Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | ||
|
Індустріалізація – процес створення великого автоматизованого, машинного виробництва в усіх галузях господарства країни, особливо промисловості.
Монополії – це великі господарські об’єднання, які знаходяться в приватній власності (індивідуальної, груповий чи акціонерної) і здійснює контроль над ринками за допомогою концентрації матеріальних і фінансових ресурсів, науково-технічного потенціалу з метою отримання монопольного прибутку.
Трест – це повне об’єднання підприємств однієї або декількох пов’язаних між собою галузей промисловості. Учасники об’єднання підкоряються єдиному контролю, втрачаючи свою виробничу і комерційну самостійність. Іноді трест очолює холдинг, який зосереджує в своїх руках акції учасників цього об’єднання і здійснює контроль над їх діяльністю.
Синдикат – об’єднання підприємств, в якому розподіл замовлень на купівлю сировини та реалізацію продукції здійснюється через єдину збутову контору або іншу організацію. Учасники даного об’єднання втрачають комерційну самостійність, але зберігають виробничу.
Картель – об’єднання кількох підприємств однієї галузі виробництва, які укладають угоду про регулювання обсягів виробництва, умови збуту продукції та найму робочої сили. Учасники картелів зберігають комерційну і виробничу самостійність, домовляються про частину кожного учасника в загальному обсязі виробництва, ринку збуту, ціни, обмінюються патентами на нові технології.
Концерн – об’єднання підприємств або трестів різних галузей промисловості, торгівлі, банків, транспорту, науково-дослідних центрів і т. д. Учасники об’єднання зберігають формальну самостійність, однак підкорюються контролю фінансової групи, яка очолює концерн. Оперативне управління здійснює рада директорів.
Економічний розвиток – це процес удосконалення тих або інших елементів суспільних відносин, матеріально-речових складових суспільства або соціально-економічних і матеріальних систем у цілому, перехід до принципово нових якісних характеристик.
10. Особливості господарського розвитку країн європейської цивілізації періоду монополістичної конкуренції
(друга половина ХІХ – початок ХХ ст.)
Основні питання:
10.1. Господарство провідних країн світу у другій половині ХІХ – на початку ХХ ст.
10.2. Господарство України в другій половині ХІХ – на початку ХХ ст.
Професійні компетентності:
характеризувати монополістичний капіталізм як окрему стадію розвитку капіталістичного суспільства;
визначати основні причини формування монополій;
дати характеристику соціально-економічних перетворень у суспільстві під час переходу до монополістичної економіки;
оцінити соціально-економічні реформи з точки зору їх повноти, послідовності, завершеності, наслідків;
розуміти вплив держави на розвиток економіки країни;
обґрунтувати зв’язок між економічними інтересами держав та їх політичними рішеннями.
Ключові слова: монополістичний капіталізм (імперіалізм), монополія, картель, синдикат, трест, концерн, фінансово-промислова група, неоколоніалізм.
Дата публикования: 2014-11-02; Прочитано: 904 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!