Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | ||
|
У групі сьомого року життя передбачається ознайомлення дітей з одиницями часу: секундою, хвилиною, годиною. Вдосконалюється орієнтування в часі: діти мають при виконанні практичних завдань вкладатися у відведений для цього час, планувати і розраховувати дії, орієнтуючись за звичайним і пісковим годинником.
Робота починається з повторення, уточнення й закріплення знань, набутих у попередніх групах. Діти вчаться точніше визначати частини доби, виділяти такі орієнтири, як «північ» і «полудень», «світанок», «сутінки». За допомогою спостережень і порівнянь вихователь пояснює дітям поняття «небозвід», «горизонт». Звертається увага на колір небесного зводу вранці, ввечері, висоту стояння Сонця щодо лінії горизонту, його положення відносно окремих предметів на ділянці дитячого садка: над деревами, за будинками тощо. На ділянці, що. освітлюється Сонцем, можна вбити кілок і спостерігати за напрямом і довжиною тіні від нього. Такі спостереження дають дітям змогу переконатися, що вранці і ввечері Сонце можна побачити в різних частинах горизонту, в цей періоди доби воно стоїть невисоко відносно горизонту. Вдень Сонце піднімається вище. Тіні від предметів удень коротші, ніж вранці 1 ввечері. Опівдні Сонце високо на небі, діти в цей час граються на ділянці.
Спостерігаючи за заходом Сонця, слід нагадати дітям, що час, коли воно починає сідати за лінію горизонту, називають вечором, а саме це явище — «заходом Сонця». Вранці Сонце з'являється із-за горизонту, і називається це явище «схід Сонця». Ввечері, після заходу Сонця на вулиці починає сутеніти — це «сутінки», а вранці, коли Сонце сходить, щохвилини стає світліше — це «світанок». Про ці періоди кажуть: «присмерком» або «на світанку»..
Для закріплення цих понять вихователь пропонує дітям репродукції картин, ілюстрації, різні моделі (площинні та об'ємні) і проводить за ними бесіди. Так, можна використовувати репродукції картин: «Ранок у сосновому лісі», «Полудень на околицях Москви», «Ранок», «Останній промінь» та ін. При цьому вихователь має звертати увагу на те, щоб діти не ототожнювали понять «сутінки» і «хмарна погода».
Знання про рік як міру обчислення часу починають формувати з повторення знань дітей про пори року, характерні ознаки кожного сезону. Слід спинитися на тому, що кожна пора року триває протягом певного відрізку часу, і пори року повторюються. Саме це ритмічне повторення і навело людей на думку взяти загальну тривалість зими, весни, літа та осені разом за міру для виз-значення великих проміжків часу. Назвали цю міру «рік».
«Рік має багато днів,— говорить вихователь, їх стільки, скільки листочків у цьому календарі»,— показує відривний календар.
Увагу дітей звертають на те, що роками вимірюють великі проміжки часу, наприклад вік. Слід з'ясувати з дітьми відповідність між віком і кількістю прожитого часу (кількістю років). Використовуючи образотворчу наочність, спираючись на досвід дітей, вихователь роз'яснює їм, що означають певні слова: хлопчик, юнак, чоловік, дідусь, дівчинка, дівчина, жінка, бабуся.
Дітям пояснюють, що для зручності люди розділили рік на дванадцять менших відрізків, які назвали місяцями. «А який тепер місяць?» — запитує вихователь.— Що ви можете розповісти про цей місяць?» Діти розповідають, що цей місяць називається вереснем. Першого вересня— початок навчального року в школі; вересень — перший місяць осені. Потім вихователь називає інші місяці осені: жовтень, листопад. Пояснює, чому люди назвали так ці місяці. Спостереження дітей за явищами у природі і діяльності людей створюють потрібні асоціації в уявленнях дітей про кожний місяць. Наприклад, січень— ялинка, прикрашена вогнями; лютий — хуртовина, довга ніч, занесені снігом будинки; березень — берізка, над якою кружляють граки, будують гнізда.
Щоб закріпити відомості про те, що рік поділяється на чотири пори року, а в кожній з них — по три місяці, вихователь може використати казку С. Я. Маршака «Дванадцять місяців». Діти запам'ятовують назви місяців по порядку і щодо кожного сезону: зимові, весняні, літні та осінні. Вихователь пояснює, що за календарем кожний новий рік починається з січня, взимку, а закінчується також взимку — у грудні. Щоб діти краще запам'ятали грудень, він використовує загадки: який місяць рік закінчує, а зиму починає? (Грудень.)
Внаслідок цілеспрямованої роботи у дітей формуються уявлення і поняття про деякі властивості часу: об'єктивність, тобто неможливість уповільнити або прискорити його; необоротність — час завжди йде вперед, не можна повернути день вчорашній. На різних прикладах життєвих ситуацій треба показати важливість обліку часу, точного визначення його. Спираючись на досвід дітей, слід підкреслити, що час вимірюють особливими приладами — годинниками. Діти ознайомлюються з циферблатом годинника, у них формуються поняття про годину, хвилину, секунду.
На одне із занять вихователь приносить демонстраційний годинник (картонний циферблат з рухомими стрілками) і повідомляє, що діти будуть вчитися визначати час за годинником. Діти розглядають циферблат годинника. «Якої форми циферблат? Чи однакової довжини стрілки? Як вони рухаються? Яка стрілка рухається швидше? Поверніть довгу стрілку так, щоб вона пройшла повне коло. За який час велика стрілка робить один оберт? Який шлях за цей час проходить коротка (маленька) стрілка? За який відрізок часу пройде велика стрілка половину кола?»
На наступному занятті вихователь закріплює знання дітей про циферблат годинника. «Які стрілки є на циферблаті годинника? — запитує вихователь.— Що показує кожна із стрілок? Якщо велика стрілка стоїть на 12, то час визначають числом, на яке вказує маленька стрілка годинника. Поставте стрілки так, щоб годинник показував рівно три години. Розкажи, Сашко, як ти поставив стрілки, на які числа вони показують? Котра зараз година?» Такі завдання повторюють кілька разів.
Потім вихователь може запропонувати дітям розглянути таблицю або картинку. «О котрій годині прокинувся ведмедик? Скільки зараз годин на годиннику? На які цифри показують велика і маленька стрілки?» та ін. Дітям наводять приклади з режиму дня (вдома і в дитячому садку). При цьому діти самі встановлюють маленьку стрілку на годиннику. «Якщо обидві стрілки показують на 12, то котра це година? Правильно, це 12 годин дня або ночі. О 12 годині ночі закінчується доба і починається нова. Діти мають засвоїти, що може бути дві години дня і дві години ночі, шість годин вечора і-шість годин ранку.
Знання дітей актуалізуються, якщо вони закріплюються в життєвих ситуаціях. Починаючи заняття, вихователь звертає увагу на годинник: «Зараз дев'ять годин і п'ять хвилин. Заняття закінчиться через півгодини. Котра буде година?» У кінці заняття діти знову дивляться на годинник, уточнюють, як довго тривало заняття.
Після того як діти засвоять поняття «година», «півгодини», можна ознайомити їх з поняттями «чверть години» і «без чверті година».
Діти пригадують, як вони ділили круг на чотири частини, що таке чверть, половина і три чверті або круг без однієї чверті. На циферблаті можна також умовно виділити чотири частини. Визначаючи час, люди часто говорять не точно, а називають частини: чверть на першу, половина другої, без чверті три години. Потім можна запропонувати дітям поставити стрілки так, щоб вони показували чверть на п'яту, половину на третю або без чверті чотири.
При ознайомленні дітей з меншими одиницями часу (хвилина, секунда) вихователь може використати пісковий годинник. Спостереження за часом формує в дітей відчуття часу, дбайливе ставлення до нього.
Запитання і завдання.
1. Які специфічні задачі з математики розв'язуються в підготовчій до школи групі? Обґрунтуйте їхню актуальність.
2. Розкрийте суть поняття «типи арифметичних задач». Опишіть послідовність навчальної роботи щодо ознайомлення дітей з розв'язуванням арифметичний задач різних типів: знаходження суми й остачі, збільшення і зменшення числа на кілька одиниць, на різницеве порівняння чисел.
3. Зробіть порівнювальний аналіз програм з математики «Малятко», «Дитина в дошкільні роки».
4. Розкрийте зміст і обґрунтуйте методику формування у дітей уявлень! понять про простір.
5. Порівняйте характеристики основних методів формування у дітей сьомого року життя знань і умінь про кількість і лічбу.
6. Під час педагогічної практики вивчіть вікові та індивідуальні особливості знань дітей про час (одиниці і властивості часу). Проаналізуйте ці дані.
Дата публикования: 2015-09-18; Прочитано: 3739 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!