Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | ||
|
Навчальний посібник
для студентів спеціальності 6.030500 Українська мова та література
Бердянськ – 2009
Рекомендовано вченою радою Інституту філології Бердянського державного педагогічного університету (протокол № від 2009 року).
Рецензенти:
· кандидат філологічних наук, доцент кафедри української мови Бердянського державного педагогічного університету Н.В.Павлик,
· кандидат філологічних наук, доцент кафедри загального мовознавства та слов’янської філології Бердянського державного педагогічного університету О.А.Сєнічева
Ліпич В.М., Попова О.І.
Сучасна українська літературна мова. Синтасис складного речення: навч. посіб. – Бердянськ, 2008. – с.
Посібник містить навчальну програму, теоретичний і практичний матеріал курсу сучасної української літературної мови (розділ «Синтаксис складного речення»), структурований за відповідними блоками. У теоретичних блоках подано стислий зміст лекцій; практичні охоплюють вправи для формування відповідних умінь і навичок студентів; крім того, передбачено завдання для поточного контролю, запитання і завдання для самоконтролю та завдання для модульного контролю.
Для студентів Інституту філології БДПУ.
ЗМІСТ
Передмова ……………………………………………………………………...4
Програма курсу ………………………………………………………………..5
Наукова й навчальна література з курсу …………………………………….11
Поради щодо написання рефератів…………………………………………..15
Заліковий кредит 1 ……………………………………………………………17
Змістовий модуль 1 ……………………………………………………...17
Змістовий модуль 2 ……………………………………………………...23
Заліковий кредит 2 …………………………………………………………...32
Змістовий модуль 3 ……………………………………………………..32
Змістовий модуль 4 ………………………………………………….….43
Заліковий кредит 3 …………………………………………………………...69
Змістовий модуль 5 ……………………………………………………..69
Змістовий модуль 6 ……………………………………………………..77
Заліковий кредит 4 …………………………………………………………..87
Змістовий модуль 7 …………………………………………………….87
Змістовий модуль 8 …………………………………………………….98
ПЕРЕДМОВА
В умовах переходу вищої школи на стандарти європейської освіти особливої ваги набуває проблема формування високоерудованого, компетентного, творчого вчителя-словесника.
Оригінальність запропонованого навчального посібника полягає в тому, що він укладений на засадах кредитно-модульної системи.
Кожен модуль містить теоретичний і практичний блоки, індивідуальні домашні завдання, запитання і завдання для самоконтролю, індивідуальні науково-дослідні завдання та блок тестових завдань і контролю.
Навчальний посібник має своїм завданням допомогти майбутнім філологам поглибити теоретичні знання з синтаксису складного речення, розібратися в складних випадках класифікації складних речень.
У систему підготовки студентів входять лекції з сучасної української літературної мови, практичні заняття, передбачається самостійне опрацювання деяких тем. Лекційний курс обумовлює висвітлення основних положень граматики складного речення сучасної української літературної мови, пов’язаних із вітчизняною лінгвістичною наукою, а також тими здобутками, які внесено до мовознавчої скарбниці вченими інших країн. Аналіз граматичних явищ пов’язано з традиційними вченнями, проте висвітлено й нові підходи до їх тлумачення. У зв’язку з цим особливої уваги надано тим питанням синтаксису складносурядних та складнопідрядних речень, які перебувають у центрі зацікавлень теоретиків-мовознавців й отримують неоднозначне розв’язання.
У практичній частині визначено теми практичних занять, головне завдання яких полягає в поглибленні теоретичних знань, виробленні у студентів навичок аналізу синтаксичних одиниць, умінь застосовувати набуті знання на практиці. Актуальним завданням практичних занять є також підвищення культури писемного та усного мовлення майбутніх філологів, підготовка їх до виконання творчих робіт, складання ділових паперів тощо.
Унаслідок засвоєння теоретичних знань з синтаксису складного речення сучасної української літературної мови та вироблення практичних навичок студент повинен уміти: розпізнавати сполучникові (складносурядні та складнопідрядні), безсполучникові складні речення, речення з різними видами звязку в тексті; пряму й непряму мову, діалог, цитату, складне синтаксичне ціле; розрізняти їх, добирати до скоалних речень синонімічні варіанти; складати зазначені конструкції відповідно до комунікативного завдання; інтонаційно та пунктуаційно оформлювати їх; послуговуватися такими синтаксичними одиницями у зв’язному мовленні. Важливою підсумковою ланкою в навчальному процесі є набуття майбутніми філологами вміння робити повний синтаксичний та розбір складного речення та пунктуаційний розбір тексту.
Дата публикования: 2015-01-04; Прочитано: 1047 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!