Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Стадії юридичного процесу



Юридичний процес – це завжди визначена сукупність послідовно виконуваних дій і ухвалених актів. І ця сукупність може бути у відомих випадках значною, включати багато дій різноманітного характеру. Наприклад, розслідування кримінальної справи, правотворчість й ін. Тому юридичний процес не може не містити вимог, що забезпечують ритмічність, плановість і суворий правовий порядок при проведенні актів, що мають правове значення, і – головне – забезпечюючої справедливість, законність, обґрунтованість як самої діяльності, так і її результатів (ухвалених юридичних актів).

У зв'язку з цим, рекомендується розділити юридичний процес на етапи, виділити в ньому стадії. Так, С. С. Алексєєв основними етапами правотворчої процедури вважає підготування проекту нормативного юридичного акту, офіційне підведення волі народу в закон. На думку інших правознавців, наприклад А. С. Піголкіна, проходження законопроекту в компетентному представницькому органі складається з таких стадій: внесення проекту в правотворчий орган і прийняття його на розгляд цього органа; обговорення проекту; прийняття проекту.

У судочинстві, як карному, так і цивільному, прийнято виділяти більше стадій. Так, у теорії цивільного процесу процесуальна стадія визначається як сукупність послідовно здійснюємих процесуальних дій, об'єднаних найближчою метою. Традиційно виділяються сім стадій:

1) порушення судочинства;

2) підготування справи до судового розгляду;

3) судовий розгляд;

4) перегляд справи в суді касаційної інстанції;

5) перегляд справи в судах наглядової інстанції;

6) перегляд справи з обставин, що знову відкрилися;

7) примусове виконання судового рішення.

Поряд зі стадіями в правозастосувальному процесі, як одним із різновидів юридичного процесу, варто розрізняти правозастосувальні цикли (И. Я. Дюрягін), кожен з яких безпосередньо спрямований на прийняття різнохарактерних за своїм призначенням актів правозастосування (рішень, постанов).

У цивільному судочинстві закон виділяє п'ять таких циклів: розгляд у суді першої інстанції; розгляд у касаційній інстанції; розгляд у суді наглядової інстанції; розгляд у суді при перегляді за обставинами рішень, що відкрилися знову, визначень і постанов; виконавче виробництво.

Подібне положення має місце й у карному процесі. Зазначені цикли у процесуальному законі регламентовані як процесуальні виробництва, і кожен з них складається зі стадій: порушення діяльності по застосуванню права, підготування, і винесення правозастосовчого акту (дії). Виконавче виробництво включає ще одну стадію – оскарження дій судового виконавця.

Визначення стадій у характеристиці юридичного процесу пов'язано насамперед із тим, що вони відбивають логічну послідовність його розвитку. Поки справа не збуджена, неможлива наступна процесуальна діяльність. Звичайно, перевірочній діяльності обов'язково повинно передувати рішення питання (справи) по суті.

Стадії не просто випливають одна з іншої – у кожній з них за певних умов може бути проведена перевірка правильності діяльності в попередній. Так, у судовому засіданні обов'язково аналізуються законність і обґрунтованість збудження судочинства і проведеного розслідування (дізнання, підготування справи).

Конкретні юридичні процеси можуть бути усіченими (наприклад, результати вирішення питання не піддаються перевірці, далеко не кожне прийняте рішення потребуває в спеціальному виробництві по його виконанню й ін.). Тому стадії прийнято підрозділяти на обов'язкові та факультативні. До першого можна віднести порушення процесу, підготовчі дії і самий розгляд питання (справи) шляхом здійснення правових розпоряджень. Наявність усіх стадій у юридичному процесі залежить від конкретних обставин.

У кожній з названих стадій юридичного процесу обов'язкові такі компоненти:

а) відносно самостійна задача, на рішення якої спрямовані дії, що об'єднуються в ті або іншї стадії;

б) специфічний склад дій, що неодмінно включає встановлення або аналіз фактичних обставин, реалізацію відповідної юридичної норми для рішення питання, справи і т. п.;

в) юридичні документи, у яких відбиваються і закріплюються результати зроблених у даній стадії юридичних дій.





Дата публикования: 2015-09-18; Прочитано: 3504 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.005 с)...