Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

ДОСЛІД 4. Розчинність та обмінні реакції мила



Обладнання та реактиви: мило, сульфат кальцію (насичений 0,2% водний розчин), ацетат плюмбуму (2-3% водний розчин), пробірки, штативи, хімічні стакани.

А. У дві пробірки поміщають по 0,1-0,2 г мила і додають в одну пробірку 1 мл дистильованої води, а в іншу 6-8 мл дистильованої води. Нагріваючи і збовтуючи, переводять мило в розчин, після чого пробірки охолоджують у стакані з холодною водою. Більш концентрований розчин мила утворює при цьому щільний студень; розбавлений розчин залишається рідким і при збовтуванні сильно піниться.

Б. Отриманий розбавлений розчин мила ділять на три частини і додають такий же об'єм в одну частину водопровідну воду; в іншу - розчин сульфату кальцію і в третю - розчин солі плюмбуму. При введенні двох останніх розчинів утворюються білі осади кальцієвого та свинцевого мила; водопровідна вода, у залежності від її жорсткості, дає помутніння або пластівці кальцієвого і магнієвого мила.

У всіх цих випадках рідина над отриманим осадом при збовтуванні майже не утворює піни.

ХІМІЗМ.

2C17H35COOHNa + CaSO4 → (C17H35COO)2Ca + Na2SO4

стеарат натрію стеарат калію

17H35COOHNa + (CH3COO)2Pb → (C17H35COO)2Pb + 2СH3COONa

стеарат натрію стеарат плюмбуму

ВИСНОВКИ: Натрієві солі вищих жирних кислот добре розчинні у гарячій воді і важче у холодній. Колоїдний характер утворення розчинів визначається за утворенням гелю при охолодженні концентрованих розчинів. Кальцієві, магнієві та свинцеві солі цих кислот менш розчинні у воді і відразу випадають в осад. Унаслідок чого жорстка вода не дає піни з милом.

КОНТРОЛЬНІ ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ

до самостійної роботи

1. Напишіть структурні формули естерів з молекулярною формулою C5H10O2 і назвіть їх.

2. Наведіть коротку характеристику естерів (їх ізомерію, номенклатуру, способи одержання, фізичні та хімічні властивості, окремі представники).

3. Напишіть рівняння хімічних реакцій пропіонового ангідриду з:

а) водою; б) етанолом; в) аміаком.

Назвіть продукти реакції:

4. Що таке мила і миючі засоби? Наведіть їх структурні формули і характеристику.

5. Напишіть рівняння хімічних реакцій і поясніть виникнення рожевого забарвлення у кожному розчині при додаванні кількох крапель розчину фенолфталеїну.

6. Напишіть рівняння хімічних реакцій одержання хлористого ацетилу з оцтової кислоти всіма відомими вам способами.

7. Напишіть рівняння хімічних реакцій одержання ацетаміду:

а) ацилуванням аміаку;

б) з амонійної солі карбонової кислоти;

в) з нітрилу.

8. Які хімічні речовини називають уреїдами і біуретом? Напишіть структурні формули і дайте їм характеристику як хімічних сполук і поясніть їх значення. Що таке біуретова реакція і яке її значення у хімічному аналізі біохімії?

9. Напишіть схему одержання сечовини, наведіть характеристику її властивостей.

10. Наведіть коротку характеристику амідів кислот (їх ізомерії і номенклатури, способів одержання, фізичних і хімічних властивостей окремих представників).






Дата публикования: 2014-11-29; Прочитано: 1628 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.006 с)...