Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Покращення моделі Леслі: врахування народжуваності й виживання



Одним з істотних недоліків розглянутої версії моделі є дуже спрощене припущення про смертності. Модель не враховує того очевидного факту, що в реальних популяціях здатність до виживання особин дуже часто буває пов’язана з їх віком і може бути різною для різних вікових груп.

Модель можна зробити більш реалістичною, якщо для всіх вікових груп, окрім коефіцієнтів народжуваності Bj, додатково ввести коефіцієнти виживання Sj: S 1, ..., Sk, де 0< Sj ≤1 (j = 1, 2,..., k- 1). Це буде означати, що якщо в поточному році з номером і вікова група з номером j має чисельність Nj, то в наступному (і +1)-му році, ставши (j +1)-ю групою, вона буде мати чисельність Sj × Nj. Оскільки вік особин не може перевищувати k років, то Sk = 0.

Потомство поточного року не належить до жодної з груп, а
перейде до першої тільки у наступному році. Для обліку можливих тут втрат введемо S 0 – коефіцієнт виживання потомства (j = 0). Тоді кількість особин у першій віковій групі становитиме

N (і+ 1 ) 1 = S 0 · (В 1N 1 2N 2 +... +ВkNk).

Зауваження 2. Коефіцієнти виживання Sj так само, як і коефіці­єнти народжуваності В, повинні братися на основі багаторічних спостережень за популяціями певного виду. Встановлено, зокрема, що

- для ящірок характерна вкрай слабка залежність Sj від j, тобто добре виконуються наближені рівності S 1S 2 ≈...;

- зменшення Sj з віком характерно для слонів і китів;

- максимум Sj для серединних значень j мають корови;

- дуже мале значення Sj для початкових значень j спостері­гається у риб, які розмножуються ікрою, але коефіцієнти В у них мають великі значення.

Тепер схема механізму розподілу за віковими групами при переході в наступний вік набуває вигляду, показаного на рис. 6.4.

  Вікова група 1 Вікова група 2 Вікова група k -1 Вікова група k  
і-й рік Nі 1 Nі 2 Nі (k- 1) Nіk  
з них виживають Nі 1 ·S 1 Nі 2 ·S 2 Nі (k -1) Sk- 1   гине
(і+ 1) -й рік N (і+ 1) 1 ... N (і+ 1)2... N (і+ 1) (k- 1) N (і+ 1) k
               
       


... ... ...

           
     

гине
S 0 × приплід і -го року  
               

Рис. 6.4

Таким чином, вважаючи, що додатково задані S 0, S 1, .., Sk- 1, знову розглянемо задачу розрахунку чисельності окремих вікових груп і популяції в цілому через m років.





Дата публикования: 2015-01-13; Прочитано: 271 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.008 с)...