Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | ||
|
Виходячи з теорії управління, законодавчих актів, нормативно-правових документів, можна сформувати систему з 14 вимог до звітності, а саме:
Державне регламентування - зумовлене необхідністю узагальнення показників звітності окремих підприємств, галузей у розрізі, передбаченому Державним комітетом статистики України. Тому для всіх галузей народного господарства державні органи встановлюють єдині показники і єдині форми звітності, а також правила її складання й терміни подання. Цим самим державні та керівні органи забезпечуються відповідною інформацією, необхідною для контролю за економічним і соціальним розвитком підприємств, регіонів, окремих галузей, а також для прийняття управлінських рішень.
Обов’язковість подання звітності - випливає із самої природи функціонування ринкової економіки. Усі підприємства, які займаються господарською діяльністю, зобов’язані подавати звітність до фінансових органів у встановлений термін, у визначеному обсязі та складі. Це необхідно, передовсім, для нарахування і сплати податків, а також для формування загальнодержавних показників розвитку економіки регіонів і країни в цілому.
Своєчасність подання - має важливе значення для правильних управлінських рішень. За умов ринкової економіки своєчасність одержання власником (засновником) звітних даних набуває особливої актуальності, оскільки ці дані дають необхідну інформацію для управління, виявлення міри виконання завдань, а також для розробки заходів з удосконалення роботи. Згідно з чинним законодавством, за порушення встановлених термінів подання звітності винні посадові особи притягаються до адміністративної відповідальності, включаючи звільнення з посади. Відповідальність за своєчасне подання, достовірність, точність і повноту показників звітності покладено на керівника й головного бухгалтера підприємства.
Порівнянність показників - ґрунтується на наявності єдиної методології планування, обліку господарської діяльності та звітності. Це суттєво підвищує контрольні функції звітності, спрощує систематичне спостереження за діяльністю підприємств, забезпечує своєчасне виявлення негативних явищ та їх ліквідацію. Звітність має бути порівнянною з показниками попередніх звітних періодів, оскільки без цього неможливі порівняння й узагальнення.
Раціональність - у звітності має бути передбачено розумний, мінімальний обсяг необхідних для управління звітних показників.
Вірогідність - полягає у підтвердженні відображених у звітності показників даними усіх видів обліку, проведеними в установлений термін інвентаризаціями, перевірками, обстеженнями, звірянням розрахунків тощо. Для забезпечення вірогідної звітності потрібно, щоб інформація відображала тільки ті явища, для опису яких її призначено. Оцінюючи достовірність інформації, необхідно враховувати фактори невизначеності. Хоч бухгалтерські (фінансові) звіти базуються на явищах, які мали місце в минулому, зміст багатьох із них розкривається лише після визначення їх наслідків для майбутнього. У момент підготовки звітів точно визначити ці наслідки неможливо. Показники, що містяться у звітності, мають бути доступні для перевірки контролюючими органами, а також незалежними аудиторами.
Точність - забезпечується правильним відображенням даних синтетичного та аналітичного обліку у відповідних показниках (статтях) звітних форм.
Повнота - це необхідність і обов’язковість заповнення всіх показників форм звітності. Пропуск окремих показників звітних форм не допускається.
Простота і ясність - передбачає створення таких форм звітів, які були б зрозумілими не тільки вузькому колу спеціалістів, а й трудовим колективам підприємств, акціонерам, інвесторам.
Економічність - полягає в тому, що затрати праці та коштів на складання звітності мають бути мінімальними. За останні роки в Україні проведено значну роботу зі спрощення та удосконалення бухгалтерської (фінансової) звітності, її максимально наближено до міжнародних стандартів.
Практичність - звітна інформація має бути корисною для прийняття управлінських рішень. Звітна інформація вважається практичною, якщо вона здатна вплинути на вартісну оцінку об’єкта або на рішення, яке приймається нині чи прийматиметься в майбутньому.
Доступність і гласність - полягає в тому, що з показниками фінансової звітності має бути ознайомлений весь трудовий колектив підприємств. Бухгалтерська звітність підприємств підлягає оприлюдненню.
Дієвість - передбачає необхідність проведення наукового економічного аналізу звітних даних, виявлення недоліків у діяльності підприємств, а також внутрішніх резервів виробництва. Використовуючи аналітичні дані, необхідно у стислий термін розробити і впровадити заходи, спрямовані на підвищення економічної ефективності господарювання.
Методологічна єдність розрахунків показників полягає в тому, що однакові показники звітності в усіх підприємствах, незалежно від виду діяльності і форми власності, необхідно визначати за єдиною методологією. Тільки тоді створюються умови для порівняння розрахункових показників звітності всіх галузей народного господарства країни. Тільки такі показники звітності можна узагальнювати, групувати, аналізувати, одержуючи вірогідну інформацію для оцінки роботи підприємств або галузей.
Дата публикования: 2014-12-11; Прочитано: 671 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!