Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | ||
|
Діти мають вільно орієнтуватися в приміщенні, у найближчому оточенні, знати дорогу до дитячого садка, магазину, аптеки; засвоїти просторові відношення: поряд, навколо, спереду, серед, посередині, вгорі, внизу, згори; позначати словом положення певного предмета відносно себе чи іншого предмета; знати, як виглядає зошит, орієнтуватися на аркуші паперу; виконувати завдання вихователя.
Ця робота запобігає виникненню численних помилок просторового характеру, які спостерігаються у дітей при засвоєнні різноманітного навчального матеріалу на уроках читання, письма, малювання, ручної праці, фізкультури. Сформування у дошкільному віці просторових уявлень і понять є основою географічних і геометричних знань у майбутньому.
Вміння орієнтуватися у просторі й усвідомлення просторових відношень, напрямів збагачує мову дитини, робить її точнішою, переконливішою, граматично правильною. Через розуміння дитиною просторових відношень перед нею розкриваються змістовні зв'язки між предметами і явищами — причинні, цільові, наслідкові.
Формування просторових уявлень і понять здійснюється на. заняттях з математики, рідної мови, образотворчої і конструкторської діяльності, під час фізкультурних і музичних занять, а також у процесі організації ігрової, трудової і побутової діяльності. У цій віковій групі, так само як і в попередніх, основними методичними прийомами є пояснення характеру розміщення предметів один відносно одного, словесне і графічне позначення напрямів і орієнтувань у просторі, вправи, дидактичні і рухливі ігри. Особливого значення, набуває схематичне зображення простору на аркуші паперу, вміння розуміти схему, визначати і змінювати напрям руху залежно від словесного чи схематичного позначення.
Від простого пізнання і словесного позначення просторових відношень діти переходять до самостійного відтворення цих відношень, у реальних ситуаціях. Внаслідок цілеспрямованого навчання вони набувають умінь і навичок орієнтуватися не тільки в спеціально організованому дидактичному середовищі (на столі, аркуші паперу, у груповій кімнаті), а й у навколишньому просторі (на ділянці, найближчій вулиці, по дорозі з дитячого садка додому). Ця різнобічна діяльність дітей сприяє якісній перебудові знань, які стають повнішими й усвідомленішими. Так, уміння дітей аналізувати простір широко використовуються при обстеженні форми предмета. Діти виділяють протилежні сторони, кути, верхню і нижню бічні грані (сторони). Спираючись на вміння просторової орієнтації, діти точніше характеризують (описують), наприклад, форму будівельних деталей і залежність побудови від особливостей форми, переконуються в тому, що цеглинки можна ставити на будь-яку грань, проте стійкіші вони на широкій грані. Куб стійкий на всіх гранях. Вихователь показує зразок двох варіантів побудови стола і канапки. Діти мають у своєму розпорядженні набір цеглинок, кутів, брусків різних розмірів і забарвлення. Разом з дітьми вихователь розглядає частини конструкції: в одного стола опора з брусків, у другого — з цеглинок. Бруски встановлені на маленькій грані, цеглинки — на вузькій, довгій, щоб стіл був міцним. Кришка першого стола з пластинки, другого — з цеглинок, встановлених на широкій грані. Діти практично переконуються, що кришка з цеглинок не тримається.
Діти вчаться аналізувати конструкції, ґрунтуючись на знаннях особливостей геометричних фігур. Вони виділяють ознаки трикутної, квадратної і круглої форм. Малюючи, діти використовують лінії різної конфігурації і напряму (пряма, крива, горизонтальна, вертикальна, ламана). Цілком очевидно, що композиція малюнка залежить від того, як діти сприймають простір. Тому вихователь на заняттях з образотворчої діяльності спирається на ці знання, одночасно уточнюючи й розширюючи їх.
Значну увагу в роботі з дітьми сьомого року життя слід приділяти розглядуванню картин, ілюстрацій, фотографій, при якому дитина визначає положення предметів, позу людей, розміщення частин тіла тощо. Діти пояснюють окремі поняття, вирази, характеризують напрям, відстань, відношення у просторі. Вихователь запитує: «Що означають вирази: «біля мосту», «під мостом», «через міст», «навпроти будинку», «біля дитячого садка», «вдалині».
Велика увага на заняттях з математики приділяється вправам, пов'язаним з орієнтуванням на обмеженій площині: столі, аркуші паперу, картці!. Як методичні прийоми, що сприяють уточненню і закріпленню цих умінь, вихователь часто використовує зорові (рис. 14) і слухові диктанти. Так, під диктовку вихователя діти розкладають на аркуші паперу площинні геометричні фігури. «У центрі аркуша,— каже вихователь,— покладіть квадрат, праворуч від нього — прямокутник, ліворуч — круг, між квадратом і прямокутником — ромб, а попереду круга — трикутник., Назвіть усі геометричні фігури по порядку зліва направо». Поступово такі завдання ускладнюють як збільшенням кількості фігур, так і зміною характеру розміщення. Діти розміщують предмета не тільки в лінійному порядку, а й спираючись на умовний поділ простору по горизонталі і вертикалі. Наприклад, вихователь дає завдання: «У правому верхньому куті покладіть круг, у лівому нижньому — трикутник».
Важливе значення у цій групі набувають робота із зошитом ї прищеплення дітям деяких практичних умінь і навичок орієнтуватися на аркуші паперу. Дітей вчать виділяти аркуш, сторінку, верхню і нижню частини аркуша, а також поле сторінки, проводити лінії згори донизу.
Дітям пропонується відповісти на деякі запитання, виконати завдання: «Яку форму має сторінка? Скільки на ній кутів? Скільки з них верхніх, правих, лівих? Діти, поставте на сторінці крапку. Від крапки полічіть вправо чотири клітинки і знову поставте крапку, потім так само полічіть вниз і вліво по чотири клітинки і також поставте крапки. Тепер сполучіть усі крапки так, щоб утворився квадрат. Розділіть цей квадрат на чотири рівні частини. Які фігури утворились? (Квадрати, трикутники)». Робота виконується поступово відповідно до завдань вихователя.
Дуже корисними є задачі на кмітливість. Наприклад: «Відгадайте, в якому порядку сидять Наталка, Оленка і Сергійко, якщо Наталка ліворуч від Оленки, а Оленка праворуч від Наталки і між Наталкою і Сергійком» або «Йшов чоловік у місто, а назустріч йому йшло четверо знайомих. Скільки чоловік йшло у місто?»
Нижче подаємо конспект заняття з математики з використанням художнього слова за казкою Н. Забіли «Про Півника та Курочку і про хитру Лисичку».
Мета заняття. Вправляння дітей у лічбі в межах семи, у розрізненні і називанні чисел і цифр від одного до семи, у порівнянні суміжних чисел у межах семи, закріплення вміння визначати положення того чи іншого предмета стосовно іншого. Виховувати позитивне ставлення до художнього слова.
Обладнання. Дошка-аплікатор; площинне зображення горіхів (на магнітній основі); макети кущів, білоягідника, ліщини, шипшини, гілки яблуні, хаток зайця, лисиці; план залу, на якому схематично зображені: фортепіано, стілець, дитячі стільчики, двері, вікна, кущі, дерева; м'яч діаметром 10—15 см.
Хід заняття. Вихователь повідомляє дітям, що сьогодні вони побувають у казці «Про Півника та Курочку і про хитру Лисичку».
— Жили собі Півник та Курочка. Набридло їм якось удома сидіти, і пішли вони мандрувати по світу. Ось ідуть вони зеленим гаєм. Навколо вітерець кущі колихає, на кущах зеленіє свіже листячко, а між ними ягідки, як червоне намистечко.
Діти підходять до двох кущів з. ягодами. Завдання «Хто швидше назве», вихователь пропонує уважно розглянути кущі (на них листя жовтого, червоного, зеленого кольорові ягоди — білі, червоні). Називає число, а діти у відповідь — чого саме (листочків, ягід) така сама кількість.
Наприклад: сім червоних ягід, сім білих ягід. Виграє той, хто швидко і правильно назве всі предмети, кількість яких відповідає заданій. Інше завдання — скласти букет з красивих листочків (зелених, жовтих) по п'ять-сім штук — виконують кілька викликаних дітей, решта перевіряє.
Наступний об'єкт — хатинка, яка ледь виглядає: з-під кущів. Вихователь нагадує, що Півник і Курочка підійшли до неї, і Курочка попрохала: «Півник-когутик, зламай мені прутик із зеленими листочками, з червоними ягідками».
— Тільки Півник хотів зламати прутика, як з-під кущика Зайчик зі своєї хатки: «Хто тут ходить по моєму гаю? Хто, хто мої кущики ламає?» Півник і Курочка злякалися, але Зайчик був добрий, до того ж він любив бавитися м'ячем. Тому й запропонував подорожнім пограти у гру «Впіймай м'яч» і, пообіцяв пригостити їх ягодами. Це цікава гра, то, може, й ми пограємо?
Діти стають півколом. Домовляються, до якого числа лічитимуть (наприклад, до семи). Дорослий кидає м'яч дитині і називає певне число, вона ловить м'яч і лічить далі до домовленого числа. Полічивши, кидає, м'яч вихователеві. При правильному виконанні завдання всі плещуть у долоні.
— Півник і Курочка дістали від Зайця смачні ягоди. Я вам показуватиму цифри — спочатку ту, що відповідає кількості ягід у Півника, а потім цифру за кількістю ягід, що є у Курочки. (Показує цифри 6 і 7, треба назвати їх, зіставити і сказати, яке число більше і на скільки). Вихователь пропонує пройти далі по шляху мандрівників — до куща з горішками.
— Курочка й тут попросила Півника: «Півник-когутик, зламай мені прутик, де листя зеленіше, де горіхів; рясніше».
Аж ось озвалася Білочка: «Хто тут ходить у моєму лісі? Хто гілля ламає на моєму горісі?» Вона запропонувала подорожнім своє завдання: визначити, де є горішки, а потім пригостила ними. Давайте і ми з вами попрацюємо так само. Звертає увагу на дошку-аплікатор, у різних місцях якої (праворуч, ліворуч, вгорі, внизу, посередині) розміщені горішки на магнітній основі. Указкою показує на горіх, діти називають, де він міститься. Після виконання завдання на орієнтацію у просторі продовжується мандрівка у казку:
— Півник та Курочка йдуть далі. Опинилися біля дерева з яблучками, і Курочка знову просить: «Півник-когутик, зламай мені прутик — хоча б невеличкий, хоч дві кислички!» На ці слова з хатинки під яблунькою вийшла Лисичка: «Ах, прошу, прошу до мене в гості. Відпочиньте в моїй хатинці, у мене є тут для вас гостинці — найкращі яблука, смачні горішки...» Ви знаєте — Лисиця дуже хитра, тож загадала вона Півнику й Курочці віднайти у себе яблука й горішки, а сама тим часом побігла до Вовка, щоб запросити його до смачного обіду. Давайте поміркуємо, де вона могла приховати яблука і горіхи. Провадиться гра «Секрети»: вихователь показує дітям план залу і разом з ними відтворює зображення реальних предметів. Повідомляє, що в залі теж заховані гостинці в торбинках, а на плані червоними кружечками позначено місця схову. Двом-трьом дітям пропонується відшукати секрети. Кожен самостійно виконує завдання. Виграє той, хто швидше знайде свій «секрет». Нагадавши, що Лисиця побігла до Вовка, вихователь^ заспокоює дітей: Заєць і Білка встигли визволити друзів. Ті радо попрямували далі й спинилися на чарівній галявині, де пограли у цікаві ігри. Пропонує пограти у гру «Відгадай, чий голос».
Узявшись за руки, діти утворюють коло, в центрі стоїть ведучий із заплющеними очима., йдуть по колу вправо, промовляючи: «Дружно діти один, два, три! Разом ліворуч повернемо». Усі разом повертаються і йдуть в інший бік. Потім промовляють: «Скок, скок, скок — відгадай чий голосок». Слова «Скок, скок, скок» говорить тільки одна дитина, заздалегідь призначена вихователем, після, цього ведучий розплющує очі й намагається відгадати, хто сказав. Хто вгадує, той стає ведучим, і гра триває.
Дуже важливо сформувати у дітей початкові форми понятійного, логічного мислення. Перехідним етапом до такої форми є вміння виконувати дії подумки, коли вони виступають у вигляді узагальнених перетворень схематизованих образів предметів. Проте щоб у, дитини сформувалася така форма мислення (форма схематизованих образів}, треба систематично, цілеспрямовано ознайомлювати їх з графіками, схемами, моделями. Так, вихователь пропонує дітям визначити довжину прямої та ламаної ліній (яка з них коротша,), знайти за заданою-схемою-графіком предмет, шлях до нього (рис. 15, 16).
Так поступово діти вчаться орієнтуватися у просторі, аналізувати розміщення в ньому предметів.
Дата публикования: 2015-09-18; Прочитано: 6035 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!