Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Правопис прислівників



«Перевірте себе».

І. Разомпишуться:

1. Складні прислівники, утворені сполученням прийменника з прислівником: віднині, відтепер, дотепер, забагато, занадто, надалі.

2. Складні прислівники, утворені сполученням прийменника з іменниковими формами, у тому числі дієслівного та прикметникового походження: безвісти, безперестанку, вщент, довкола, дощенту, зрештою, навиліт, насторожі, опівночі, подумки, почасти, поспіль, пошепки, спочатку.

3. Складні прислівники, утворені сполученням прийменника з прикметниковими формами: доземно, замолоду, востаннє, згарячу, зблизька, нарівні, нашвидку, порізно, спроста, помаленьку.

4. Складні прислівники, утворені сполученням прийменника із займенником: навіщо, передусім, почім, утім (але: до чого, за що та ін. у ролі додатків).

5. Складні прислівники, утворені сполученням прийменника з числівником: вдвоє, вперше, натроє, вдвох, заодно, поодинці, спершу (але: по-перше, по-друге та ін.).

6. Складні прислівники, утворені сполученням кількох прийменників із будь-якою частиною мови: завбільшки, знадвору, навперейми, навстіж, навздогін, напередодні, спідлоба, попідтинню та ін.

7. Складні прислівники, утворені з кількох основ (із прийменником чи без нього): мимохідь, нашвидкуруч, босоніж, мимоволі, повсякчас, натщесерце, чимдуж, чимраз, самохіть, стократ та ін.

8. Складні прислівники, утворені сполученням часток аби-, ані-, де-, чи-, що-, як- із будь-якою частиною мови: абиде, аніяк, деколи, чимало, щотижня, якраз, якнайшвидше та ін. (але: аби тільки, дарма що, поки що, чи що, як коли, як слід, як треба).

«Запамятайте».

Примітка: слід відрізняти складні прислівники від прийменників або часток з іншими частинами мови, коли останні зберігають у реченні свої функції і пишуться окремо. Наприклад: насилу доїхали - покладатися лише на силу.

ІІ. Окремопишуться:

1. Прислівникові сполучення, що складаються з прийменника (іноді з часткою) та іменника, у яких останній зберігає своє лексичне значення та граматичну форму: без сумніву, без упину; до вподоби, з переляку; на диво, на жаль, на щастя; під гору, під час; по весні; у вічі, у стократ, уві сні та ін.

2. Сполучення, що мають значення прислівників і складаються з двох іменників (числівників) та прийменників (або без них): з дня на день, раз по раз, сам на сам, день у день, час від часу, честь честю, один одинцем та ін.

3. Сполучення, що мають значення прислівників і складаються з узгоджуваного прикметника (числівника, займенника) й іменника: другого дня, таким чином, тим часом (але: тимчасом як).

4. Прислівники, утворені сполученням прийменника з повним прикметником чоловічого чи середнього роду: в основному, в цілому.

5. Прислівники, утворені сполученням прийменника по зі збірним числівником: по двоє, по четверо тощо.

6. Фразеологічні сполучення в ролі прислівників: ні світ ні зоря, на віки вічні та ін.

ІІІ. Черездефіспишуться:

1. Складні прислівники, утворені від прикметників і займенників за допомогою прийменника по та суфіксів -ому, (-к)и: по-українськи, по-козацькому, по-своєму; а також по-латині.

2. Складні прислівники, утворені від порядкових числівників за допомогою прийменника по: по-перше, по-третє.

3. Неозначені складні прислівники з частками будь-, -небудь, казна-, -то, хтозна-: будь-коли, де-небудь, казна-як, так-то, аби-то, хтозна-куди тощо.

4. Складні прислівники, утворені з двох однакових, синонімічних або антонімічних прислівників: ледве-ледве, врешті-решт, рано-вранці, сяк-так, вряди-годи, повік-віків (але: одним одна, все одно, кінець кінцем, сама самотою).

IV. Черездвадефісипишуться складні прислівники, утворені повторенням часток або повторенням слова зі службовими компонентами всередині: будь-що-будь, віч-на-віч, всього-на-всього, де-не-де, коли-не-коли, пліч-о-пліч, хоч-не-хоч, як-не-як.

«Запамятайте».

Примітка: 1) у кінці прислівників після г, к, х завжди пишеться и: навіки, залюбки, по-материнськи, навкруги, трохи;

2) після ж, ч пишеться и у прислівниках типу по-вовчи, по-заячи та у віддієприслівникових прислівниках лежачи, стоячи;

3) і пишеться в усіх інших випадках, зокрема в прислівниках двічі, тричі, вночі, опівночі, позаочі, насторожі.





Дата публикования: 2015-09-18; Прочитано: 1951 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2025 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.007 с)...