Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Angloamerický systém



==================

vznikl a platí v Anglii a zemích, které bývaly britskými koloniemi. Také tento typ právní kultury má svoje subsystémy, hlavním z nich je americké právo.

Některé rozdíly oproti kontinentálnímu systému spočívají v tom, že v Anglii proběhl přechod od feudalismu ke kapitalismu plynuleji a méně dramaticky než v kontinentální Evropě.

Angloamerický systém bývá označován jako systém práva soudcovského (precedenčního). Soudce právo neaplikuje, ale tvoří. Kromě toho užívá tento systém i jiné prameny práva, zejména právo obyčejové a v poslední době stále častěji též právo zákonné.

Subsystémy angloamerického systému:

* právo anglické

je základem celého systému, který vznikl právě v Anglii. Pro toto právo je příznačná existence soudcovského práva jako hlavního pramene práva a zároveň i řady dalších pramenů. Prameny práva tvoří:

- právo soudcovské - precedenční, které samo vzniklo ze dvou pramenů: „common law„ a „equity„. vázanost soudu precedenty má tentýž význam jako vázanost zákonem = dosahovat právní jistoty a stejného posuzování případů stejného druhu. Precedentně rozhodovat nemohouv Anglii všichni soudci, ale jen soudci vyšších soudů označovaných společným názvem „Nejvyšší soudní dvůr„. precedenty jsou evidovány ve sbírkách „casesů (případů), kde se označují a citují jménem stran.

- právo zákonné - statutary law, které představuje řadu někdy i velmi starých zákonů parlamentu. Zde je však zákon chápán jako určitý základ soudcovské normotvorby a ponechává značný prostor pro dotváření soudcovským rozhodováním.

- právo obyčejové - má dvě podoby: obecné obyčeje říše - ty jsou uplatňovány jen v oblasti práva ústavního, (ústava je ústavou faktickou a tvoří ji obyčeje, precedenty a zákony). místní obyčeje - které jsou pramenem práva za předpokladu, že neodporují duchu common law a že byly zachovávány již od roku 1189.

- právní literatura - je pramenem práva pouze podružným a jsou jím některá díla věhlasných právníků z dávné minulosti. Současná právní literatura, je-li v rozsudcích citována - pak ne jako pramen práva, ale pouze na podporu názoru soudce.

* právo americké

je součástí a subsystémem tohoto typu právní kultury.

s anglickým právem má obdobnou strukturu, užívá shodné pojmy a instituty, jeho základním pramenem je rovněž precedens. Přesto existuje mezi oběma součástmi řada významných rozdílů.

Liší se zejména v oblasti:

- vztahu soudcovského a zákonného práva - zákonné má větší význam než v Anglii

- závaznosti precedentů - není tak striktní jako v Anglii, nejvyšší soudy jimi nejsou vázány vůbec a mohou svá vlastní judikovaná stanoviska měnit podle vlastního uvážení.

Odlišnost amerického právního myšlení je způsobeno i skutečností, že většina obyvatel USA je jiného než anglického původu a nebyla vychovávána v tradicích anglického práva.

Další rozdílnost spočívá v tom, že USA mají federativní uspořádání a právo se v důsledku toho vytváří na dvou úrovních: federální a jednotlivých států. Primární je zákonodárství jednotlivých států, kdežto pravomoc federace je dána jen tehdy, jestliže tak stanoví ústavní předpis.

Významnou odlišností je rovněž postavení a úloha americké ústavy, která se spíše přibližuje ústavám v zemích kontinentální Evropy. je nejstarší dosud platnou ústavou (r. 1787, v platnost vstoupila v r. 1789), má řadu dodatků, což ji činí značně nepřehlednou.

Do systému angloamerického práva patří dále subsystémy práva kanadského, australského, novozélandského a právo dalších zemí Britského společenství.

Kontinentální a angloamerický právní systém představují dva základní a nejdůležitější systémy, které se rozvíjí a navzájem sbližují. Ke sbližování přispívají jednak uzavírané mezinárodní smlouvy, jednak Mezinárodní soudní dvůr a jeho rozhodování. V budoucnu lze s rozvojem integračních procesů a celosvětové ekonomické spolupráce očekávat další přibližování systémů různých právních kultur.





Дата публикования: 2015-01-04; Прочитано: 440 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2025 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.714 с)...