Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Дослідження індивідуальних особливостей уяви



Мета дослідження: визначення рівня складності уяви, сту­пеня фіксованості уявлень, гнучкості або ригідності уяви, ступеня її стереотипності чи оригінальності.

Матеріал та обладнання: три аркуші паперу розміром 10х16 см без клітинок чи ліній, олівець і секундомір. На першому аркуші посередині зображено контур кола діаметром 2,5 см; на другому аркуші (також посередині) зображено контур рівнобіч­ного трикутника з довжиною сторони 2,5 см; на третьому — кон­тур квадрата з довжиною сторони 2,5 см.

Процедура дослідження. Цей дослід проводять як з однією особою, так і з групою. Краще, щоб група була невеликою, до 15 осіб. В іншому разі експеримен­таторові треба пильнувати, щоб ніхто до кінця тестування не роз­мовляв і не показував своїх малюнків іншим.

Тестування проводиться в три етапи. На першому етапі дослі­джуваному дають аркуш із зображеним на ньому контуром кола, на другому – трикутника і на третьому – квадрата. Кожному етапу дослідження передує зачитування інструкції.

Інструкція досліджуваному: «Використовуючи зображений на цьому аркуші контур геометричної фігури, зробіть малюнок. Якість малювання значення не має. Спосіб використання контуру застосовуйте на свій розсуд. За сигналом «Стоп!» малювання при­пиніть».

Час малювання, який має дорівнювати одній хвилині, на кож­ному етапі експериментатор визначає за допомогою секундоміра.

Після закічення тестування досліджуваного просять зробити самозвіт, для чого запитують: «Чи сподобалося вам завдання? Які почуття виникли у вас під час його виконання?»

Опрацювання результатів і визначення рівнів розвитку уяви, ступеня фіксованості уявлень, гнучкості чи ригідності, а також оригінальності або стереотипності проводяться шляхом зістав­лення змісту й аналізу всіх трьох малюнків.

Визначення рівня складності уяви. Складність уяви конста­тується за найбільш складним із трьох малюнків. Можна корис­туватися шкалою, яка дає можливість установлювати п'ять рівнів складності.

Перший рівень: контур геоме­тричної фігури використовується як основна деталь малюнка, сам малю­нок простий, без доповнень, і є однією фігурою.

Другий рівень: контур викори­стано як основну деталь, але сам малюнок має додаткові частини.

Третій рівень: контур викори­стано як основну деталь, а малюнок має певний сюжет, при цьому може бути введено додаткові деталі.

Четвертий рівень: контур гео­метричної фігури залишається і далі основною деталлю, проте малюнок — це вже складний сюжет з допов­ненням фігурками та деталями.

П'ятий рівень: малюнок має складний сюжет, у якому контур геометричної фігури використано як одну з деталей.





Дата публикования: 2015-09-17; Прочитано: 1281 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2025 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.141 с)...