєстрації) надавати виписку або витяг з Єдиного держреєстру.

У цьому плані найбільш ліберальні приписи містить Податковий кодекс України: згідно з п. 177.8 при виплаті Підприємцю доходу для неутримання податку на доходи потрібно отримати від нього копію документа, що підтверджує його реєстрацію суб'єктом підприємницької діяльності. Наведене формулювання дозволяє говорити про можливість надання як копії виписки або витягу, так і копії свідоцтва про держреєстрацію, Причому в такій редакції (запровадженій Законом № 3609) норма діє тільки з 06.08.2011 р. До цього формулювання було куди менш вдалим і вимагало від фізосіб-підпрйємців для необкладення їх доходів податком на доходи фізичних осіб у джерела виплати надання виписки або витягу з Держреєстру.

Важливим нововведенням є можливість провадити державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб –підприємців в електронному вигляді. Наказом Мін'юсту від 19.08.2011 р. №2010/5 затверджено Порядок, яким установлено загальні принципи подання електронних документів для проведення держреєстрацйії суб’єктів господарювання з використанням телекомунікаційних мереж загального користування та обігу цих документів;

Запроваджується доступ фізичних осіб та юридичних осіб до відомостей Єдиного державного реєстру через веб-сайт ЄДР.

Державний реєстратор перевіряє наявність електронних документів для проведення державної реєстрації юридичної особи або фізичної особи — підприємця за допомогою програмного забезпечення ведення Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців не рідше двох разів на день (у першій та другій половині робочого дня).

Під час відкриття державним реєстратором електронних документів для проведення державної реєстрації юридичної особи або фізичної особи — підприємця заявнику автоматично надсилається повідомлення про підтвердження факту одержання електронних документів державним реєстратором у електронній формі.

Державний реєстратор здійснює розгляд електронних документів та проводить державну реєстрацію юридичної особи або фізичної особи — підприємця у порядку, установленому Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців».

Електронні документи розглядаються у порядку черговості їх надходження.

Повідомлення про підтвердження факту одержання електронних документів державним реєстратором, про залишення поданих документів без розгляду та про відмову у проведенні державної реєстрації надсилаються заявнику в електронній формі.

Виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців надсилається заявнику у вигляді електронного документа та на паперовому носії за вказаною заявником адресою рекомендованим листом.

Примірник оригіналу установчих документів з відміткою державного реєстратора про проведення державної реєстрації юридичної особи видається (надсилається рекомендованим листом) заявнику після проведення державної реєстрації юридичної особи, але не пізніше наступного робочого дня здати отримання від заявника примірника оригіналу установчих документів.

Повідомлення про залишення поданих документів без розгляду та про відмову у проведенні державної реєстрації, виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців засвідчуються електронним цифровим підписом державного реєстратора.

Повідомлення про залишення поданих документів без розгляду та про відмову у проведенні державної реєстрації на паперовому носії видається (надсилається) державним реєстратором заявнику на підставі відповідної заяви протягом трьох робочих днів з дня отримання такої заяви.

Порядок передачі державному реєстратору ідентифікаційних кодів Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України для внесення їх до реєстраційної картки визначається спеціально уповноваженим органом з питань державної реєстрації та спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері статистики.

Державний реєстратор після внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації юридичної особи зобов'язаний сформувати реєстраційну справу, в якій, зокрема, будуть зберігатися документи, що подаються для проведення державної реєстрації, тобто, один екземпляр оригіналів установчих документів, документи, що подаються для проведення державної реєстрації змін до установчих документів та інші.

Відомості про юридичну та фізичну особу-підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток.

В Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості щодо юридичної особи:

- повне найменування юридичної особи та скорочене у разі його наявності;

- ідентифікаційний код юридичної особи;

- форма власності;

- організаційно-правова форма;

- місцезнаходження юридичної особи;

- перелік засновників (учасників) юридичної особи, у тому числі ім'я, місце проживання, ідентифікаційний номер фізичної особи-платника податків, якщо засновник - фізична особа; найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код, якщо засновник - юридична особа;

- основні види діяльності;

- прізвище, ім'я та по батькові осіб, які мають право вчиняти юридичні діївід імені юридичної особи без довіреності, у тамучисліпідписувати договори, їх ідентифікаційні номери фізичних осіб - платників податків;

- дані про наявність обмежень щодо представництва від імені юридичної особи;

- дані про розмір статутного фонду (статутного або складеного капіталу), у тому числі частки кожного із засновників (учасників) а також розмір сплаченого статутного фонду (статутного або складеного капіталу) на дату проведення державної реєстрації та закінчення його формування;

- дата та номер запису про проведення державної реєстрації юридичної особи, дати та номери записів про внесення змін до нього;

- підстави для відмови у проведенні державної реєстрації;

- серія та номер свідоцтва про державну реєстрацію, дата видачі або заміни свідоцтва про державну реєстрацію;

- дані про установчі документи, дати та номери записів про внесення змін до них;

- підстави для відмови у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів;

- дата та номер запису про скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи;

- дані про дату постановки на облік та дату зняття з обліку в органах статистики, державної податкової служби. Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування;

- дані про відокремлені підрозділи юридичної особи;

- дані про перебування юридичної особи в процесі припинення, зокрема, дата реєстрації рішення засновників (учасників) уповноважених ними органів про припинення юридичної особи, відомості про комісію з припинення (ліквідатора, ліквідаційну комісію тощо);

- дата та номер запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи, підстава для його внесення;

- дата та номер запису про відміну державної реєстрації припинення юридичної особи, підстава для його внесення;

- місце проведення державної реєстрації, а також місце проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом;

- місцезнаходження реєстраційної справи;

- дані про видачу виписок, витягів, довідок із Єдиного державного реєстру;

- прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, що внесла до Єдиного державного реєстру запис про державну реєстрацію юридичної особи, внесла зміни до цього запису або внесла запис про державну реєстрацію припинення юридичної особи;

- дата передачі реєстраційної справи до державної архівної установи, адреса її знаходження.

7. Державний реєстратор не пізніше наступного робочого дня з дати державної реєстрації юридичної особи зобов'язаний передати відповідним органам статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування повідомлення про проведення державної реєстрації юридичної особи із зазначенням номера та дати внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру та відомості з реєстраційної картки на проведення державної реєстрації юридичної особи.

8. В управлінні статистики проводиться реєстрація суб'єкта підприємництва на основі повідомлення державного реєстратора про проведення державної реєстрації юридичної особи та відомостей з відповідної реєстраційної картки

9. У податковій адміністрації здійснюється реєстрація суб'єкта підприємництва як майбутнього платника і відбувається знайомство з його податковим інспектором.

Підставою для взяття суб'єкта підприємницької діяльності на облік у органах державної податкової служби є копія реєстраційної картки, виписка з Єдиного державного реєстру та копія установчих документів (для юридичної особи). Термін узяття на облік суб'єкта підприємництва органом податкової служби, за наявності цих документів, не повинен перевищувати двох днів.

10. У районному відділі внутрішніх справ отримується дозвілна виготовлення печатки й штампів. Для одержання дозволу суб'єкт підприємництва подає копію виписки про державну реєстрацію, два примірники зразків печаток і штампів, які затверджуються власником і додаткового погодження не потребують, а також документ, що підтверджує внесення плати за видачу дозволу на виготовлення печатки і штампів.

Протягом п'яти робочих днів із дня одержання документів орган внутрішніх справ зобов'язаний видати дозвіл на виготовлення печаток і штампів або письмову відмову із зазначенням причин, які обумовлюються законодавством України.

11. В установі банку відкривається розрахунковий рахунок підприємства. Підставою для відкриття рахунку в будь-яких банках є виписка з Єдиного державного реєстру та копія документа, що підтверджує взяття його на облік в органі державної податкової служби.

Розрахунковий рахунок є одним з основних способів контролю за грошовими засобами. При відкритті рахунку йому присвоюється реєстраційний номер, а на банківських картках проставляються взірці підписів осіб, які мають право підпису на чеках. Взірець підпису використовується банком для визначення достовірності підпису на чеку, який подається до оплати. Усі операції по рахунку банки оформлюють банківською випискою. Як правило, на підприємствах вимагається, щоби всі виплати грошових коштів були підтверджені чеком, виписаним уповноваженою посадовою особою.

Підприємства (їх відокремлені підрозділи) можуть відкривати по одному поточному рахунку у національній та іноземній валютах. У разі відкриття двох і більше поточних рахунків у національній валюті власник рахунку протягом трьох робочих днів із дня відкриття або закриття наступного рахунку визначає один із рахунків у національній валюті як основний,наякому обліковуватиметься заборгованість, що списується (стягується) у безспірному порядку, і повідомляє номер цього рахунку податковому органу, в якому він обліковується як платник податків, та банкам, в яких відкриті додаткові рахунки в національній валюті, а також рахунки в іноземній валюті. Операції по рахунках здійснюються після отримання повідомлення від податкового органу про взяття цих рахунків на облік.

Обираючи банк, щоб відкрити рахунок, уже не потрібно зважати на його місце розташування, близькість до вашого місця роботи. Сучасні банківські технології дозволяють головному бухгалтеру проводити всі банківські операції, не залишаючи офісу. Багато банків і послуг, що надаються ними, дозволяють без проблем підібрати партнера.

Перед тим як обрати банк, підприємцю треба визначитися з тим, які послуги йому потрібні. Крім розрахунково-касового обслуговування, багато банків пропонує такі послуги, як інкасація виручки, інтернет-банкінг, управління рахунком за допомогою системи "Клюні-Бамк" тощо, але необов'язково передплачувати весь пакет послуг, запропонованих банком. Можна почати з розрахунково-касового обслуговування і поступово купувати нові послуги. Саме купувати, адже за свою роботу банк бере гроші, тому непогано для почату з'ясувати, скільки коштуватиме відкриття рахунка, його обслуговування, плата за зняття готівки, комісія за перерахування. Як правило, тарифи на окремі операції з розрахунково-касового обслуговування оформлюють у вигляді окремого документа, який є доповненням до договору на розрахунково-касове обслуговування.

Ще одна суттєва деталь — операційний день, тобто період часу, протягом якого банк здійснює операції. Зазвичай банки встановлюють операційний день із 9.00 до 16.00, але деякі пропонують своїм клієнтам подовжений операційний день (до 16.30 або навіть до 17.00). Що суттєво для підприємств, які не зберігають виручки до каси і щодня здають її до банку. Також у банку може бути вечірня каса. Це свого роду додаткова послуга для клієнтів, що дозволяє оформлював касові операції навіть після робочого дня (у деяких банках вечірні каси працюють до 21.00). Але такі операції проведуть за рахунком підприємця тільки наступного операційного дня (у банкірів це називається "дата валютування — завтра").

Що ж стосується безпосередньо договору на розрахунково-касове обслуговування, то це стандартний (типовий) розроблений банком договір, до якого практично неможливо внести будь-яких змін, тому клієнтам доводиться погоджуватися на умови банку. Іноді банки дозволяють обрати одну з декількох програм обслуговування. Наприклад, при інших рівних умовах можуть запропонувати щомісяця платити за обслуговування фіксовану суму незалежно від кількості операцій за місяць або ж вносити символічну плату за обслуговування кожного прийнятого від вас платежу. Припустимо, ПП-єдиннику, найімовірніше, вигідніше другий варіант, тому що, крім як перерахування єдиного податку до бюджету, у нього може й не бути інших операцій по рахунку за весь місяць. Ну, а підприємству, у якого багато контрагентів, такий варіант не підійде.

Підписуючи договір на розрахунково-касове обслуговування, слід звернути особливу увагу на права банку щодо рахунку підприємця, оскільки деякі банки передбачають можливість закриття рахунку, якщо операції за ним немає протягом визначеного часу і при цьому він порожній.

Плату за свої послуги банки часто справляють самостійно, тобто списують суму, зафіксовану в договорі, з рахунку без вручання підприємства.

Увага! Відкриття рахунків проводиться з урахуванням умов, визначених у договорі між установою банку й власником рахунку.

Основою для відкриття рахунку в банку є Інструкція НБУ "Про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах" від 12.XI. 2003р. № 492.

Якщо юридична особа не має рахунку в цьому банку, то для відкриття їй поточного рахунку потрібно подати такі документи:

- заяву про відкриття поточного рахунку (додаток 1). Заяву підписує керівник юридичної особи або інша уповноважена на це особа;

- копію виписки з Єдиного державного реєстру. У разі відкриття поточних рахунків юридичним особам, які утримуються за рахунок бюджетів, цей документ не вимагається;

- копію належним чином зареєстрованого установчого документа (статуту / засновницького договору / установчого акта / положення), засвідчену органом, який здійснив реєстрацію, або нотаріально;

- копію довідки про внесення юридичної особи до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, засвідчену органом, що видав довідку, або нотаріально чи підписом уповноваженого працівника банку;

- копію документа, що підтверджує взяття юридичної особи на облік в органі державної податкової служби, засвідчену органом, що видав документ, або нотаріально чи підписом уповноваженого працівника банку;

- картку із зразками підписів і відбитка печатки, засвідчену нотаріально або організацією, якій клієнт адміністративно підпорядкований, в установленому порядку. До картки включаються зразки підписів осіб, яким відповідно до законодавства України або установчих доку ментів юридичної особи надано право розпорядження рахунком та підписання розрахункових документів.

Юридичні особи, які використовують найману працю і відповідно до законодавства України є платниками страхових внесків, додатково до вищезазначеного переліку документів мають подати такі документи:

- копію документа, що підтверджує реєстрацію юридичної особи у відповідному органі Пенсійного фонду України, засвідчену органом, що його видав, або нотаріально чи підписом уповноваженого працівника банку;

- копію страхового свідоцтва, що підтверджує реєстрацію юридичної особи у Фонді соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України як платника страхових внесків, засвідчену органом, що його видав, або нотаріально чи підписом уповноваженого працівника банку.

Якщо фізична особа - підприємець не має рахунків у цьому банку, то для відкриття поточного рахунку їй потрібно подати до банку такі документи:

- заяву про відкриття поточного рахунку, що підписана фізичною особою-підприємцем;

- копію виписки (витягу) з державного реєстру;

- копію документа, що підтверджує взяття фізичної особи-підприємця на облік в органі державної податкової служби, засвідчену органом, що видав документ, або нотаріально чи підписом уповноваженого працівника банку;

- копію документа, що підтверджує реєстрацію фізичної особи-підприємця у відповідному органі Пенсійного фонду України, засвідчену органом, що його видав, або нотаріально чи підписом уповноваженого працівника банку;

- картку із зразками підписів.

Зразки підписів засвідчуються підписом уповноваженого працівника банку або нотаріально.

Якщо фізична особа-підприємець використовує найману працю, то ця особа під час відкриття поточного рахунку додатково має подати копію документа, що підтверджує реєстрацію фізичної особи-підприємця у відповідному органі Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, засвідчену органом, що його видав, або нотаріально чи підписом уповноваженого працівника банку. В іншому разі фізична особа-підприємець обов'язково має зазначити про те, що вона не використовує найману працю, у заяві про відкриття поточного рахунку в рядку "Додаткова інформація".

12. Паралельна реєстрація в Пенсійному фонді України та фондах соціального страхування на підставі повідомлення державного реєстратора про проведення державної реєстрації юридичної особи. У кожній із цих інституцій присвоюється свій реєстраційний номер для суб'єкта підприємництва і видаються бланки звітності.





Дата публикования: 2014-12-08; Прочитано: 817 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.023 с)...