![]() |
Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | |
|
Основою орфоепічних норм сучасної української літературної мови є відповідні фонетичні закономірності.
Особливостісучасноїукраїнськоїлітературноївимови:
Норми вимови голосних звуків в українській літературній мові пов’язані з їх наголошеною або ненаголошеною позицією; на вимову ненаголошених голосних впливає наступний наголошений голосний звук, а також темп мовлення.
1. Наголошений та ненаголошений [о] в усіх позиціях не наближається до [а]: вода, голова. Але ненаголошений [о] перед складом з [ý], [í] в основі слова наближається до [у]: кожух, голубка, копійка.
2. Ненаголошений голосний [е] майже завжди вимовляється із наближенням до [и], а ненаголошений [и] вимовляється з наближенням до [е ]: несу, великий, чекати, село, зелений, писати, сидіти, живе.
У сучасній українській мові вимова дзвінких та глухих приголосних звуків здійснюється відповідно до певних правил:
1. Дзвінкі приголосні перед глухими та в кінці слів вимовляють дзвінко: гриб, сім, казка, ніжка.
«Запам’ятайте».
Лише приголосний [г] вимовляється як глухий [х] у словах легко, вогко, кігті, нігті, дьогтю та у похідних.
2. Глухі приголосні перед дзвінкими в середині слова вимовляються дзвінко: боро т ьба, во к зал, про с ьба.
3. У деяких словах в українській мові вживають проривний звук [ґ]: ґанок, ґрунт, аґрус, ґазда.
4. Звук [в] не оглушується і не переходить у [ф], а на початку слова перед приголосним, у середині та в кінці слова після голосного переходить у нескладовий голосний [ў]: казав, вовк, давно.
5. Африкати [дж], [дз] вимовляються як один звук: джерело, дзвоник.
6. Прийменник з і префікс з- перед глухими приголосними вимовляються як [с].
Важливе значення для правильності усного мовлення має правильне наголошування слів, тобто дотримання акцентуаційних норм.
Виділення у мовленні певного складу за допомогою фонетичних засобів називають наголосом.
В українській мові існує словесний динамічний, або силовий, наголос, коли наголошений склад виділяють більшою силою голосу. Таким чином, словесний наголос – це виділення в слові одного зі складів посиленням голосу, а також збільшенням тривалості й зміною тону звучання.
Українській мові також властивий вільний, рухомий наголос, який не фіксується на жодному складі. Наголос може падати в одних словах на перший склад, в інших – на другий склад або третій: áбрис, абáка, велодрόм.
В українській мові є також слова з подвійним наголосом: алфáвíт, пόмúлка, зáвждú.
Перевірити наголошування слів та їхніх форм можна за орфографічними й орфоепічними словниками, а також за спеціальними словниками наголосів.
Дата публикования: 2015-09-18; Прочитано: 3043 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!