Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Велика Британія. "Колоніальний" імперіалізм



У цей період Велика Британія зберігала за собою провідні позиції в багатьох галузях економіки, особливо у світовій торгівлі та експорті капіталу. Фунт стерлінгів виконував роль світової валюти, а Лондон був фінан­совою і торговою столицею світу. Але у промисловості Англія почала втрачати лідерські позиції: питома вага Великої Британії у світовому промисловому виробництві знизилась з 32 % у 1870 р. до 14 % у 1913 р., хоча абсолютні показники за цей період виросли в 2,3 раза. На перші позиції в різних галузях виробництва виходять Німеччина і США (36 % світового промислового виробництва).

Але Велика Британія мала важливий козир у цій боротьбі – найбільшу в світі колоніальну імперію. Територія колоній була в сто разів більша за територію самої країни, англійці з гордістю заявляли, що "над Британською імперією ніколи не сідає сонце". Колонії забезпечили Англії величезні переваги над іншими країнами, але саме ці переваги стримували розвиток британської економіки:

1. Англійська промисловість знаходилась у привілейованих умовах. Завдяки колоніям промисловці мали гарантовані джерела сировини і гарантовані ринки збуту своєї продукції, тому у них не було зовнішніх стимулів до вдосконалення продукції і модернізації підприємств.

2. Найбільш вигідним застосуванням капіталу було його вивезення в колонії, наприклад, за рахунок економії на оплаті праці. Тому відчувалася нестача капіталу для модернізації промисловості в середині країни.

3. Головним ринком збуту англійських товарів були колонії, що призводило для подальшого розвитку виробництва споживчих товарів, особливо легкої промисловості. А виникнення підприємств машинобудування та електротехнічної промисловості відбулося з запізненням і їх розвиток носив обмежений характер

Ці обставини призвели до того, що, незважаючи на невпинне зростання, економіка Великої Британії перестала бути провідною. Також низькими темпами проходила в Англії концентрація виробництва та утворення монополій. Трести і концерни спочатку з’явилися у військовій промисловості. Але все частіше англійські товари не витримували конкуренцію на власному ринку з якісними і дешевшими імпортними аналогами.

Але особливим чином наявність колоніальної імперії відбилася на сільському господарстві Англії – воно збереглося лише як приміське і вирощувалися переважно свіжі фрукти та овочі, 2/3 сільськогосподарської продукції завозилася з колоній. Але доходи з колоній дозволяли країні залишатися найбагатшою в світі: доходи від вивозу капіталу (переважно в колонії) були в 4 рази більшими, ніж доходи від вітчизняної промисловості. На думку деяких вчених, "Англія взагалі могла не мати свого господарства, оскільки на неї працювало господарство колоній".





Дата публикования: 2014-11-02; Прочитано: 732 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2025 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.005 с)...